Viac

    Ficov prejav vysiela signál, že v zásade sa nič nemení a politické smerovanie ostáva, uviedol politológ Ruman

    Ficov prejav vysiela signál, že v zásade sa nič nemení a politické smerovanie ostáva. V súvislosti s prvým prejavom premiéra Roberta Fica (Smer-SD) po atentáte to skonštatoval politológ Ján Ruman z Katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

    --- Reklama ---

    Ako ďalej uviedol pre agentúru SITA, premiérovo vystúpenie považuje za odkaz, ktorý vraví „som tu, prežil som, ideme ďalej“. Politológ je toho názoru, že keď sa predseda vlády vráti do práce, z hľadiska politického výkonu mu v porovnaní s minulosťou nebude nič chýbať. Ruman sa nazdáva, že predseda vlády možno bude i vnútorne silnejší a odhodlanejší, než dosiaľ. „Atentátom totiž nadobudol už aj medzinárodné uznanie, obdiv a u niekoho podporu. Minimálne po životno-príbehovej stránke. Jeho hlas bude mať väčšiu váhu ako doposiaľ bez ohľadu na to, či to bude niekto chcieť alebo nie. Bude inšpiratívnejší. Je človekom, ktorý prežil pokus o vraždu. Toto memento je veľmi silné a dá sa na ňom stavať,“ myslí si politológ.

    Premiérov prejav podľa Rumana obsahoval viacero aspektov. Vníma v ňom určitú snahu o upokojenie, ale zároveň aj nie. „Gesto súvisiace s jeho rozhodnutím nežiadať odškodné od útočníka možno považovať za niečo, čo nesie odkaz odpúšťania, teda vo všeobecnosti snahu o akési zmierenie,“ vysvetľuje. Politológ považuje tento krok za ocenenia hodný. „Na druhej strane to bol obsahovo rovnaký Robert Fico, ako ho poznáme dlhé roky, len fyzicky zoslabnutý. Z dikcie slov, ktoré použil, zostáva vnútorne konzistentný vo svojich presvedčeniach, názoroch a argumentoch. Atentát ho v tomto nezmenil, resp. nepoznamenal,“ vraví Ruman. Poznamenal však, že Fico si uvedomuje, že nemôže politicky zoslabnúť, lebo by stratil voličstvo i podporu.

    „Osobne sa nazdávam, že sa súčasná spoločnosť na Slovensku natoľko polarizovala, či už po politickej, ale aj občianskej či kultúrnej stránke, že by nejaký „ľútostivý“ prejav preživšieho premiéra aktuálnu situáciu zásadne nezmenil,“ myslí si Ruman. Zdôvodnil to tým, že na každej strane politického spektra sú predstavitelia, ktorí rozdúchavajú a eskalujú vášne. „A okrem toho je tu medzinárodné prostredie, záujmy, stratégie a tiež objektívne skutočnosti, ktoré sa dejú za našimi hranicami, ktoré intenzívne vplývajú na dianie na Slovensku,“ vysvetľuje ďalej politológ. I tieto faktory podľa neho priamo či nepriamo prispievajú k intolerancii, nenávisti a dešpektu. Ruman zdôraznil, že je potrebné uvedomiť si, že Slovensko nie je jediným štátom, kde sa politická kultúra vyostrila. „Nazdávam sa, že niečím podobným si prechádza svojím spôsobom celá Európa. Korene príčin sa nachádzajú totiž hlbšie, ako sa zdá,“ vraví.

    --- Reklama ---
    TASR

    Na margo načasovania premiérovho prejavu, ktorý bol zverejnený krátko pred začatím moratória pred voľbami do Európskeho parlamentu, išlo podľa politológa o zámer. „Navyše, premiér spomenul dve konkrétne mená poslancov kandidujúcich vo voľbách do parlamentu za stranu Smer-SD. Minimálne z preferenčného hľadiska im pomohol,“ myslí si Ruman. Zdôraznil tiež, že tento videoprejav mal i prepis v anglických titulkoch, čo premiérove predošlé videá v minulosti nemávali. Fico si podľa neho uvedomoval, že prejav s pozrú nielen prívrženci jeho strany, elektorát či opozícia, ale aj politickí predstavitelia zo zahraničia. „Bol pripravený a dal si na tom záležať, aby sa o určitých skutočnostiach dozvedeli aj tí, ktorí doposiaľ niečo nevedeli či netušili. Išlo o stručnú, ale komplexnú rekapituláciu,“ skonštatoval Ruman.

    Predseda vlády sa v stredu 5. júna prvýkrát po atentáte prihovoril verejnosti prostredníctvom videa. Uviedol v ňom, že pre jeho politické názory sa ho pokúsil zavraždiť „aktivista slovenskej opozície“. Premiér deklaroval, že atentátnikovi, 71-ročnému Jurajovi C., ktorý naňho 15. mája počas výjazdového rokovania vlády v Handlovej niekoľkokrát vystrelil, odpúšťa a nemá v úmysle vyvíjať voči nemu právne kroky. Fico tiež vyjadril očakávanie, že „protivládne“ médiá, „politické“ mimovládne organizácie „financované zahraničím“ či opozícia začnú atentát bagatelizovať a budú tvrdiť, že to bol čin poblúzneného človeka, že nie je prepojený s opozíciou, a tiež že poškodenie jeho (Ficovho) zdravia nie je vážne. Apeloval na „protivládne“ médiá a obzvlášť tie, ktoré sú „spoluvlastnené finančnou štruktúrou Georgea Sorosa“, aby sa do bagatelizácie nepúšťali a rešpektovali závažnosť dôvodov pokusu o vraždu či následkov tohto pokusu.

    Premiér sa ďalej vyjadril, že nemá dôvod veriť, že by to bol útok „osamelého pomätenca“, zdôraznil, že dlhodobo komunikoval, že útok na vládneho politika je na Slovensku veľmi pravdepodobný. Hovoril tiež o agresivite a nenávisti opozície, ktorú podľa neho kryjú médiá či mimovládne organizácie. Premiér tiež akcentoval, že odpor voči politikovi, s ktorým človek nesúhlasí, sa nerieši streľbou. Vyjadril sa, že základom demokratickej súťaže by mala byť ponuka robiť veci inak a lepšie, či mať iné názory. V závere uviedol, že verí v upokojenie spoločnosti.

    Zdroj :
    SITA

    Autor

    Najnovšie články

    Súvisiace články

    Prezident Peter Pellegrini podpísal zákon o Slovenskej televízii a rozhlase, ktorým končí RTVS vo svojej súčasnej podobe.

    Prezident podpísal zákon, ktorým zaniká RTVS

    Takmer polovica Slovákov cestuje na zahraničnú dovolenku bez poistenia

    Kontrola preverí postup policajtov v prípade objasňovania dopravnej nehody podpredsedu parlamentu a šéfa SNS Andreja Danka.

    Danko: Pellegrini nespadol z neba, bez koalície by nebol prezidentom

    Slováci, pozor na suveníry z dovolenky. Avokádo, orchidey, ale aj zemiaky patria medzi zakázané

    Bez hotovosti chcú ísť na festival takmer dve tretiny Slovákov, ukázal prieskum

    Nová nemocnica v Bratislave

    Dolinková: O interrupčnej tabletke má koaličná rada diskutovať po lete

    Na bratislavských Zlatých pieskoch našli mŕtveho chlapca. Aktuálne tam prebieha festival Hip Hop žije

    Tieto chyby môžu Slovákom zmariť vytúženú dovolenku. Čoho sa najmä týkajú?