Viac

  Európska federácia novinárov a ďalšie organizácie odmietajú návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase

  Medzinárodné novinárske organizácie a skupiny na ochranu slobody médií vyzývajú na stiahnutie návrhu zákona na zrušenie Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) a vzniku Slovenskej televízie a rozhlasu (STaR). „Tento návrh zákona ohrozuje nezávislé informovanie,“ uviedli vo vyhlásení, ktoré zverejnila Európska federácia novinárov.

  --- Reklama ---

  „Sme vážne znepokojení, že tento návrh zákona je naprojektovaný, aby umožnil politické prevzatie vysielateľa RTVS a jeho zmenu na médium štátnej propagandy v službe vlády. Vyzývame ministerku kultúry na okamžité stiahnutie tohto návrhu zákona,“ konštatuje vyhlásenie.

  Medzinárodné novinárske organizácie vyzývajú na stiahnutie návrhu zákona na zrušenie Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS).Zdroj: TASR

  Návrh tohto zákona ide proti správe Európskej komisie o právnom štáte z roku 2023, ktorá vyzvala Slovensko na „posilnenie nezávislého riadenia a redakčnej nezávislosti verejnoprávnych médií“, dodávajú novinárske organizácie.

  Pod vyhlásenie sa podpísali Medzinárodný tlačový inštitút (IPI), Výbor na ochranu novinárov (CPJ), Európska vysielacia únia (EBU), Európske centrum pre slobodu tlače a médií (ECPMF), Európska federácia novinárov (EFJ), Free Press Unlimited (FPU), OBC Transeuropa (OBCT) a Reportéri bez hraníc (RSF).

  --- Reklama ---

  Podľa návrhu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase nebude voliť generálneho riaditeľa verejnoprávneho vysielateľa Národná rada SR, ale novovzniknutá Rada Slovenskej televízie a rozhlasu, ktorej troch členov nominuje priamo ministerstvo kultúry a štyroch parlament.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Slovenský hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa podľa parity kúpnej sily bol v minulom roku v rámci EÚ štvrtý najslabší.

  Koľko Slovákov má finančnú rezervu? Toto číslo ťa možno šokuje

  Fico by chcel na poste predsedu parlamentu Andreja Danka

  SNS navrhuje, aby mohli zamestnanci rekreačný poukaz preniesť na rodiča

  Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

  Nominálne mzdy rástli vo všetkých odvetviach. V niektorých však naďalej klesala zamestnanosť

  Vážna autonehoda v Košiciach. Hlásia niekoľko zranených

  Belgicko vyšetruje podozrenia, že Rusko sa snaží ovplyvniť eurovoľby

  Eurokomisia

  Európska komisia má obavy, či bude Slovensko vedieť zaručiť, že sa nebudú rozkrádať financie z Plánu obnovy

  Slováci, vybavenie nového pasu si nenechávajte na poslednú chvíľu. Štandardná lehota sa predlžuje