Viac

  EÚ rozhodla, že preklasifikovanie medveďa hnedého bude do roku 2026 ešte analyzovať

  Slovensko spoločne s Rumunskom a Fínskom predložilo v Bruseli na Rade ministrov životného prostredia Európskej únie (EÚ) návrh na preklasifikovanie medveďa hnedého do nižšej kategórie, ktorý by umožnil efektívny a aktívny zásah do populácie medveďa.

  --- Reklama ---

  Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba zdôraznil, že populáciu medveďa v EÚ má len 16 štátov a je nepochopiteľné, že štáty čo nemajú žiadnu populáciu medveďa hnedého blokujú zmeny pre tie štáty, kde medvede útočia na životy ľudí.

  „Ak odmietate preklasifikovať ochranu medveďa na celoeurópskej úrovni, tak dajte aspoň výnimku Slovensku, Rumunsku a Fínsku, aby si problém regulovali individuálne podľa vlastných potrieb občanov,“ uviedol Taraba s tým, že iniciatívu podporili okrem predkladateľov aj ďalšie štáty ako Taliansko, Maďarsko, Bulharsko či Slovinsko. EÚ sa však rozhodla iniciatívu ďalej analyzovať a s rozhodnutím prísť až v roku 2026.

  EÚ sa zaoberá návrhom na preklasifikovanie medveďa hnedého do nižšej kategórie, ktorý by umožnil efektívny a aktívny zásah do populácie.Zdroj: Pexels

  Podľa Tarabu si Slovensko nemôže dovoliť čakať ďalšie roky, kým padne definitívne rozhodnutie. „Nebudeme tolerovať ohrozovanie ľudských životov, detí a matiek a v najbližšom období predstavíme na národnej úrovni vlastné riešenie a vytvoríme právny rámec pre odstrel medveďov. A to nielen v intravilánoch obcí, ale rovnako v extravilánoch susediacich s mestami a obcami, okolo turistických centier a zastavaných plôch. Dáme priestor aj opozícii ukázať sa, či stojí na strane občanov, ich zdravia a životov, alebo rôznych mimovládok, ktoré rozprávajú, že medvede sú bylinožravce a občanom nič nehrozí,“ dodal Taraba.

  --- Reklama ---

  Ministri tiež diskutovali o revízii smernice EÚ o odpadoch, ktorá sa zameriava na znižovanie množstva potravinového a textilného odpadu. Taraba uviedol, že Slovensko v tejto súvislosti podporuje rozumné riešenia, ktoré znížia množstvo potravinového odpadu a rovnako podporia triedený zber textilu a šatstva, a to vrátane celého systému nakladania s textilom.

  Ministri otvorili aj tému klimatického cieľa EÚ do roku 2040. Vicepremiér Taraba v tejto súvislosti zdôraznil potrebu, aby Európa bola nielen lídrom v dekarbonizácii priemyslu a energetiky, ale aby sa nastavil mechanizmus priebežného vyhodnocovania dosiahnutých cieľov a ich prípadné prehodnocovanie či neprimerane neohrozujú konkurencieschopnosť európskeho hospodárstva a bohatstvo európskych občanov.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Pri elektronických testoch na vodičský preukaz je neúspešnosť Slovákov vyššia

  banka, výber z bankomatu, peniaze, mBank

  Klienti jednej z najväčších bánk na Slovensku si priplatia. Už čoskoro zmení svoj cenník poplatkov

  Na pozíciu eurokomisára vláda navrhne Maroša Šefčoviča

  Nemôžeme brať na ľahkú váhu, že nás niekto chce dostať z Európskej únie, hovorí Ódor

  Ministrovi práce a sociálnych vecí sa podarilo nájsť zdroje na zvýšenie dodatočného jednorazového príspevku pre všetkých dôchodcov.

  Dôchodcovia ocenili návrh SNS na prenos rekreačných poukazov seniorom

  Poznáme dôvod, prečo sa zrušil príspevok na zuby. Zdravotné poisťovne pripravujú nové benefity

  Väčšina Ukrajincov si myslí, že aj v prípade redukcie pomoci zo Západu, by krajina mala pokračovať v boji za oslobodenie okupovaných oblastí.

  Slováci v priebehu necelých dvoch dní vyzbierali viac ako milión eur na muníciu pre Ukrajinu

  Pod zámienkou investovania peňazí do kryptomien podvodníci pripravili poškodeného o viac ako 100-tisíc eur.

  Polícia vyšetruje kryptomenový podvod, poškodený prišiel o viac ako 100-tisíc eur