Len tri krajiny Európskej únie, ktoré spolu pokrývajú približne 20 % jej rozlohy, sú domovom takmer dvoch tretín všetkých nabíjacích staníc únie. Ide o Holandsko, Francúzsko a Nemecko. Vyplýva to z najnovších údajov zverejnených Európskym združením výrobcov automobilov (ACEA). Zvyšná časť všetkých nabíjačiek je potom distribuovaná v 24 členských štátoch, ktoré spolu pokrývajú takmer 80 % plochy celého regiónu.
„Holandsko, krajina s najvyšším podielom infraštruktúry, má vyše 52-krát viac nabíjacích miest ako Rumunsko, ktoré je zhruba sedemkrát väčšie,“ zdôraznila asociácia. Medzi top päť krajín s najvyšším počtom verejných nabíjacích staníc patrí okrem spomínaného Holandska s viac ako 144-tisíc stanicami, Nemecko a Francúzsko, ktoré ich majú okolo 120-tisíc, Belgicko s asi 44-tisíc a Taliansko s približne 41-tisíc nabíjacími stanicami.
Na opačnej strane rebríčka je podľa údajov ACEA Malta, Cyprus, Lotyšsko, Estónsko a Chorvátsko. Asociácia pritom upozorňuje, že existuje významná korelácia medzi dostupnosťou verejných nabíjacích miest a predajom batériových elektrických vozidiel. „Krajiny ako Nemecko, Holandsko, Francúzsko a Belgicko, ktoré patria medzi päť najlepších z hľadiska najvyššieho počtu nabíjačiek, totiž vykazujú jedny z najväčších trhových podielov elektromobilov,“ konštatuje.
Podľa posledných údajov Slovenskej asociácie pre elektromobilitu (SEVA), bolo na konci prvého štvrťroku tohto roka na Slovensku k dispozícii 2 008 verejných nabíjacích bodov v celkovo 807 lokalitách s inštalovaným výkonom 95 456 kW. Medziročne sa tak počet verejných nabíjacích bodov zvýšil o 27 % a počet lokalít o 23 %. Najvýraznejšie, o takmer 56 %, narástol celkový inštalovaný výkon.