Viac

  Dôchodcovia žijúci mimo EÚ nemôžu zabudnúť na jednu dôležitú povinnosť

  Poberatelia dôchodkov zo Sociálnej poisťovne, ktorí žijú mimo krajín Európskej únie, by nemali tento mesiac zabudnúť na jednu dôležitú povinnosť. Do 15. apríla je potrebné doručiť Sociálnej poisťovni tzv. potvrdenie o žití.

  --- Reklama ---

  Preukázanie žitia je zákonnou podmienkou na vyplatenie dôchodku do štátov mimo Európskej únie a mimo Európskeho hospodárskeho priestoru, kam ho Sociálna poisťovňa dôchodcom zasiela spätne v trojmesačných lehotách. Títo dôchodcovia spomínané tlačivo doručujú štyrikrát do roka. Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

  Tlačivo Potvrdenie o žití musí byť riadne vyplnené a vlastnoručne podpísané. Podpis pritom nesmie byť starší ako jeden mesiac pred jeho zaslaním Sociálnej poisťovni a súčasne musí byť úradne overený, napríklad notárom alebo zamestnancom príslušnej inštitúcie sociálneho zabezpečenia v danom štáte.

  Zdroj: Shutterstock
  Shutterstock

  Sociálna poisťovňa pripomína poberateľom dôchodkov povinnosť doručiť toto tlačivo v pravidelných intervaloch. Na jeho základe potom môže naďalej bez prerušenia vyplácať poberateľovi dôchodok a predíde sa tak prípadným komplikáciám pri oneskorenom dokladovaní žitia.

  --- Reklama ---

  Tlačivá zasiela Sociálna poisťovňa dôchodcom vždy v januári spolu s rozhodnutím o zvýšení dôchodku. Dôchodcom odporúča využiť práve toto tlačivo, keďže obsahuje čiarový kód pre zefektívnenie ich spracovania. Ak dôchodca nemá k dispozícii tlačivo s čiarovým kódom, môže si ho stiahnuť z webovej stránky Sociálnej poisťovne.

  Dôchodcovia žijúci mimo krajín Európskej únie doručujú Potvrdenie o žití štyrikrát do roka, a to vždy do 15. apríla, do 15. júla, do 15. októbra príslušného kalendárneho roka a do 15. januára nasledujúceho kalendárneho roka. Poberatelia dôchodkov žijúci v krajinách Európskej únie/Európskeho hospodárskeho priestoru a Švajčiarska, zasielajú toto tlačivo raz ročne do 31. januára. Výnimkou sú dôchodcovia žijúci v Českej republike, ktorí túto povinnosť nemajú, keďže Sociálna poisťovňa a Česká správa sociálneho zabezpečenia si tieto údaje vymieňajú elektronicky.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Pri elektronických testoch na vodičský preukaz je neúspešnosť Slovákov vyššia

  banka, výber z bankomatu, peniaze, mBank

  Klienti jednej z najväčších bánk na Slovensku si priplatia. Už čoskoro zmení svoj cenník poplatkov

  Na pozíciu eurokomisára vláda navrhne Maroša Šefčoviča

  Nemôžeme brať na ľahkú váhu, že nás niekto chce dostať z Európskej únie, hovorí Ódor

  Ministrovi práce a sociálnych vecí sa podarilo nájsť zdroje na zvýšenie dodatočného jednorazového príspevku pre všetkých dôchodcov.

  Dôchodcovia ocenili návrh SNS na prenos rekreačných poukazov seniorom

  Poznáme dôvod, prečo sa zrušil príspevok na zuby. Zdravotné poisťovne pripravujú nové benefity

  Väčšina Ukrajincov si myslí, že aj v prípade redukcie pomoci zo Západu, by krajina mala pokračovať v boji za oslobodenie okupovaných oblastí.

  Slováci v priebehu necelých dvoch dní vyzbierali viac ako milión eur na muníciu pre Ukrajinu

  Pod zámienkou investovania peňazí do kryptomien podvodníci pripravili poškodeného o viac ako 100-tisíc eur.

  Polícia vyšetruje kryptomenový podvod, poškodený prišiel o viac ako 100-tisíc eur