Viac

  V Česku sa šíri čierny kašeľ

  Niektoré európske štáty vrátane Česka zaznamenávajú v poslednej dobe nárast prípadov čierneho kašľa.

  --- Reklama ---

  Ide o vysoko nákazlivú bakteriálnu infekciu. Najrizikovejšia je pre nezaočkované alebo neúplne zaočkované malé deti, ktorým hrozia závažné komplikácie. V piatok to uviedol český Štátny zdravotný ústav (SZÚ), informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

  „Veľmi alarmujúce je, že v Českej republike dochádza podľa dostupných hlásení k lokálnym výskytom čierneho kašľa u neočkovaných detí, a to aj školského veku. Pritom očkovanie proti pertussis (čiernemu kašľu) patrí medzi povinné vakcíny,“ zdôraznila riaditeľka SZÚ Barbora Macková.

  Vývoj podľa nej naznačuje, že ochorenie sa šíri najmä medzi ľuďmi, ktorí očkovanie odmietajú. „Ako lekárka vnímam odoprenie povinného očkovania dieťaťu ako neakceptovateľný hazard so zdravím,“ povedala Macková. Takéto deti v prípade ochorenia ohrozuje zvýšený tlak v pľúcach s následným rizikom srdcového zlyhania.

  --- Reklama ---
  nárast prípadov čierneho kašľaZdroj: Pexels

  Jedným z typických príznakov choroby je dávivý kašeľ, ktorý môže pretrvávať niekoľko týždňov. Toxíny porušujú sliznice dýchacích ciest, výstelku priedušnice a priedušiek a prenikajú aj do krvi.

  Ochorenie podľa SZÚ spočiatku vyzerá ako bežný zápal dýchacích ciest. Okrem nádchy, kýchania, mierne zvýšenej teploty či bolestí hrdla je však dominantný rozvoj záchvatového kašľa, pri ktorom človek v tvári sčervená až zmodrá. Môže sa objaviť aj krátka zástava dychu, po ktorej nasleduje hlasný nádych. Záchvat sa podľa lekárov niekedy končí vykašliavaním až zvracaním. Ak dávivý kašeľ trvá dlhšie ako týždeň a nereaguje na bežnú liečbu, je podľa odborníkov reálna možnosť, že ide o čierny kašeľ.

  Od januára do septembra tohto roka bolo v ČR nahlásených 127 prípadov čierneho kašľa. Vlani to bolo 67 a v roku 2021 39 prípadov, pripomenul SZÚ. Zdôraznil, že prevenciou proti ochoreniu je očkovanie detí, ktoré ho majú povinné, ale aj dospievajúcich a dospelých vrátane tehotných žien. SZÚ tiež pripomenul, že dostupná vakcína je bezpečnejšia v minulosti používaná. Neposkytne síce celoživotnú ochranu, vo väčšine prípadov však zabráni komplikáciám.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Takto vyzerala streľba na Donalda Trumpa. Útočník je mŕtvy, hlásia zranených

  Trapas amerického prezidenta. Biden na summite NATO predstavil Zelenského ako Putina

  Najdôveryhodnejším slovenským politikom je Pellegrini

  So slovenčinou sa dohovoríš aj v zahraničí. Študenti sa ju učia v týchto štátoch sveta

  Žena zahynula po útoku medveďa počas turistiky v rumunských Južných Karpatoch. Medveďa policajti zastrelili.

  V Karpatoch medveď zabil mladú ženu

  Brazílska federálna polícia obvinila bývalého prezidenta Jaira Bolsonara z defraudácie šperkov v hodnote 6,8 milióna brazílskych realov.

  Brazílsky exprezident je obvinený z defraudácie šperkov v hodnote 6,8 milióna realov

  Rusko v pondelok vykonalo rozsiahly raketový útok na Ukrajinu. Terčom sa stalo aj hlavné mesto Kyjiv či Kryvyj Rih v Dnipropetrovskej oblasti.

  Ruský útok zasiahol najväčšiu detskú nemocnicu v Kyjive

  Parlamentné voľby vo Francúzsku vyhrala ľavica

  V Česku vystrája počasie

  V susednom Česku vystrája počasie. Búrky tam majú prvú obeť