Viac

  V Česku sa šíri čierny kašeľ

  Niektoré európske štáty vrátane Česka zaznamenávajú v poslednej dobe nárast prípadov čierneho kašľa.

  --- Reklama ---

  Ide o vysoko nákazlivú bakteriálnu infekciu. Najrizikovejšia je pre nezaočkované alebo neúplne zaočkované malé deti, ktorým hrozia závažné komplikácie. V piatok to uviedol český Štátny zdravotný ústav (SZÚ), informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

  „Veľmi alarmujúce je, že v Českej republike dochádza podľa dostupných hlásení k lokálnym výskytom čierneho kašľa u neočkovaných detí, a to aj školského veku. Pritom očkovanie proti pertussis (čiernemu kašľu) patrí medzi povinné vakcíny,“ zdôraznila riaditeľka SZÚ Barbora Macková.

  Vývoj podľa nej naznačuje, že ochorenie sa šíri najmä medzi ľuďmi, ktorí očkovanie odmietajú. „Ako lekárka vnímam odoprenie povinného očkovania dieťaťu ako neakceptovateľný hazard so zdravím,“ povedala Macková. Takéto deti v prípade ochorenia ohrozuje zvýšený tlak v pľúcach s následným rizikom srdcového zlyhania.

  --- Reklama ---
  nárast prípadov čierneho kašľaZdroj: Pexels

  Jedným z typických príznakov choroby je dávivý kašeľ, ktorý môže pretrvávať niekoľko týždňov. Toxíny porušujú sliznice dýchacích ciest, výstelku priedušnice a priedušiek a prenikajú aj do krvi.

  Ochorenie podľa SZÚ spočiatku vyzerá ako bežný zápal dýchacích ciest. Okrem nádchy, kýchania, mierne zvýšenej teploty či bolestí hrdla je však dominantný rozvoj záchvatového kašľa, pri ktorom človek v tvári sčervená až zmodrá. Môže sa objaviť aj krátka zástava dychu, po ktorej nasleduje hlasný nádych. Záchvat sa podľa lekárov niekedy končí vykašliavaním až zvracaním. Ak dávivý kašeľ trvá dlhšie ako týždeň a nereaguje na bežnú liečbu, je podľa odborníkov reálna možnosť, že ide o čierny kašeľ.

  Od januára do septembra tohto roka bolo v ČR nahlásených 127 prípadov čierneho kašľa. Vlani to bolo 67 a v roku 2021 39 prípadov, pripomenul SZÚ. Zdôraznil, že prevenciou proti ochoreniu je očkovanie detí, ktoré ho majú povinné, ale aj dospievajúcich a dospelých vrátane tehotných žien. SZÚ tiež pripomenul, že dostupná vakcína je bezpečnejšia v minulosti používaná. Neposkytne síce celoživotnú ochranu, vo väčšine prípadov však zabráni komplikáciám.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Celkovo 994 antisemitských incidentov zaznamenali v Nemecku v prvom mesiaci vojny medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas.

  Nemecko zažilo od 7. októbra takmer 1000 antisemitských incidentov

  Americká, európska a ukrajinská polícia zadržali lídra hackerskej skupiny operujúcej z Ukrajiny. Gang pracoval s ransomvérom.

  Policajti z viacerých krajín na Ukrajine zadržali lídra hackerskej skupiny

  Nepriaznivé zimné počasie si na Ukrajine vyžiadalo už desať obetí na životoch a 23 zranených.

  Nepriaznivé počasie si na Ukrajine vyžiadalo už desať mŕtvych

  Súd v Pekingu v pondelok otvoril nové pojednávanie v prípade odškodného pre rodiny pasažierov zmiznutého letu MH370.

  Príbuzní pasažierov zmiznutého letu Malaysia Airlines žiadajú nové vyšetrovanie

  Straty ruskej armády na Ukrajine sú obrovské

  Rusko na Ukrajine za posledných 6 týždňov stratilo najviac vojakov od začiatku invázie

  V Českej republike sa v pondelok koná veľký štrajk proti vládnemu konsolidačnému balíčku.

  V Česku prebieha rozsiahly štrajk učiteľov

  Ruská armáda oznámila, že postúpila severozápadne a juhovýchodne od mesta Avdijivka v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny.

  Rusi obsadili časť priemyselnej zóny v meste Avdijivka

  Izrael zabil na Západnom brehu Jordánu najmenej osem ľudí, tvrdia Palestínčania