Viac

  Čerti rozdelili Popradčanov, jedni ich chcú, ďalší hovoria o možnej traume

  Pod Tatrami sa spisujú dve petície. Niektorí Popradčania a zástupcovia cirkví na území Popradu žiadajú predstaviteľov mesta zrušiť akciu Krampus Čerti, a to aj v budúcnosti.

  --- Reklama ---

  Čerti vzbudzujú kontroverzie

  Na druhej strane organizátori podujatia zbierajú podpisy na petíciu za jeho konanie. Ako uviedli pre agentúru SITA, spustili ju z dôvodu, že od mesta Poprad už dostali oznámenie, v ktorom nesúhlasí s verejným podujatím. To sa malo uskutočniť v nasledujúci víkend, 25. a 26. novembra od 17:00 do 19:00 na námestí v Poprade.

  Výzvu k podpisom za odmietnutie akcie čítali v nedeľu aj v popradských kostoloch. „My, obyvatelia mesta Poprad, veriaci poslanci, zástupcovia cirkví na území mesta Poprad, vyzývame, aby predstavitelia mesta Poprad definitívne aj v budúcich rokoch zrušili akciu Krampus Čerti – predvianočná nálada, prípadne fotenie s Krampusom (čertmi), na území mesta Poprad,“ píše sa zase v petícii zverejnenej na internete.

  Niektorí Popradčania a zástupcovia cirkví na území Popradu žiadajú predstaviteľov mesta zrušiť akciu Krampus Čerti, a to aj v budúcnosti.
  Pochod čertov v Piešťanoch

  Jej organizátori ako dôvody uviedli, že v Poprade žijú aj veriaci ľudia, ktorí si neprajú akcie, ktoré „sú v rozpore s kresťanskými hodnotami a učením, propagujú a zľahčujú zlo tým, že reálne satanské bytosti predstavujú ako imaginárne postavy zo sveta rozprávky“. Podľa nich takýto pochod nie je súčasťou slovenskej kultúry, ale starovekej tradície z alpskej oblasti.

  --- Reklama ---

  Nejde podľa nich ani o zábavné masky, tie skôr podľa nich vzbudzujú hrôzu, hororovú ohavnosť, des a násilie a môžu mať na deti či dospelých traumatizujúce účinky. „Nepríjemné zážitky umocňuje i plieskanie bičmi, výkriky, ako je známe z videí v Piešťanoch a z iných miest v Rakúsku,“ napísali. Poukázali tiež na to, že akcia sa má konať na otvorenom priestranstve v centre mesta, kde sa v danom čase zvyčajne nachádzajú mnohé rodiny s malými deťmi na prechádzkach.

  Podujatie má svojich podporovateľov

  Petíciu za konanie podujatia zatiaľ podpísalo na internete takmer 350 ľudí. Organizátori z Krampus Tatry uviedli, že na podujatie sa tešilo veľa ľudí. „Je to niečo, čo tu nablízku nebolo a nie každý si môže dovoliť vycestovať za Krampus Čertmi do zahraničia,“ poznamenali. Oznámenie o verejnom podujatí podľa ich vyjadrenia poslali tak, ako im prikazuje zákon, a v stanovenej lehote. Dôvod nesúhlasu zo strany úradu im podľa ich slov nie je známy.

  „Volali sme na príslušný úrad, povedali nám, že dostali list s podpismi občanov, ktorí nesúhlasia s týmto podujatím. Úradníčka nám nevedela povedať počet, koľko podpisov je v tomto liste,“ napísali. Tvrdia však, že nechcú nerešpektovať úrady. Podľa nich ale malo ísť v rámci podujatia iba o prechod maximálne troch čertov mestom a možnosť pre ľudí odfotiť sa s nimi za dobrovoľný príspevok. Organizátori deklarujú, že žiadne násilie ani šľahanie bičom, ako to zvykne byť v zahraničí, nemalo byť súčasťou. „Ak mesto nesúhlasí s týmto podujatím, tak dúfam a verím, že ak bude Mikuláš v meste, tiež tam nebude žiaden čert. Išlo by tým pádom o diskrimináciu. Prečo jedna skupina čertov môže, a iná zase nie,“ poznamenali vo vyjadrení organizátori.

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Väčšina Slovákov má záujem o investovanie do kryptomien, ukázal prieskum

  Správa, ktorá nepoteší slovenských fajčiarov. Elektronické cigarety a nikotínové vrecúška budú drahšie

  Vo výrobnej hale v Sučanoch vypukol požiar, horí aj strecha

  Slováci nedôverujú médiám. Prieskum priniesol najhorší výsledok za 8 rokov

  Slovensko sa v Svetovej ročenke konkurencieschopnosti prepadlo o šesť priečok

  Obrovské prekvapenie. Slovenskí futbalisti zdolali tretí najlepší tím na svete

  Policajt mimo služby začul dron a odhalil pašované cigarety

  Muž roky týral ženu v garáži, už je v rukách polície