Pekári oznámili, že obrovský výpadok zamestnancov a následný tlak na cenu práce spôsobí rast odbytových cien pekárenských, cukrárskych a cestovinárskych výrobkov. Podľa Milana Lapšanského, predsedu predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC), výpadok zamestnancov spôsobila chybná politika vlády Eduarda Hegera, ktorá zaviedla možnosť predčasného odchodu do dôchodku.
„Nedostatok zamestnancov v našej brandži sa prejavuje oveľa výraznejšie ako v iných oblastiach. Vzhľadom na kritickú situáciu preto dostávame od členov informácie o zvyšovaní miezd zamestnancov, avšak nových zamestnancov je málo a majú vysokú fluktuáciu. Bez ľudí však žiadne potraviny vyrobiť nie je možné,“ uviedol Lapšanský a doplnil, že náklady na nového zamestnanca v potravinárstve pritom nepredstavuje len mzda, ale aj náklady na zaučenie, lekárske prehliadky a školenia. Navyše takmer 50 % nákladov, ktoré platí zamestnávateľ na zamestnanca, si berie štát vo forme daní a odvodov.
Predseda SZPCC doplnil, že kompenzácie odvodov potravinárom a poľnohospodárom boli znížené v prvom polroku 2024 o viac ako päť miliónov eur oproti sľubom z dôvodu obštrukcií poslancov v NR SR a len na päť mesiacov. „To všetko sa bude zrejme prirodzene odzrkadľovať aj na odbytových cenách výrobkov. Pekári nechcú svoje výrobky zdražovať, ale niektorí bývalí predstavitelia štátu žiaľ robili všetko preto, aby to bolo naopak. Na ťahu tak budú obchodné reťazce, ktoré určujú pultové ceny pre spotrebiteľov,“ zdôraznil Lapšanský.