Viac

  Návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase znepokojil aj české inštitúcie

  Politicky motivovaná snaha o transformáciu kultúrnych inštitúcií na Slovensku, obzvlášť verejnoprávnej RTVS, je krajne znepokojujúca. V spoločnom prehlásení to uviedli zástupcovia Českého výboru ICOM, Asociácie múzeí a galérií ČR a Rady galérií ČR. Podľa nich je na RTVS v súčasnosti vyvíjaný veľký tlak.

  --- Reklama ---

  Súčasne vyjadrujú plnú podporu odborným pracovníkom a zamestnancov slovenských inštitúcií, ktoré sa usilujú o zachovanie nezávislosti slovenskej kultúry a médií.

  „Podporujeme Slovenský komitét ICOM, Zväz múzeí na Slovensku a Radu galérií Slovenska ako organizácie, ktorých názor by nemal byť obchádzaný a vylučovaný z rokovaní a z rozhodovania o otázkach kultúry SR,“ vyhlásili signatári s tým, že sa pripájajú aj k výzve na ochranu RTVS pred nedemokratickými a proti slobode mierenými politickými pokusmi o ovládnutie slovenského verejnoprávneho média.

  Ako vysvetlili, Český výbor ICOM, Asociácia múzeí a galérií ČR a Rada galérií ČR sú blízkymi partnermi Slovenského komitétu ICOM, Zväzu múzeí na Slovensku a Rady galérií Slovenska. „Tieto profesné organizácie spájajú úzke pracovné vzťahy, čo potvrdzuje aj Memorandum o vzájomnej spolupráci uzatvorené medzi českými a slovenskými partnermi,“ uzavreli signatári.

  --- Reklama ---

  Ministerstvo kultúry v pondelok predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase. Podľa návrhu sa má zriadiť verejnoprávna inštitúcia Slovenská televízia a rozhlas, ktorá nahradí súčasný Rozhlas a televíziu Slovensku.

  Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

  Po novom už nebude voliť generálneho riaditeľa verejnoprávneho vysielateľa Národná rada SR, ale novovzniknutá Rada Slovenskej televízie a rozhlasu, ktorej troch členov nominuje priamo ministerstvo kultúry a štyroch parlament. Zákon zároveň zavádza nový inštitút Programovej rady Slovenskej televízie a rozhlasu, ktorá bude dohliadať nad vysielaným programom.

  Tento orgán má mať 11 členov, z ktorých deväť bude voliť aj odvolávať parlament. Dvoch členov rady si zvolia spomedzi seba zamestnanci Slovenskej televízie a rozhlasu, jedného za oblasť televízneho vysielania a druhého za oblasť rozhlasového vysielania. Opozícia návrh tvrdo kritizuje. Hovorí o „totalitnom šialenstve“ a cenzúre. Podľa nej ide o snahu politicky ovládnuť verejnoprávne médiá a dosadiť si do nich „svojich ľudí“.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Pri elektronických testoch na vodičský preukaz je neúspešnosť Slovákov vyššia

  banka, výber z bankomatu, peniaze, mBank

  Klienti jednej z najväčších bánk na Slovensku si priplatia. Už čoskoro zmení svoj cenník poplatkov

  Na pozíciu eurokomisára vláda navrhne Maroša Šefčoviča

  Nemôžeme brať na ľahkú váhu, že nás niekto chce dostať z Európskej únie, hovorí Ódor

  Ministrovi práce a sociálnych vecí sa podarilo nájsť zdroje na zvýšenie dodatočného jednorazového príspevku pre všetkých dôchodcov.

  Dôchodcovia ocenili návrh SNS na prenos rekreačných poukazov seniorom

  Poznáme dôvod, prečo sa zrušil príspevok na zuby. Zdravotné poisťovne pripravujú nové benefity

  Väčšina Ukrajincov si myslí, že aj v prípade redukcie pomoci zo Západu, by krajina mala pokračovať v boji za oslobodenie okupovaných oblastí.

  Slováci v priebehu necelých dvoch dní vyzbierali viac ako milión eur na muníciu pre Ukrajinu

  Pod zámienkou investovania peňazí do kryptomien podvodníci pripravili poškodeného o viac ako 100-tisíc eur.

  Polícia vyšetruje kryptomenový podvod, poškodený prišiel o viac ako 100-tisíc eur