Brutálne besnenie islamistickej militantnej skupiny Hamas na Izrael počas uplynulého víkendu zahŕňalo tisíce rakiet a striel. Taktiež bezpilotné lietadlá zhadzujúce výbušniny a nespočetné množstvo ručných zbraní a munície, píše americký spravodajský portál CNN.
Útoky prichádzali z územia Pásma Gazy, ovládaného hnutím Hamas. Ide o chudobnú, husto obývanú oblasť s malými zdrojmi.
Približne 17 rokov je takmer úplne odrezaná od zvyšku sveta, keď nad ňou prevzal kontrolu Hamas. To prinútilo Izrael a Egypt zaviesť blízko územia prísne kontroly, ktoré stále trvajú. Izrael tiež udržiava vzdušnú a námornú blokádu Gazy, ako aj rozsiahly dohľad.
To však vyvoláva otázku: Ako sa podarilo Hamasu zhromaždiť také množstvo zbraní, ktoré mu umožnilo uskutočniť koordinované útoky, pri ktorých v Izraeli zahynulo viac ako 1 200 ľudí a tisíce ďalších utrpeli zranenia? Zároveň pokračuje v ostreľovaní Izraela raketami.
Podpora z Iránu
„Hamas získava zbrane pašovaním, cez lokálne kontakty, ale dostáva určitú vojenskú podporu aj z Iránu,“ uvádza sa v knihe CIA World Factbook.
Izraelská a americká vláda zatiaľ nezistili žiadnu priamu úlohu Iránu pri náletoch z minulého víkendu. Odborníci však tvrdia, že islamská republika je už dlho hlavným vojenským podporovateľom Hamasu. Ten pašuje zbrane do Pásma Gazy cez tajné cezhraničné tunely alebo lode, ktoré unikli blokáde Stredozemného mora.
„Tunelová infraštruktúra Hamasu je stále rozsiahla, napriek tomu, že ju Izrael a Egypt pravidelne rozkladajú.“ Vyhlásil Bilal Saab, vedúci pracovník a riaditeľ programu obrany a bezpečnosti na Middle East Institute (MEI) vo Washingtone.
„Hamas dostáva zbrane z Iránu, ktoré sa pašujú do Pásma Gazy cez tunely. Často išlo o systémy dlhšieho dosahu,“ povedal Daniel Byman, vedúci pracovník projektu Transnational Threats Project v Centre pre strategické a medzinárodné štúdie (CSIS).
Irán bol aj mentorom
„Irán tiež posielal Hamasu svoje pokročilejšie balistické rakety cez more, a to v komponentoch určených na konštrukciu v Gaze,“ povedal vedúci pracovník MEI Charles Lister.
Analytici však tvrdia, že Irán bol aj mentorom. „Irán tiež pomohol Hamasu s vlastnou výrobou, čím mu umožnil vytvoriť vlastný arzenál,“ povedal Byman z CSIS.
Vysokopostavený predstaviteľ Hamasu so sídlom v Libanone uviedol podrobnosti o výrobe zbraní Hamasu v upravenom rozhovore pre arabsko-spravodajský kanál Russia Today RTArabic, ktorý bol zverejnený na ich webovej stránke v nedeľu.
„Máme miestne továrne na všetko, na rakety s doletom 250 km, 160 km, 80 km a 10 km. Továrne na mínomety a ich strely. Máme továrne na kalašnikovy a ich náboje. Náboje vyrábame s povolením Rusov. Budujeme ich v Gaze,“ cituje sa šéf Hamasu pre národné vzťahy v zahraničí Ali Baraka.
Recyklácia
Pokiaľ ide o väčšie predmety, Charles Lister uviedol, že iránske Islamské revolučné gardy, zložka iránskej armády, ktorá sa zodpovedá priamo najvyššiemu vodcovi krajiny, už takmer dve desaťročia poskytujú ženistom Hamasu výcvik v oblasti zbraní.
„Roky prístupu k pokročilejším systémom poskytli inžinierom Hamasu vedomosti potrebné na výrazné zvýšenie jeho domácej výrobnej kapacity,“ povedal Lister. Dodal, že Teherán udržiava výcvik výrobcov zbraní Hamasu v aktuálnom stave.
Pokračovanie článku na druhej strane