„Raketoví inžinieri Hamasu sú súčasťou iránskej regionálnej siete, takže časté školenia a výmeny v samotnom Iráne sú neoddeliteľnou súčasťou iránskeho úsilia o profesionalizáciu svojich zástupných síl v celom regióne,“ povedal Lister. Avšak to, ako Hamas získava suroviny pre tieto domáce zbrane, tiež ukazuje vynaliezavosť a dôvtip tejto skupiny.
Gaza nemá žiadny ťažký priemysel, ktorý by podporoval výrobu zbraní vo väčšine sveta. Podľa CIA Factbook sú jej hlavnými priemyselnými odvetviami textilný, potravinársky a nábytkársky priemysel.
Medzi jej hlavné vývozné položky však patrí železný šrot, ktorý môže poskytnúť materiál na výrobu zbraní v sieti tunelov pod Gazou.
Tento kov v mnohých prípadoch pochádza z predchádzajúcich ničivých bojov v Gaze, tvrdí Ahmed Fouad Alkhatib, ktorý o tom písal pre Fikra Forum washingtonského Inštitútu pre blízkovýchodnú politiku v roku 2021.
Keď bola infraštruktúra v Gaze zničená pri izraelských náletoch, to, čo z nej zostalo – plechové a kovové rúry, armatúry, elektrické rozvody – sa dostalo do dielní Hamasu na výrobu zbraní a vznikli z toho raketové strely alebo iné výbušné zariadenia.
Recyklácia nevybuchnutej izraelskej munície kvôli výbušnému materiálu a iným súčiastkam dopĺňa dodávateľský reťazec Hamasu. „Operácia IDF (Izraelské obranné zložky) nepriamo poskytla Hamasu materiály, ktoré sú inak v Gaze prísne monitorované alebo úplne zakázané,“ vyhlásil Alkhatib.
Útok pripravovali dva roky
Samozrejme, to všetko sa nestalo zo dňa na deň. Vypáliť toľko munície, ako to urobil Hamas v sobotu a v tak krátkom čase, znamená, že musel svoj arzenál budovať dlhodobo. Pašovaním aj výrobou, povedal analytik amerického letectva pre záležitosti Blízkeho východu a doktorand na Denverskej univerzite Aaron Pilkington.
Predstaviteľ Hamasu v Libanone Baraka povedal, že militantná skupina pripravovala útok z minulého víkendu dva roky.
O žiadnej vonkajšej účasti na plánovaní útoku sa nezmienil, v správe ruských médií uviedol len to, že spojenci Hamasu „nás podporujú zbraňami a peniazmi. V prvom rade je to Irán, ktorý nám dáva peniaze a zbrane“.
Analytici tiež tvrdia, že veľkosť a rozsah útokov Hamasu na Izrael ich, podobne ako aj izraelské spravodajské služby a spravodajské služby iných krajín, zaskočili. „Je dôležité si však uvedomiť, že odpálenie hŕby rakiet je v skutočnosti veľmi nekomplikované,“ povedal Pilkington.
Na koniec dodal: „Prekvapujúce je to, ako mohli pripraviť zásoby, presunúť ich, nastaviť a odpáliť tisíce rakiet a pritom uniknúť izraelským, egyptským a saudským spravodajským službám. Je ťažké si predstaviť, ako by to palestínski militanti mohli urobiť bez … iránskeho vedenia.“