Viac

  Až 44,9 percenta obyvateľov očakáva ďalšiu radikalizáciu a polarizáciu. Smer zostáva najpopulárnejšou stranou

  Nebezpečnej politickej radikalizácie a ďalšej polarizácie spoločnosti sa po atentáte na premiéra Roberta Fica obáva až 44,9 percenta obyvateľov Slovenska. Smer-SD naďalej zostáva najpopulárnejšou stranou. Vyplýva to z prieskumu agentúry SCIO, ktorý robila 17. – 20. mája na vzorke tisíc respondentov.

  --- Reklama ---

  Len 22,6 percenta oslovených verí, že dôjde k zmierneniu polarizácie a radikalizácie, takmer tretina (32,5 percenta) predpokladá, že sa nič nezmení a 44,9 percenta respondentov očakáva ďalšiu radikalizáciu a polarizáciu.

  „Negatívne vnímanie budúcnosti oslovenými, obzvlášť sympatizantmi súčasných opozičných strán, ešte viac podčiarkuje ich očakávanie zhoršenia postavenia médií. V ich prípade až 46,6 percenta predpokladá, že sa oproti súčasnému stavu ich postavenie zhorší,“ uviedol hlavný analytik SCIO Martin Klus. Pre porovnanie, zhoršenie postavenia koaličných strán očakáva len 23,3 percenta opýtaných, podľa 46,5 percenta zostane rovnaké a 30,2 percenta respondentov očakáva zlepšenie.

  Zdroj: TASR - Jakub Kotian

  Súčasťou prieskumu bolo aj prvé meranie preferencií politických strán v prípade volieb do Národnej rady SR po atentáte na premiéra. Najviac opýtaných by volilo Smer-SD (24,1 percenta), nasleduje Progresívne Slovensko (20,6 percenta) a Hlas-SD (13,4 percenta). Hnutie Republika, ktoré sa v posledných parlamentných voľbách nedostalo do parlamentu, by podľa prieskumu volilo 8,1 percenta opýtaných.

  --- Reklama ---

  Do parlamentu by sa ešte dostali hnutie Slovensko (6,4 percenta), SaS (6,1 percenta) a KDH s rovnými šiestimi percentami. Slovenská národná strana by zostala pred bránami parlamentu (3,9 percenta). „Dá sa predpokladať, že výsledky volieb do Európskeho parlamentu nebudú kopírovať tento prieskum, keďže na týchto voľbách doposiaľ vždy participoval iný typ voliča a zároveň sa už štyrikrát po sebe potvrdila aj podstatne nižšia účasť, ako vo voľbách do Národnej rady SR,“ podotkol Klus.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Pellegrini zložil sľub. Ujíma sa funkcie prezidenta Slovenskej republiky

  Politológ Koziak: Čaputová zastávala prezidentský úrad dôstojne. Nenechala sa zatiahnuť do nechutných zápasov

  Zamestnávatelia môžu spracovávať PN-ky svojich zamestnancov rýchlejšie a jednoduchšie

  Vlaky na Slovensku v pondelok priebežne meškali desiatky minút aj viac ako hodinu. Na niektorých úsekoch išli za odrieknuté iné spoje alebo autobusy.

  Železničná spoločnosť Slovensko nasadzuje ďalšie telové kamery pre vlakvedúcich. Zvyšujú bezpečnosť vo vlakoch

  V Bratislave sa 18. júna bude konať pochod za slobodu a demokraciu

  Mestské kúpaliská v Bratislave sú pripravené. Päť z nich otvára sezónu už zajtra

  Slovenské a rakúske sanitky plánujú historicky prvú zmluvnú spoluprácu

  Medzinárodné novinárske organizácie vyzývajú na stiahnutie návrhu zákona na zrušenie Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS).

  Ďalšia známa tvár sa vytratí zo slovenských obrazoviek. RTVS opúšťa tento moderátor