Viac

  Plánuješ dať výpoveď? Urob tak v tomto mesiaci, od štátu dostaneš vyššiu dávku v nezamestnanosti

  Málokto z nás sa chce stať plánovane nezamestnaným. Ak takáto situácia nastane a máš možnosť sa so svojím zamestnávateľom dohodnúť na výpovedi, výhodnejšie to bude od júla.

  --- Reklama ---

  „Ísť na úrad práce až v júli 2024 bude výhodnejšie, ako napríklad v júni. Maximálna dávka v nezamestnanosti je totiž od 1. júla tohto roka 1 457,50 eur za mesiac, ktorý má 31 dní,“ uvádza expert na dane a odvody Jozef Mihál. Maximálnu dávku v nezamestnanosti môže dostávať ten, čo v hrubom zarábal 2 860 eur a viac.

  Kto má nárok na dávku v nezamestnanosti?

  Pred týmto dátumom je maximálna suma, ktorú ti úrad práce vyplatí v mesiaci s 31 dňami, vo výške 1 329,10 € mesačne. Znamená to teda, že dávka v nezamestnanosti bude vyššia o 128,4 eur. Ak teda budeš po prvom júli tohto roka nezamestnaný, môžeš za celú dobu čerpania dávky v nezamestnanosti dostať podľa prepočtov J. Mihála približne o 700 eur viac.

  Kto má nárok na dávku v nezamestnanosti? Je potrebné splniť dôležitú podmienku. V posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie musí byť žiadateľ poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky.

  --- Reklama ---

  Výška dávky v nezamestnanosti je 50 % denného vymeriavacieho základu (DVZ). „Ten sa vypočíta ako podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých ste zaplatili poistné na poistenie v nezamestnanosti v rozhodujúcom období, a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Rozhodujúce obdobie je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu zaradenia do evidencie,“ vysvetľuje pravidlá Mihál.

  Maximálny denný vymeriavací základ pri zaradení do evidencie od júla tohto roka je 94,0274 eur, čo zodpovedá vymeriavaciemu základu približne 2 860 eur.

  Zdroj: Shutterstock
  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Z dôvodu vážnej dopravnej nehody na diaľnici D1 v smere z Trnavy do Trenčína polícia uzavrela diaľnicu D1, a to už od križovatky Trnava.

  Ďalší útok medveďa na Slovensku. Na miesto smeruje záchranársky vrtuľník

  Slovenský hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa podľa parity kúpnej sily bol v minulom roku v rámci EÚ štvrtý najslabší.

  Koľko Slovákov má finančnú rezervu? Toto číslo ťa možno šokuje

  Fico by chcel na poste predsedu parlamentu Andreja Danka

  SNS navrhuje, aby mohli zamestnanci rekreačný poukaz preniesť na rodiča

  Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

  Nominálne mzdy rástli vo všetkých odvetviach. V niektorých však naďalej klesala zamestnanosť

  Vážna autonehoda v Košiciach. Hlásia niekoľko zranených

  Belgicko vyšetruje podozrenia, že Rusko sa snaží ovplyvniť eurovoľby

  Eurokomisia

  Európska komisia má obavy, či bude Slovensko vedieť zaručiť, že sa nebudú rozkrádať financie z Plánu obnovy