Viac

  Aj Slováci majú obnoviteľné zdroje energie. Najviac dominuje voda

  Na konci minulého roka dominovala spomedzi obnoviteľných zdrojov energií (OZE) na Slovensku vodná energia. Tá predstavuje až 71 % z celkovej inštalovanej kapacity zelených zdrojov. S 23 % nasledovala fotovoltika. Bioenergia, vrátane bioplynu, mala na celkovej inštalovanej kapacite OZE podiel 6 %. Veternej energie máme na Slovensku inštalovanej aktuálne len 3 megawatty a geotermálnu energiu na výrobu elektrickej energie nevyužívame vôbec. Vyplýva to zo Správy o stave trhu obnoviteľných zdrojov energie, ktorú pripravila Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI).

  --- Reklama ---

  „Ak Slovensko porovnávame s inými štátmi Európy, má náš trh s OZE naozaj ďaleko od rozvinutého. Naša správa však poukazuje na skutočnosť, že Slovensko má obrovský potenciál pre ďalší rozvoj prakticky všetkých zelených zdrojov, čo predstavuje iskierku nájdete, že sa nám môže predsa len podariť splniť dekarbonizačné ciele do roku 2050,“ uviedol riaditeľ SAPI Ján Karaba.

  Ďalší nárast

  V sektore fotovoltiky Slovensko v roku 2023 zaznamenalo pomerne výrazný nárast inštalovanej kapacity. Ten bol spôsobený predovšetkým záujmom zo strany firiem, ktoré motivuje potreba energetickej transformácie. „V tragickom stave je však veterná energetika, kde nám už 20 rokov nepribudla žiadna nová elektráreň a tiež geotermálna energia, ktorú sme ešte využívať ani len nezačali, a to napriek slušnému potenciálu a záujmu investorov. V tomto smere chýba celková politická vôľa a dobre nastavený regulačný rámec a prístup do siete,“ zdôraznil Karaba.

  Slováci majú obnoviteľné zdroje energie
  TASR

  Správu o stave trhu s obnoviteľnými zdrojmi energie (OZE) pripravujú každý rok analytici zo Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) s cieľom zmapovať aktuálny stav odvetvia. Analýza je určená pre potreby asociácie a potenciálnych investorov, no jej cieľom je súčasne reflektovať perspektívu vývoja odvetvia vo svetle nedávno prijatých záväzkov vlády.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Muž, obvinený z pokusu o vraždu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ostáva vo väzbe. Rozhodnutie je právoplatné.

  Muž obvinený z pokusu o vraždu Fica ostáva vo väzbe

  Slováci sa vyjadrili, či súhlasia s odstrelom medveďov. Výsledky ankety sú jednoznačné

  Strana Sloboda a Solidarita (SaS) pripravuje zákon na ochranu médií pred politickými tlakmi. Situácia je podľa Gröhlinga veľmi vážna.

  SaS pripravuje zákon na ochranu médií

  Až 4 milióny dospelých Slovákov užívajú výživové doplnky, tretina denne

  Zdravotný stav premiéra zodpovedá prognózam. V pondelok absolvuje kontroly

  Opitý vodič pri Sabinove zrazil 6 ľudí, z toho tri deti. Mal to vraj urobiť úmyselne

  Politológ o voľbách do europarlamentu: Kampani sa nevenuje vyššia pozornosť aj pre únavu voličov

  Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

  S využitím úspor sporiteľov z druhého piliera na štátne investície väčšina ľudí nesúhlasí