Viac

  Zbrojársky priemysel na Slovensku ožíva, tržby odvetvia atakovali 400 mil. eur

  Zbrojársky priemysel na Slovensku ožíva. Firmy z tohto odvetvia utŕžili v minulom roku sumárne necelých 400 mil. eur. Medziročne si tak prilepšili o bezmála 114 mil. eur.

  --- Reklama ---

  Čistý zisk zbrojoviek vzrástol na vyše 45 mil. eur z predvlaňajších 6 mil. eur. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol analytik portálu Finstat Martin Lindák, sumárna zisková marža sektora stúpla v roku 2022 na 11,5 %. Uvedené výsledky sa pritom týkajú roka, kedy na Ukrajine vypukol vojenský konflikt.

  Zbrojársky priemysel na Slovensku predstavuje vyše 40 spoločností. Sektor je však do veľkej miery koncentrovaný a najväčšie podniky sú v rukách dvoch skupín, a to MSM group a DMD group. Najväčšia Konštrukta – Defence, ktorá vyrába známe húfnice Zuzana, navýšila v uplynulom roku medziročne tržby o 34 % na 84,6 mil. eur. Jej čistý zisk išiel hore o 921 %, z necelých 1,4 mil. eur v roku 2021 na minuloročných takmer 13,9 mil. eur.

  Zbrojársky priemysel na SlovenskuZdroj: TASR

  Druhá v poradí VOP Nováky tržby dokonca skoro zoštvrornásobila. Ide o posun z 20,5 mil. eur v roku 2021 spravila vlani 77 mil. eur. „Vo výročnej správe samotná spoločnosť spomína, že je to najmä vďaka predaju munície Ukrajine,“ skonštatoval Lindák. Kým v roku 2021 pritom firma vykázala stratu, ktorá atakovala 4 mil. eur, v uplynulom roku už dosiahla zisk, ktorý sa šplhal k 22 mil. eur.

  --- Reklama ---

  Tretia v poradí je Aliter Technologies, ktorá sa zaoberá oblasťou informačno-komunikačných technológii a softvérového vývoja. Jedným zo zameraní spoločnosti je vývoj softvéru pre armádu. Aliter Technologies zvýšila tržby medziročne o takmer 80 % na 48,7 mil. eur. Jej zisk vzrástol zo 4 mil. eur v roku 2021 na 7,4 mil. eur v roku 2022. Päticu firiem s najväčšími tržbami ešte dopĺňa ZVS holding a Glock.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Nová nemocnica v Bratislave

  Dolinková: Spochybňovanie pandémie je neúctou k pozostalým obetí

  Záujem o letné zájazdy rastie. Treba si však dávať pozor na podvodníkov a preveriť cestovku

  Madro: Stigmatizácia psychických ťažkostí u mužov je ešte stále vysoká

  Koľko stojí Slovákov letná dovolenka? Niektorí minú aj tisíce eur, viac ako tretina nikam nepôjde

  Väčšina Slovákov má záujem o investovanie do kryptomien, ukázal prieskum

  Správa, ktorá nepoteší slovenských fajčiarov. Elektronické cigarety a nikotínové vrecúška budú drahšie

  Vo výrobnej hale v Sučanoch vypukol požiar, horí aj strecha

  Slováci nedôverujú médiám. Prieskum priniesol najhorší výsledok za 8 rokov