Viac

    Záchranári sú v pohotovosti aj cez Veľkú noc. Najviac dominujú tieto prípady

    Nadmerné pitie alkoholu počas Veľkej noci zamestnáva aj zdravotných záchranárov. Na linke tiesňového volania 155 eviduje Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (ZZS) SR každoročne počas veľkonočného pondelka viac volaní práve pre prílišné pitie alkoholu. Počet výjazdov pre alkohol je porovnateľný so Silvestrom a oslavami príchodu nového roka. Počas minuloročného veľkonočného pondelka ošetrili záchranári 74 pacientov s otravou alkoholom. Riešili aj dva prípady detí v tínedžerskom veku intoxikovaných alkoholom.

    --- Reklama ---

    Ak sa ocitneme v situácii, keď od nás závisí zdravie až život intoxikovaného človeka, treba urýchlene konať, vyzývajú záchranári. V prípade, že je človek s otravou alkoholom v bezvedomí, treba ho uložiť na bok do stabilizovanej polohy, aby sa neudusil zvratkami. Hneď potom treba zavolať na bezplatnú linku 155 a riadiť sa pokynmi operátora. Až do príchodu profesionálnych záchranárov treba kontrolovať, či intoxikovaná osoba dýcha. Ak nedýcha, okamžite treba začať s oživovaním. Pokiaľ ju neovládame, operátor linky 155 telefonicky poradí, ako ju vykonávať.

    Záchranári sú v pohotovosti aj cez Veľkú noc
    Shutterstock

    Alkohol nie je jediný

    Ďalšou skupinou zdravotných ťažkostí, ktorú počas Veľkej noci hlásia ľudia na bezplatnú tiesňovú linku záchrannej zdravotnej služby 155, sú bolesti brucha, napríklad žlčníkové koliky, podráždený pankreas či žalúdok. Ich spúšťačom je vo väčšine prípadov prejedanie sa. Pri ľahšej forme postačí diéta, ideálny je čierny čaj a staršie pečivo. V prípade vážnych problémov treba volať na číslo 155 a operátor poradí, ako postupovať, prípadne vyšle na pomoc posádku záchrannej zdravotnej služby.

    Vlani počas veľkonočného pondelka evidovali záchranári 1 410 zásahov. Do nemocníc transportovali 913 pacientov. K najčastejším diagnózam, pre ktoré pomáhali posádky v teréne, patrilo zhoršenie zdravotného stavu u pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami, sťažené dýchanie a bolesti brucha. Najviac zásahov bolo v Prešovskom kraji – až 230. Najmenej ich bolo v Banskobystrickom kraji, kde potrebovalo pomoc 145 pacientov.

    Zdroj :
    SITA

    Autor

    Najnovšie články

    Súvisiace články

    rady ohľadom kúpania

    Väčšina umelých i prírodných kúpalísk na Slovensku je v prevádzke. Kde sa neodporúča kúpanie?

    Súd v Trnave rozhodol. Juraj Csiffary bude vyšetrovaný vo väzbe za vraždu 31-ročnej Cynthie

    Zdanenie obchodných reťazcov by spôsobilo skokové zdraženie potravín, upozorňuje aliancia moderného obchodu

    2023 bude najteplejším

    Dnes bude na Slovensku jasno až polojasno, s teplotami do 32 stupňov Celzia

    Po tejto pracovnej pozícii je na Slovensku veľký dopyt. Najšikovnejší zarobia mesačne aj 1 700 eur

    Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

    Zavádzanie nových selektívnych daní nie je udržateľným spôsobom na riešenie deficitu, hovorí RÚZ

    ŠÚKL sťahuje z trhu jednu šaržu lieku na liečbu hyperkinetickej poruchy

    Manželka s ním odmietla piť, hodil po nej sekeru

    Jeden Slovák vypije ročne priemerne 10,5 litra čistého alkoholu. Z nového prieskumu WHO vyplývajú hrozivé údaje