Viac

  Záchranári sú v pohotovosti aj cez Veľkú noc. Najviac dominujú tieto prípady

  Nadmerné pitie alkoholu počas Veľkej noci zamestnáva aj zdravotných záchranárov. Na linke tiesňového volania 155 eviduje Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (ZZS) SR každoročne počas veľkonočného pondelka viac volaní práve pre prílišné pitie alkoholu. Počet výjazdov pre alkohol je porovnateľný so Silvestrom a oslavami príchodu nového roka. Počas minuloročného veľkonočného pondelka ošetrili záchranári 74 pacientov s otravou alkoholom. Riešili aj dva prípady detí v tínedžerskom veku intoxikovaných alkoholom.

  --- Reklama ---

  Ak sa ocitneme v situácii, keď od nás závisí zdravie až život intoxikovaného človeka, treba urýchlene konať, vyzývajú záchranári. V prípade, že je človek s otravou alkoholom v bezvedomí, treba ho uložiť na bok do stabilizovanej polohy, aby sa neudusil zvratkami. Hneď potom treba zavolať na bezplatnú linku 155 a riadiť sa pokynmi operátora. Až do príchodu profesionálnych záchranárov treba kontrolovať, či intoxikovaná osoba dýcha. Ak nedýcha, okamžite treba začať s oživovaním. Pokiaľ ju neovládame, operátor linky 155 telefonicky poradí, ako ju vykonávať.

  Záchranári sú v pohotovosti aj cez Veľkú noc
  Shutterstock

  Alkohol nie je jediný

  Ďalšou skupinou zdravotných ťažkostí, ktorú počas Veľkej noci hlásia ľudia na bezplatnú tiesňovú linku záchrannej zdravotnej služby 155, sú bolesti brucha, napríklad žlčníkové koliky, podráždený pankreas či žalúdok. Ich spúšťačom je vo väčšine prípadov prejedanie sa. Pri ľahšej forme postačí diéta, ideálny je čierny čaj a staršie pečivo. V prípade vážnych problémov treba volať na číslo 155 a operátor poradí, ako postupovať, prípadne vyšle na pomoc posádku záchrannej zdravotnej služby.

  Vlani počas veľkonočného pondelka evidovali záchranári 1 410 zásahov. Do nemocníc transportovali 913 pacientov. K najčastejším diagnózam, pre ktoré pomáhali posádky v teréne, patrilo zhoršenie zdravotného stavu u pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami, sťažené dýchanie a bolesti brucha. Najviac zásahov bolo v Prešovskom kraji – až 230. Najmenej ich bolo v Banskobystrickom kraji, kde potrebovalo pomoc 145 pacientov.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Pri elektronických testoch na vodičský preukaz je neúspešnosť Slovákov vyššia

  banka, výber z bankomatu, peniaze, mBank

  Klienti jednej z najväčších bánk na Slovensku si priplatia. Už čoskoro zmení svoj cenník poplatkov

  Na pozíciu eurokomisára vláda navrhne Maroša Šefčoviča

  Nemôžeme brať na ľahkú váhu, že nás niekto chce dostať z Európskej únie, hovorí Ódor

  Ministrovi práce a sociálnych vecí sa podarilo nájsť zdroje na zvýšenie dodatočného jednorazového príspevku pre všetkých dôchodcov.

  Dôchodcovia ocenili návrh SNS na prenos rekreačných poukazov seniorom

  Poznáme dôvod, prečo sa zrušil príspevok na zuby. Zdravotné poisťovne pripravujú nové benefity

  Väčšina Ukrajincov si myslí, že aj v prípade redukcie pomoci zo Západu, by krajina mala pokračovať v boji za oslobodenie okupovaných oblastí.

  Slováci v priebehu necelých dvoch dní vyzbierali viac ako milión eur na muníciu pre Ukrajinu

  Pod zámienkou investovania peňazí do kryptomien podvodníci pripravili poškodeného o viac ako 100-tisíc eur.

  Polícia vyšetruje kryptomenový podvod, poškodený prišiel o viac ako 100-tisíc eur