Viac

  Na súde vypovedala Slovenka, ktorá pôsobila v Islamskom štáte v Sýrii

  Na banskobystrickom pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) sa dnes začalo hlavné pojednávanie s Renátou D. obžalovanou z terorizmu.

  --- Reklama ---

  Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry prečítal obžalobu, v ktorej ju obžaloval z obzvlášť závažného zločinu založenia, zosnovania a podporovania teroristickej skupiny, z obzvlášť závažného zločinu vojnového bezprávia a z prečinu ohrozovania mravnej výchovy mládeže. Podľa obžaloby mala obžalovaná, ktorá sa odsťahovala do Egypta, kde sa vydala a mala dve deti, potom odísť do Sýrie a pôsobiť s manželom aj deťmi v Islamskom štáte (ISIS) v Sýrii od januára 2015 až do februára 2019. Renáta D. uviedla, že sa cíti nevinná a bude vypovedať.

  Štyri roky medzi teroristami

  Obžalovaná vypovedala o svojom živote najskôr od roku 2004 v Egypte. Nepracovala, lebo tam ženy nerobia, ale podľa jej slov sa nemala problém prispôsobiť tamojšiemu životu. „Rodina je tam veľmi súdržná, veľmi si pomáhajú,“ popisovala s tým, že život v Egypte bol veľmi šťastný. Všetko sa zmenilo, keď v roku 2014 jej manžel oznámil, že ide do Sýrie pracovať ako zubný lekár. Ona ísť nechcela, odhovárala ho celá rodina, ale on odišiel. „Islamský štát mi nikdy nespomínal, on ma oklamal,“ uviedla Renáta D.

  na súde vypovedala Slovenka, ktorá pôsobila v Islamskom štáte v SýriiZdroj: Profimedia
  Ilustračný obrázok

  Neskôr, keď mala pocit, že je na ťarchu v Egypte, keď deti za otcom plakali, na manželov nátlak odišla aj s deťmi za ním. Keď po živote v Káhire zistila, ako sa tam žije v malom mestečku, tak sa chcela vrátiť do Egypta. Manžel ju však odmietol pustiť a povedal, že si zvykne ako ostatné ženy. Vrátiť sa späť nebolo jednoduché a dalo sa to len prostredníctvom pašerákov, ale s rizikom, že ich Kurdi pochytajú. Renáta D. podrobne popísala aj život v Sýrii na území Islamského štátu (ISIS), kde sa podľa nej nijako neangažovala a chcela odísť.

  --- Reklama ---

  Naspäť na Slovensku

  Počas pobytu v sýrskej Rakke chodil syn obžalovanej aj do školy na dve hodiny denne, ale náboženstvo tam nemali. „Syn určite nepodstúpil nijaký vojenský výcvik a nevedela som o tom, že by mal nejaký kontakt so strelnou zbraňou, že sa učil strieľať,“ povedala Renáta D. a dodala, že sa o tom dozvedela až na Slovensku, kde rovnako prvýkrát videla video, ako jej syn hrá hru s podrezávaním krku, z čoho podľa jej slov nebola šťastná. Obžalovaná tiež konštatovala, že nikdy nevidela manžela so zbraňou.

  Obžalovanú Renátu D. na Slovensko dopravili vo februári z Iraku vládnym špeciálom v rámci repatriácie slovenských občanov. Predtým žila v Sýrii, kam prišla z Egypta za svojím manželom, údajným členom teroristickej organizácie ISIS. Na Slovensko dopravili aj dve deti obvinenej – šestnásťročného chlapca a desaťročnú dcéru. Chlapec je aktuálne v nápravnovýchovnom zariadení a dcéra v starostlivosti starej mamy. Samotná obvinená sa od februára tohto roku nachádza vo väzbe. Je obžalovanou z terorizmu.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Protiprávne chované chránené živočíchy zaistili v Hlohovci počas domovej prehliadky príslušníci enviropolície z Nitry.

  V Hlohovci zaistili protiprávne chované korytnačky a papagáje

  HOAX: Nie je pravda, že mamografia viac škodí, ako pomáha

  Koľko plánujú minúť Slováci na vianočné darčeky? Tieto veci darujeme najčastejšie

  Koľko plánujú minúť Slováci na vianočné darčeky? Tieto veci darujeme najčastejšie

  Najskôr ho zbili, potom bodli nožom. Oslava na východe Slovenska takmer skončila tragicky

  V úseku Palárikovo - Tvrdošovce sa v utorok o 9.35 h vykoľajil vlak.

  V úseku Palárikovo – Tvrdošovce sa vykoľajil vlak, je prerušená doprava

  Majitelia psov spisujú petíciu v súvislosti s Návštevným poriadkom TANAPu

  Mimoriadny jednorazový príspevok vo výške 300 eur začne Sociálna poisťovňa vyplácať už od piatka 1. decembra.

  Sociálna poisťovňa začína od piatka vyplácať dodatočný príspevok, niektorým penzistom príde v osobitnom režime

  Šofér pod značným vplyvom alkoholu nezvládol jazdu za volantom osobného auta BMW a vrazil do pouličnej lampy a zábradlia.

  Opitý vodič vrazil do pouličnej lampy a zábradlia, nafúkal takmer štyri promile