Viac

  Darí sa nám sporiť? Takto hodnotia Slováci svoju finančnú situáciu

  Väčšine populácie SR sa od posledného priestupného roka, teda medzi rokmi 2020 a 2024, finančná situácia veľmi nezmenila. Celkový stav svojich financií hodnotí 44 % Slovákov ako negatívny, z toho dlhodobo zlú situáciu pociťuje 27 % a zmenu k horšiemu ďalších 17 % opýtaných. Zvyšok vníma stav svojich financií kladne.

  --- Reklama ---

  Vyplýva to z prieskumu 365.bank pri príležitosti nadchádzajúceho 29. februára, ktorý je dňom navyše v rámci priestupného roka 2024. Zber dát realizovala agentúra Ipsos vo februári tohto roka na reprezentatívnej vzorke 1050 respondentov.

  „Dobrou správou je, že najviac pribudlo tých ľudí, ktorým sa podarilo začať pravidelne sporiť. Naopak, čo sa týka ideálnej sumy finančnej rezervy vo výške aspoň 6-násobku mesačného platu či investovania, každému piatemu človeku sa takáto zmena v jeho finančnom správaní nepodarila ani za uplynulé štyri roky, aj keď sa o ňu pokúšal,“ priblížila šéfka PR 365.bank Linda Valko Gáliková.

  Väčšine populácie SR sa od posledného priestupného roka, teda medzi rokmi 2020 a 2024, finančná situácia veľmi nezmenila.Zdroj: Shutterstock

  Viac ako štvrtina ľudí (26 %) v prieskume deklarovala, že sa im od posledného priestupného roka podarilo začať pravidelne sporiť. Z pohľadu väčších finančných výdavkov za toto obdobie si najväčšia časť populácie dopriala nové auto (23 %), prípadne si zrekonštruovala svoje bývanie (16 %). Naopak, viac ako polovica (55 %) nezrealizovala žiadnu väčšiu kúpu či investíciu.

  --- Reklama ---

  Čo sa týka očakávaní do ďalšieho priestupného roka 2028, optimistických je podľa prieskumu 27 % populácie. V nemennosť situácie verí 29 % a zhoršenia sa obáva približne 14 % ľudí. „Necelá tretina si pritom netrúfla, pravdepodobne aj vzhľadom na dynamickosť uplynulého obdobia, odhadnúť vývoj v nasledujúcich štyroch rokoch,“ dodala Valko Gáliková.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Pri elektronických testoch na vodičský preukaz je neúspešnosť Slovákov vyššia

  banka, výber z bankomatu, peniaze, mBank

  Klienti jednej z najväčších bánk na Slovensku si priplatia. Už čoskoro zmení svoj cenník poplatkov

  Na pozíciu eurokomisára vláda navrhne Maroša Šefčoviča

  Nemôžeme brať na ľahkú váhu, že nás niekto chce dostať z Európskej únie, hovorí Ódor

  Ministrovi práce a sociálnych vecí sa podarilo nájsť zdroje na zvýšenie dodatočného jednorazového príspevku pre všetkých dôchodcov.

  Dôchodcovia ocenili návrh SNS na prenos rekreačných poukazov seniorom

  Poznáme dôvod, prečo sa zrušil príspevok na zuby. Zdravotné poisťovne pripravujú nové benefity

  Väčšina Ukrajincov si myslí, že aj v prípade redukcie pomoci zo Západu, by krajina mala pokračovať v boji za oslobodenie okupovaných oblastí.

  Slováci v priebehu necelých dvoch dní vyzbierali viac ako milión eur na muníciu pre Ukrajinu

  Pod zámienkou investovania peňazí do kryptomien podvodníci pripravili poškodeného o viac ako 100-tisíc eur.

  Polícia vyšetruje kryptomenový podvod, poškodený prišiel o viac ako 100-tisíc eur