Z dna Atlantického oceána vytiahli zvyšné trosky ponorky Titan, ktorá v júni implodovala na ceste k vraku Titanicu, aj s pravdepodobnými ľudskými ostatkami.
Informuje o tom spravodajský portál BBC, ktorý sa odvoláva na vyhlásenie americkej pobrežnej stráže. Tá v utorok uviedla, že časti plavidla vytiahli ešte minulý týždeň a odviezli ich do amerického prístavu. Zdravotnícki experti zanalyzujú ľudské ostatky.
Ponorka zmizla 18. júna, keď sa ponárala k Titanicu. Po rozsiahlom pátraní úrady 22. júna oznámili, že implodovala a všetci piati ľudia na palube zahynuli. Trosky ponorky Titan lokalizovali v hĺbke 3 810 metrov na oceánskom dne, zhruba 488 metrov od vraku známeho zaoceánskeho parníka, ktorý sa nachádza približne 600 kilometrov od pobrežia kanadského Newfoundlandu.
V ponorke zahynuli generálny riaditeľ spoločnosti OceanGate Expeditions, ktorá plavidlo vlastnila a prevádzkovala, Stockton Rush, dvaja členovia prominentnej pakistanskej podnikateľskej rodiny, Shahzada Dawood a jeho syn Suleman Dawood, britský dobrodruh Hamish Harding a expert na Titanic Paul-Henri Nargeolet.
OceanGate plavidlo označila ako „experimentálne“, no vykonala s ním niekoľko ponorov k Titanicu. Dokumenty amerického súdu po implózii odhalili, že Rush ignoroval bezpečnostné varovania o ponorke. OceanGate po nešťastí zastavila všetky svoje operácie.
Júnové nešťastie je stále predmetom medzinárodného vyšetrovania. Americká pobrežná stráž uviedla, že budú viesť verejné konanie v zatiaľ neurčenom termíne.