Viac

  Výzvami pre gastroprevádzky sú rastúce náklady a nedostatok personálu

  Najväčšie výzvy, ktorým aktuálne čelia gastroprevádzky na Slovensku, sú rastúce náklady surovín (88,3 %) a nedostatok kvalitného personálu (73,8 %). Vyplýva to zo septembrového prieskumu Food barometer pre spoločnosť Edenred, na ktorom sa zúčastnilo 103 prevádzok.

  --- Reklama ---

  Z ponúknutých možností mohli v prieskume označiť maximálne tri najakútnejšie výzvy.
  Hľadanie ďalších úsporných opatrení si podľa prieskumu vybralo ako prioritu 34 % prevádzok. Tlak na ziskovosť vníma ako výzvu 23,3 % a obmedzenú možnosť cenovej politiky 22,3 % z nich. Pre viac ako 10 % zariadení je výzvou zníženie konkurencieschopnosti.

  gastroprevádzky na SlovenskuZdroj: Pexels

  Gastroprevádzky na Slovensku zároveň prezradili, o koľko percent museli vplyvom inflácie v roku 2023 zvyšovať ceny jedál. Nárast o 10 až 20 % potvrdilo 54,4 % zariadení, o 10 % ďalších 34 % prevádzok. Necelých 7 % reštaurácií hovorí, že s cenami v roku 2023 nehýbali. Ďalších 5 % priznáva, že ich zvýšili o viac ako 20 %.

  „Po náročnom pandemickom období nemali gastroprevádzky čas na zotavenie či regeneráciu a plynule vhupli do ďalšej výzvy. Zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na gastroslužby čiastočne pomohlo, no ako vyplýva z nášho prieskumu, väčšina reštaurácií musí riešiť akútne problémy. Treba si uvedomiť, že ide o sektor, ktorý je významným zamestnávateľom a zároveň poskytuje služby dôležité pre verejnosť,“ povedala Lívia Bachratá zo spoločnosti Edenred.

  --- Reklama ---

  Prieskum tiež ukázal, že najväčší vplyv na nárast cien jedál mali vyššie ceny surovín, a to v prípade 51 % prevádzok. Tretina označila za hlavný dôvod vyššie ceny energií. 8,8 % to vysvetľuje zvýšenými nákladmi na personál a takmer 7 % prevádzok zodvihlo ceny pre vyšší nájom.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Nová nemocnica v Bratislave

  Dolinková: Spochybňovanie pandémie je neúctou k pozostalým obetí

  Záujem o letné zájazdy rastie. Treba si však dávať pozor na podvodníkov a preveriť cestovku

  Madro: Stigmatizácia psychických ťažkostí u mužov je ešte stále vysoká

  Koľko stojí Slovákov letná dovolenka? Niektorí minú aj tisíce eur, viac ako tretina nikam nepôjde

  Väčšina Slovákov má záujem o investovanie do kryptomien, ukázal prieskum

  Správa, ktorá nepoteší slovenských fajčiarov. Elektronické cigarety a nikotínové vrecúška budú drahšie

  Vo výrobnej hale v Sučanoch vypukol požiar, horí aj strecha

  Slováci nedôverujú médiám. Prieskum priniesol najhorší výsledok za 8 rokov