Viac

  Výdavky na zdravotníctvo budú stúpať, podľa analytikov to určite pocítia naše peňaženky

  Slovenské zdravotníctvo bude v najbližších dekádach výrazne ovplyvňovať starnutie obyvateľstva. Ľudia sa už dnes dožadujú nových spôsobov liečby, ktoré však často prichádzajú s nezanedbateľnou cenovkou. Počet starých a teda viac chorých ľudí sa bude v budúcnosti len zvyšovať. Tento vývoj bude nutne spojený so stúpajúcimi výdavkami na zdravotníctvo. Upozorňuje na to Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS).

  --- Reklama ---

  Zásadnou otázkou je pôvod nových zdrojov. Tie môžu byť buď verejné, alebo súkromné. V prípade verených zdrojov bude podľa analytikov INESS nutné buď zásadne zmeniť štruktúru priorít vo verejnom rozpočte, alebo radikálne zvýšiť dane a odvody.

  „V prvom prípade by to znamenalo vykonať značné škrty najmä pri plošných sociálnych výdavkoch. V druhom prípade by to znamenalo zvýšenie už tak značného daňovo-odvodového zaťaženia, najmä práce,“ uviedli analytici. Aj vzhľadom na zlý stav verejných financií je podľa nich rýchlejší rast toku verejných zdrojov do zdravotníctva v najbližších rokoch veľmi otázny.

  Slovensko, zdravotníctvo, nemocnica, AntolskáZdroj: TASR

  V prípade súkromných zdrojov by išlo o kombináciu väčšej spoluúčasti pacientov, pripoistenia a prítoku súkromného kapitálu. „Aj v tomto prípade budú zmeny náročné. Téma spoluúčasti je totiž politicky citlivá,“ uviedli analytici INESS.

  --- Reklama ---

  Funkčný trh s pripoistením si zasa vyžaduje legislatívne zmeny. Súkromný kapitál pritom nepríde do prostredia vysokej neistoty a politického rizika. Jedným z krokov na jeho prilákanie by však mohlo byť podľa analytikov rozdelenie a odpredaj štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne. „Nielenže by tento krok do štátnej kasy priniesol nezanedbateľné finančné zdroje, ale do zdravotníctva by vniesol aj viac konkurencie a stability,“ tvrdia analytici INESS. Starnutie obyvateľstva pri súčasnej štruktúre financovania zdravotníctva z verejných zdrojov pritom znamená aj menej ekonomicky aktívnych platcov odvodov.

  VŠZP, všeobecná zdravotná poisťovňaZdroj: TASR
  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Šéf envirorezortu Tomáš Taraba reagoval podaním trestného oznámenia na generálnej prokuratúre za údajné zneuctenie štátnych symbolov.

  Taraba podal trestné oznámenie v súvislosti s Dúhovým prideom. Údajne došlo k hanobeniu štátneho znaku

  Povolenie na prevádzku má 172 umelých kúpalísk a 536 bazénov. V prevádzke je aj 13 prírodných kúpalísk s neorganizovanou rekreáciou.

  Slovenskí hygienici vydali varovanie. Tieto prírodné kúpaliská nie sú vhodné na kúpanie

  Polícia hľadá svedkov udalosti v Parchovanoch, pri ktorej zomrel muž

  Slovensko podľa NBS starne a naša ekonomika s ním. Výkonnosť zdravotníctva kríva

  Svet zasiahol obrovský výpadok. Pocítilo to aj letisko v Košiciach

  Prvé dve stíhačky F-16 priletia na Slovensko v pondelok

  Poslanca za SNS fyzicky napadli. Polícia začala trestné stíhanie

  Finančná správa prijala historicky najvyšší počet podaných daňových priznaní