Viac

  Ovplyvnili volebný výsledok hnutia Sme rodina len Kollárove kauzy? Pýtali sme sa politológa

  Aktualizované 2.10.2023 15:17 hod.

  --- Reklama ---

  Hnutie Sme rodina nedosiahlo v parlamentných voľbách ani 3 percentá. Boris Kollár ešte pred oficiálnym výsledkom predčasných parlamentných volieb vyhlásil, že to jeho strana do parlamentu asi nedotiahne. Nízky podiel hlasov si vysvetľoval vysokou účasťou vo voľbách a antikampaňou.

  „Na parlament to už hnutie Sme rodina asi nevytlačí, takže vnímame to ako vôľu ľudí. Takto sa rozhodli, musíme to rešpektovať, musíme sa s tým vysporiadať,“ povedal.

  Ako uviedol sám Kollár, neuspokojivý výsledok vo voľbách si vysvetľuje aj anikampaňou. Narážal zrejme na poslednú kauzu s influencerkou Emou Ferusovou, ale možno aj na bývalú partnerku Barboru Richterovú, ktorá ho obvinila z fyzického útoku. Na názor sme sa pýtali aj známeho politológa Radoslava Štefančíka.

  --- Reklama ---
  Zdroj: TASR - Jakub Kotian

  Kollár vs. Ferusová

  V posledných týždňoch spoločnosťou, ale aj sociálnymi sieťami otriasla spoveď mladej influencerky Emy Ferusovej o tom, že mala s Borisom Kollárom udržiavať vzťah, dokonca s ním mala údajne dvakrát čakať dieťa. Vo svojich spovediach uviedla, že šéf hnutia Sme rodina ju poslal v oboch prípadoch na interrupciu.

  Kollár celú kauzu s dvomi potratmi zamietol a tvrdil, že išlo o predvolebnú diskreditáciu a snahu o ovplyvnenie volieb. Ema uverejnila video, v ktorom sa snažila vyvrátiť Kollárove tvrdenia o tom, že klame. Hneď na úvod videa ukazuje dôkazy, medzi ktoré patria lekárske správy, výpisy z účtu a screenshoty správ s Borisom.

  Ukazuje aj dôvod interrupcie, ktorý bol súčasťou správy: „Nemá podporu v partnerovi, nevie si predstaviť, že dieťa bude vychovávať sama.“ Mladá žena okrem tohto videa zverejnila aj ďalšie a vyjadrila sa aj k Zoroslavovi Kollárovi, na ktorého odkazoval predseda Sme rodina, že Ferusovej za toto zaplatil.

   „Príde mi, akoby Boris celý náš príbeh zakryl tým, že možno má nejaký komplex voči Zorovi, ja netuším. Absolútne netuším. To sú veci, do ktorých sa ja nechcem starať… Idem bojovať, idem bojovať sama za seba a chcem dokázať ľuďom, kto je naozaj Boris Kollár. On, keď to počul, povedal mi takisto ako môj ocino: ,Také silné dievča som už dlho nevidel‘,“ dodala.

  Ferusová informovala, že na Kollára podáva trestné oznámenie. Zároveň zdiskreditovala nahrávku, ktorú zverejnil Kollár. Pritom sa influencerka sama priznala, že jej Zoroslav Kollár ponúkol 40-tisíc eur za diskreditáciu predsedu parlamentu.

  Kollár vs. Richterová

  Ešte pred kauzou s Ferusovou sa ozvala aj Kollárova bývala partnerka Barbora Richterová, s ktorou má dvoch synov. Tá na sociálnych sieťach uviedla, že ju Kollár fyzicky napadol.

  Incident sa mal odohrať pred dvanástimi rokmi na dovolenke v Miami. Kollár čin potvrdil, avšak dodal, že konal v zápale emócií, keď Richterová ohrozovala život ich dieťaťa.

  Kauzou sa začala o niečo neskôr zaoberať aj NAKA, mnohí si však mysleli, že Richterová vytiahla túto vec na šéfa hnutia Sme rodina iba preto, aby mu poškodila v rámci predvolebnej kampane

  Kollár kvôli tejto kauze čelil aj odvolávaniu z postu predsedu parlamentu, a to dvakrát. Ani raz sa ho však nepodarilo odvolať z funkcie. Na margo toho Kollár zdôraznil, že „nefacká ženy z plezíru“, a zopakoval svoje vysvetlenie situácie spred niekoľkých rokov, keď Richterovú udrel.

  Názor politológa

  Na volebný výsledok hnutia Sme rodina v súvislosti s Kollárovými kauzami sme sa pýtali politológa Radoslava Štefančíka.

  Zdroj: Profimedia
  Myslíte si, že na výsledku sa podpísali aj posledné kauzy šéfa hnutia Borisa Kollára? 

  Určite áno. Voliči mali možnosť informovať sa aj o tom, čo Boris Kollár stvára mimo politiky a vyzerá to tak, že nie všetci to dokázali akceptovať. Ale nemyslím si, že sú to len kauzy Borisa Kollára.

  Myslím, že Sme rodina zažila to, čo medzi ľuďmi nazývame syndróm vyhorenia. Jednoducho, myšlienky strany sa vyčerpali, nevedela ponúknuť nič, čo by voličov zaujalo a to čo ponúkla, ostalo nepovšimnuté. A niektorí voliči si možno začali počítať, koľkože to nájomných bytov sa vlastne postavilo počas uplynulého volebného obdobia. A keď napočítali nulu, bolo im jasné, že voliť Sme rodina sa neoplatí.  

  Ak áno, prečo napríklad Matovičovi neuškodili jeho šarvátky pred voľbami? 

  Borisa Kollára volili kedysi hlavne ženy. A keď ste k ženám vulgárny, je pochopiteľné, že to najviac vadí práve ženám. Igor Matovič je hrubý vo všeobecnosti, ale najhlasnejší je práve pri Smere. Jemu bitka s Kaliňákom a Glückom vlastne pomohla. Povedal by som, že tak ako Igor Matovič celé mesiace zachraňoval Smer svojím správaním, tentokrát Smer pomohol Matovičovi. Čudujem sa, prečo práve tieto dve strany netvoria koalíciu, keď si tak vzájomné pomáhajú.  

  Myslíte si, že bude Kollár odvolaný z postu predsedu hnutia? 

  Nebude odvolaný. Sme rodina funguje ako eseročka. A eseročka má svojho majiteľa. Treba zabudnúť na naše naivné predstavy o tom, ako by mali fungovať politické strany. Tak to možno funguje niekde v západnej Európe. Na Slovensku je väčšina politických strán vo vlastníctve ich predsedov. A majitelia sa predsa neodvolávajú.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Pellegrini zložil sľub. Ujíma sa funkcie prezidenta Slovenskej republiky

  Politológ Koziak: Čaputová zastávala prezidentský úrad dôstojne. Nenechala sa zatiahnuť do nechutných zápasov

  Zamestnávatelia môžu spracovávať PN-ky svojich zamestnancov rýchlejšie a jednoduchšie

  Vlaky na Slovensku v pondelok priebežne meškali desiatky minút aj viac ako hodinu. Na niektorých úsekoch išli za odrieknuté iné spoje alebo autobusy.

  Železničná spoločnosť Slovensko nasadzuje ďalšie telové kamery pre vlakvedúcich. Zvyšujú bezpečnosť vo vlakoch

  V Bratislave sa 18. júna bude konať pochod za slobodu a demokraciu

  Mestské kúpaliská v Bratislave sú pripravené. Päť z nich otvára sezónu už zajtra

  Slovenské a rakúske sanitky plánujú historicky prvú zmluvnú spoluprácu

  Medzinárodné novinárske organizácie vyzývajú na stiahnutie návrhu zákona na zrušenie Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS).

  Ďalšia známa tvár sa vytratí zo slovenských obrazoviek. RTVS opúšťa tento moderátor