Viac

  Viaceré neúspešné strany môžu mať problém splatiť kampaň

  Nepriaznivý výsledok v parlamentných voľbách má pre stranu Demokrati nepríjemnú dohru. Môže mať problém splatiť kampaň.

  --- Reklama ---

  Ako splatia kampaň?

  Demokratov delili len dve tisícky hlasov od hranice troch percent, aby získali nárok na štátny príspevok. Na sociálnej sieti to uviedla nezisková organizácia Transparency International Slovensko (TIS). Kým víťazi volieb Smer-SD a Progresívne Slovensko získajú od štátu na ďalšie fungovanie 23 a 18 miliónov eur, viacerí porazení budú bojovať o prežitie.

  Ako organizácia vysvetlila, otázkou je, ako splatia Demokrati polovicu zo zrejme až 1,8 miliónovej kampane. Tá bola postavená z veľkej časti na pôžičkách členov a sympatizantov.

  „Najväčším známym veriteľom je manžel volebnej líderky strany Andrey Letanovskej, ktorý na kampaň požičal 90-tisíc eur,“ uvádza TIS. Strana pravdepodobne nezverejnila ešte mená všetkých veriteľov, pričom aktuálne majú pôžičky za asi 285-tisíc eur.

  --- Reklama ---
  problém splatiť kampaňZdroj: TASR

  Takých strán je viac

  Podobne je na tom podľa TIS aj strana Modrí. Ich viac ako miliónová kampaň stojí rovnako z väčšej časti na pôžičkách. „Vo voľbách napokon úplne prepadli a získali iba 0,26 percenta. Z pohľadu financovania ide o vysoko neúspešnú kampaň, pri ktorej sa cena jedného hlasu vyšplhala na hranicu 100 eur. Dokopy majú pôžičky za viac ako pol milióna eur, pričom najväčším veriteľom je syn niekdajšieho ministra za SDKÚ Milana Horta Michal,“ spresňuje TIS s tým, že cez akciovú spoločnosť požičal strane 281-tisíc eur a ďalších 100-tisíc eur jej daroval.

  Organizácia TIS si myslí že nové politické strany nedisponujú dostatočným majetkom, ktorý im umožní splatenie vysokých záväzkov.

  „Pred krachom ich zrejme môže zachrániť len to, ak sa veritelia, vzhľadom na nízky volebný zisk, vzdajú nároku na vrátenie peňazí. Radovan Struhár z Modrých nám vysvetlil, že tento týždeň bude zasadať ich finančná komisia, ktorá sa bude situáciou zaoberať,“ priblížila organizácia. TIS pokračovala s tým, že Maďarské fórum si potenciálny nízky zisk vo voľbách v zmluvách dopredu ošetrilo. Svojim veriteľom zaručilo vrátenie peňazí iba v prípade prekročenia hranice troch percent.

  „Predseda strany Zsolt Simon nám dnes potvrdil, že pôžičky, ktoré podľa transparentného účtu strany dosahujú celkovú sumu 149-tisíc eur, preklasifikujú v zmysle zmlúv na dary. To sa týka aj samotného Simona, ktorý je najväčším veriteľom strany,“ informuje TIS a na záver dopĺňa, že z časti aj Sme rodina postavili svoju kampaň na pôžičkách, pričom 340-tisícové pôžičky poskytol predseda strany Boris Kollár. „Na rozdiel od nových strán však Sme rodina disponuje majetkom, ktorý umožňuje takýto záväzok splatiť,“ uzavrela organizácia.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Trnavský poslanec neberie za svoju prácu ani euro, poslanecké odmeny necháva mestu

  Trnavský poslanec neberie za svoju prácu ani euro, poslanecké odmeny necháva mestu

  Eurozóna nad infláciou ešte nevyhrala, ďalší pokles bude pomalší

  Eurozóna nad infláciou ešte nevyhrala, ďalší pokles bude pomalší

  Ceny palív sa udržia na znížených úrovniach, analytik dokonca vidí priestor aj na zlacňovanie

  Ceny palív sa udržia na znížených úrovniach, analytik dokonca vidí priestor aj na zlacňovanie

  Robert Fico, Peter Pellegrini, NR SR

  Strana Smer by podporila Pellegriniho prípadnú prezidentskú kandidatúru

  SHMÚ upozorňuje na poľadovicu, očakáva aj sneženie a tvorbu snehových jazykov

  Slovensko sa zahalilo do snehu. Na týchto miestach napadne až 35 centimetrov

  O predvianočné brigády sa zvýšil záujem, najmä však u pracujúcich

  O predvianočné brigády sa zvýšil záujem, najmä však u pracujúcich

  Falošný policajt

  Mimoriadne pátranie: Zmizol len 4-ročný chlapček z Bratislavy. Ak ste ho videli, kontaktujte políciu

  Ľudia by si mali dávať pozor na kupovanie zvierat z nelegálneho chovu

  Ľudia by si mali dávať pozor na kupovanie zvierat z nelegálneho chovu