Viac

  V Tatrách platí v nedeľu mierne lavínové nebezpečenstvo vo výške nad 1700 metrov

  Vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách platí v nedeľu v nadmorských výškach nad 1700 metrov mierne lavínové nebezpečenstvo zodpovedajúce druhému stupňu päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informovalo o tom Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) v Liptovskom Hrádku na svojej webovej stránke.

  --- Reklama ---

  „Vplyvom silného oteplenia sa hlavným problémom stáva mokrý sneh na slnkom osvietených svahoch. Uvoľnenie lavíny je možné najmä pri veľkom dodatočnom zaťažení, no očakáva sa aj výskyt spontánnych lavín z mokrého snehu. Na tienistých svahoch vo vysokých polohách Tatier sa lokálne vyskytuje doskový sneh. Tu je tiež možné uvoľnenie lavíny pri väčšom zaťažení,“ informuje stredisko.

  Snehová pokrývka je zrána mierne zamrznutá, no vplyvom silného slnečného žiarenia sa rýchlo mení na vlhkú až mokrú. Na povrchu sa nachádza novší sneh z posledného sneženia, pod ktorým je spravidla starý firnový sneh. V najvyšších polohách Tatier sa na tienistých svahoch lokálne vyskytuje suchší doskový sneh. Súvislá snehová pokrývka sa v závislosti od orientácie nachádza od približne 1500 metrov nad morom.

  „V oblasti Malej Fatry a východnej časti Nízkych Tatier je len malé lavínové nebezpečenstvo. Menšie lavíny sa môžu vyskytnúť len na veľmi strmých svahoch pri väčšom dodatočnom zaťažení,“ informuje HZS.

  Zdroj: TASR - Adriána Hudecová
  TASR – Adriána Hudecová
  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Muž, obvinený z pokusu o vraždu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ostáva vo väzbe. Rozhodnutie je právoplatné.

  Muž obvinený z pokusu o vraždu Fica ostáva vo väzbe

  Slováci sa vyjadrili, či súhlasia s odstrelom medveďov. Výsledky ankety sú jednoznačné

  Strana Sloboda a Solidarita (SaS) pripravuje zákon na ochranu médií pred politickými tlakmi. Situácia je podľa Gröhlinga veľmi vážna.

  SaS pripravuje zákon na ochranu médií

  Až 4 milióny dospelých Slovákov užívajú výživové doplnky, tretina denne

  Zdravotný stav premiéra zodpovedá prognózam. V pondelok absolvuje kontroly

  Opitý vodič pri Sabinove zrazil 6 ľudí, z toho tri deti. Mal to vraj urobiť úmyselne

  Politológ o voľbách do europarlamentu: Kampani sa nevenuje vyššia pozornosť aj pre únavu voličov

  Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

  S využitím úspor sporiteľov z druhého piliera na štátne investície väčšina ľudí nesúhlasí