Viac

  V Prešove volia aj v jednej novej volebnej miestnosti, niektorých voličov to zmiatlo

  V Prešove volia voliči v sobotných parlamentných voľbách v 66 volebných okrskoch. Ako pre agentúru SITA potvrdil koordinátor organizačnej prípravy volieb na území mesta Prešov Jozef Smetana, voľby v meste sa začali a zatiaľ prebiehajú bez rušivých vplyvov. Voliči v nich môžu využiť aj jednu volebnú miestnosť zriadenú na novej adrese.

  --- Reklama ---

  Nová volebná miestnosť

  Oproti minuloročným spojeným komunálnych voľbám a januárovému referendu sa, až na dve výnimky, konajú v Prešove voľby v rovnakých volebných miestnostiach. Pre rekonštrukciu na Strednej priemyselnej škole strojníckej na Duklianskej ul. 1 sú dve volebné miestnosti presunuté do náhradných objektov.

  Volebný okrsok č. 27 sa tak nachádza na Katolíckej spojenej škole sv. Mikuláša na Duklianskej ulici 16, kde je ale tradične vytvorený aj ďalší volebný okrsok. Volebný okrsok č. 28 sa nachádza na Spojenej škole internátnej Pavla Sabadoša na Duklianskej ulici 2, kde sa doteraz nikdy nevolilo. To niektorých voličov zmiatlo.

  V Prešove volia voliči v sobotných parlamentných voľbách v 66 volebných okrskoch.Zdroj: TASR

  Tým, že sme v nových, respektíve náhradných priestoroch, tak voliči nás majú problém nájsť, alebo je v tom trochu zmätok, že nevedia, ktorá to je ulica. Ale vyriešili sme to aj plagátom pri vstupe do školy so zoznamom ulíc,“ uviedol pre agentúru SITA predseda okrskovej volebnej komisie č. 28 Juraj Macek.

  --- Reklama ---

  Na tradičné volebné miesto sa vybrali aj manželia Polákovi. „Ušlo nám to. Oznámenie o mieste konania volieb za nás prebrali rodičia, a tak sme ho nečítali a zmenu si nevšimli,“ vysvetlila Eva Poláková. „Síce sme o novej adrese nevedeli, ale nebol to žiadny problém. Našli sme vyvesený oznam a ulicu, kde máme ísť voliť. Je to nejakých 200-300 metrov, takže sme sa aspoň prešli v tomto peknom počasí,“ dodal Vladimír Polák.

  Celkovo je v okrsku č. 28 zapísaných 1 037 voličov. „Ľudia chodia priebežne. Zrána bol najväčší nával, zatiaľ prišlo tak 10 až 15 percent voličov, čo samozrejme určite porastie,“ skonštatoval po 10-tej hodine Macek s tým, že žiadne iné problémy nezaznamenali.

  V Prešove volia desaťtisíce

  Ako informoval Smetana, v zozname voličov je v Prešove zapísaných celkovo 68 482 voličov. Piati z nich nemôžu voliť pre prekážku na základe rozhodnutia súdu. Mesto vydalo do piatkového poludnia 3 096 hlasovacích preukazov, s ktorými môžu voliči voliť v akomkoľvek volebnom okrsku.

  Volebná komisia zároveň eviduje 1 708 voličov, ktorí volili poštou a svoj hlas zaslali v požadovanom termíne na ministerstvo vnútra. „Po odpočítaní voličov s vydanými hlasovacími preukazmi a tými, ktorí volia poštou a sú zo zoznamov vyškrtnutí, je v zoznamoch voličov zapísaných 63 678 voličov, ktorí môžu voliť vo svojich okrskoch na základe trvalého pobytu,“ skonštatoval Smetana.

  Ako dodal, o prenosnú volebnú schránku mimo volebnej miestnosti požiadalo do piatka 30. septembra 356 voličov. O návštevu volebnej komisie v domácom prostredí môžu voliči požiadať aj v priebehu volieb. Obrátiť sa v takom prípade však už musia priamo na okrskovú volebnú komisiu v mieste, kde sú zapísaní do volebných zoznamov podľa trvalého pobytu.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Druhá zahraničná cesta prezidenta Petra Pellegriniho viedla do Poľska, kde ho dnes vo Varšave prijal poľský prezident Andrzej Duda.

  Prezident SR odsúdil streľbu na D. Trumpa a prerastanie násilia do politiky

  Po páde stanu na festivale Pohoda zasahovalo 30 hasičov

  Polícia začala pre pád stanu na festivale Pohoda trestné stíhanie

  Slovensko zažíva energetickú kalamitu. Bez prúdu je viac ako 10-tisíc domácností na celom území krajiny

  Pandemická skupina má o zdravotných predpisoch rokovať opäť v auguste

  Hygienickým požiadavkám na kúpanie nevyhoveli 4 vodné plochy a jedno kúpalisko

  Ak potrebujú slovenské domácnosti šetriť, 66 % z nich obmedzí najmä nákupy oblečenia. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KRUK.

  Slováci riešia obsah svojej poistky až, keď je neskoro

  podvodom vylákali takmer 30-tisíc eur

  Viac než polovica zamestnancov považuje možnosť pracovať z domu za samozrejmosť, ukázal prieskum