Viac

  V poľských parlamentných voľbách zvíťazila PiS, druhá je opozičná KO

  Po sčítaní všetkých hlasov zverejnili konečné výsledky poľských parlamentných volieb. Poľská vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS) zvíťazila v nedeľňajších parlamentných voľbách so ziskom 35,38 percenta hlasov.

  --- Reklama ---

  Druhá skončila hlavná opozičná strana – liberálna Občianska koalícia (KO) vedená Donaldom Tuskom s 30,70 percentami hlasov, informuje TASR podľa agentúry PAP.

  výsledky poľských parlamentných voliebZdroj: TASR

  Tretia je Tretia cesta (TD) s podporou 14,40 percenta voličov. Do poľského Sejmu sa ešte dostala Ľavica so ziskom 8,61 percenta hlasov a ultrapravicová Konfederácia so ziskom 7,16 percenta hlasov. Konečné výsledky poľských parlamentných volieb potvrdzujú, že PiS prišla o väčšinu v parlamente. Zároveň otvárajú cestu na vytvorenie vlády pre liberálnu proeurópsku opozíciu, píše agentúra Reuters.

  Poľský prezident Andrzej Duda, spojenec PiS, uviedol, že poverenie zostaviť vládu udelí najskôr víťaznej strane. Pre PiS však bude ťažké nájsť spojencov a väčšinu v 460-člennom Sejme zrejme nebude mať ani v koalícii s Konfederáciou.

  --- Reklama ---

  Opozičné strany Občianska koalícia, Tretia cesta a Ľavica už deklarovali, že sú pripravené sformovať vládnu koalíciu. Ich rokovania sa začnú po zverejnení oficiálnych výsledkov.

  Generálny tajomník KO Marcin Kierwinski uviedol, že prirodzeným kadidátom na post premiéra je opozičný líder Donald Tusk. Podľa jeho slov koalícia Občianskej koalície, Tretej cesty a Ľavice dokáže vytvoriť stabilnú vládu, ktorá v Poľsku obnoví normálny stav.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Celkovo 994 antisemitských incidentov zaznamenali v Nemecku v prvom mesiaci vojny medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas.

  Nemecko zažilo od 7. októbra takmer 1000 antisemitských incidentov

  Americká, európska a ukrajinská polícia zadržali lídra hackerskej skupiny operujúcej z Ukrajiny. Gang pracoval s ransomvérom.

  Policajti z viacerých krajín na Ukrajine zadržali lídra hackerskej skupiny

  Nepriaznivé zimné počasie si na Ukrajine vyžiadalo už desať obetí na životoch a 23 zranených.

  Nepriaznivé počasie si na Ukrajine vyžiadalo už desať mŕtvych

  Súd v Pekingu v pondelok otvoril nové pojednávanie v prípade odškodného pre rodiny pasažierov zmiznutého letu MH370.

  Príbuzní pasažierov zmiznutého letu Malaysia Airlines žiadajú nové vyšetrovanie

  Straty ruskej armády na Ukrajine sú obrovské

  Rusko na Ukrajine za posledných 6 týždňov stratilo najviac vojakov od začiatku invázie

  V Českej republike sa v pondelok koná veľký štrajk proti vládnemu konsolidačnému balíčku.

  V Česku prebieha rozsiahly štrajk učiteľov

  Ruská armáda oznámila, že postúpila severozápadne a juhovýchodne od mesta Avdijivka v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny.

  Rusi obsadili časť priemyselnej zóny v meste Avdijivka

  Izrael zabil na Západnom brehu Jordánu najmenej osem ľudí, tvrdia Palestínčania