Viac

  V Ozbrojených silách SR by mohlo byť koncom tohto roka 20.982 vojakov

  Koncom tohto roka by mohlo byť v Ozbrojených silách (OS) SR 20.982 vojakov a 4500 zamestnancov. Ide o zvýšenie o 279 vojakov oproti aktuálne schválenému počtu. Vyplýva to z návrhu aktualizácie početných stavov, ktorý Ministerstvo obrany (MO) SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.

  --- Reklama ---

  V ozbrojených silách sa má zvýšiť počet vojakov o 266. Rezort to zdôvodňuje prvou fázou tvorby štruktúry jednotky systému protivzdušnej obrany Mantis, zabezpečením ženijno-konštrukčných činností zameraných na ochranu síl jednotiek a útvarov OS SR, podporou výcvikových aktivít a cvičení aj zabezpečením údržby infraštruktúry v užívaní ozbrojených síl, ako aj vytvorením 11. samostatného pluku s cieľom získania spôsobilostí na testovanie a experimentálne overovanie nových zbraňových systémov, koordinácie a administratívneho zabezpečenia vojskových skúšok v ozbrojených silách.

  Koncom tohto roka by mohlo byť v Ozbrojených silách (OS) SR 20.982 vojakov a 4500 zamestnancov. Ide o zvýšenie o 279 vojakov.Zdroj: TASR

  O 13 viac vojakov by sa malo vyčleniť na plnenie úloh ministerstva, Vojenskej polície, akadémie ozbrojených síl a ďalších organizácií ministerstva. Dôvodom je podľa MO SR nárast povinností Vojenského úradu sociálneho zabezpečenia Bratislava súvisiaci s legislatívnymi zmenami, zriadenie inštitútu vojenského ombudsmana a rozvoj spôsobilosti na komplexné zabezpečenie výcviku a prípravy operátorov bezpilotných leteckých systémov v rámci akadémie ozbrojených síl, ako aj zabezpečenie pastoračných služieb pre profesionálnych vojakov a ich rodiny.

  Materiál navrhuje aj tabuľkové počty zbraní, zbraňových systémov a bojovej techniky. K zníženiu došlo pri bojových a cvičných lietadlách vzhľadom na darovanie 13 stíhacích lietadiel bývalou vládou.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Slovenský hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa podľa parity kúpnej sily bol v minulom roku v rámci EÚ štvrtý najslabší.

  Koľko Slovákov má finančnú rezervu? Toto číslo ťa možno šokuje

  Fico by chcel na poste predsedu parlamentu Andreja Danka

  SNS navrhuje, aby mohli zamestnanci rekreačný poukaz preniesť na rodiča

  Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

  Nominálne mzdy rástli vo všetkých odvetviach. V niektorých však naďalej klesala zamestnanosť

  Vážna autonehoda v Košiciach. Hlásia niekoľko zranených

  Belgicko vyšetruje podozrenia, že Rusko sa snaží ovplyvniť eurovoľby

  Eurokomisia

  Európska komisia má obavy, či bude Slovensko vedieť zaručiť, že sa nebudú rozkrádať financie z Plánu obnovy

  Slováci, vybavenie nového pasu si nenechávajte na poslednú chvíľu. Štandardná lehota sa predlžuje