Viac

  V Nemecku vstúpila do platnosti čiastočná legalizácia marihuany

  V Nemecku vstúpila v pondelok do platnosti čiastočná legalizácia marihuany, ktorú presadila centricko-ľavicová vláda spolkového kancelára Olafa Scholza. TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA.

  --- Reklama ---

  Horná komora nemeckého parlamentu Spolková rada schválila zákon o čiastočnej legalizácii konopy v marci po tom, čo ho odobrila aj dolná komora, Spolkový snem.

  Nový zákon, ktorý vstupuje od pondelka do platnosti, umožňuje dospelým osobám starším ako 18 rokov mať na verejnosti v držbe 25 gramov marihuany určenej pre osobnú spotrebu. Podľa zákona bude tiež v domácnostiach možné pestovať tri rastliny konopy, respektíve prechovávať 50 gramov marihuany na osobnú spotrebu.

  Fajčenie marihuany na verejných priestranstvách bude zakázané okrem iného v školách či na športoviskách a v okruhu 100 metrov od ich vstupného priestoru.

  --- Reklama ---

  Vládna Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD), Zelení a liberálna Slobodná demokratická strana (FDP) sa rozhodli zákon presadiť aj napriek odporu opozície, niektorých spolkových krajín či miestnych organizácií.

  Miernejšie tresty za drogy na Slovensku môžu byť realitou. Aký je dôvod veľkých zmien?Zdroj: TASR

  Vláda totiž tvrdí, že doterajšia politika tykajúca sa marihuany zlyhala a jej konzumácia napriek zákazu vzrástla. Cieľom zákona je boj proti nelegálnemu obchodovaniu s konopou a zníženie zdravotných rizík. Pri neregulovanom predaji marihuany totiž nie je známy podiel účinnej látky vo vzorke a nie ani jasné, či do nej neboli pridané nejaké neznáme toxické látky ale iné prímesi.

  Zmeny v zákone spravili Nemecko popri Malte a Luxembursku jednou z krajín Európskej únie s najliberálnejšími zákonmi o reakreačnom užívaní marihuany v Európskej únii, píše agentúra AFP.

  Zákon vstúpil do platnosti v noci z nedeľu na pondelok, pričom začiatok jeho platnosti vítalo o polnoci pod Brandenburgskou bránou v centre Berlína asi 1500 ľudí, uviedla miestna polícia.

  Ďalší krkom v rámci tejto legislatívnej reformy bude od 1. júla zriadenie tzv. klubov, v ktorých bude možný legálny predaj marihuany. Do zriadenia týchto klubov nebudú užívatelia musieť polícii pri rutinných prehliadkach vysvetľovať, kde svoju marihuany kúpili, píše AFP s odvolaní sa na Nemeckú konopnú asociáciu.                      

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Farmári v Európe protestujú. Kam smeruje európske poľnohospodárstvo?

  OSN: Útokom Iránu na Izrael sa bude zaoberať Bezpečnostná rada

  Politico: Vzniká dohoda na využitie výnosov ruských zmrazených aktív na zbrane

  Biden sa chce zasadiť za právo žien na vykonanie interrupcie

  NHL: Nemec sa pobil s Domim. Matthews dal už svoj 68. gól v sezóne

  F1: Vo veku 86 rokov zomrel Ted Toleman, prvý šéf legendárneho Sennu

  Ukrajinský parlament prijal kontroverzný zákon o nábore nových brancov

  V Kórei sa konajú parlamentné voľby. Vnímané sú ako test popularity prezidenta