V roku 2022 stúpol počet samovrážd na Slovensku oproti roku 2021 o 2,7 percenta. Upozornila na to zvolenská nemocnica s tým, že dokopy išlo o 563 prípadov.
Ako uviedla psychologička Zuzana Brežná z ambulancie klinickej psychológie Nemocnice AGEL Zvolen, ak človek uvažuje o samovražde, zvyčajne je u neho prítomná silná emocionálna bolesť, pocit beznádeje či bezvýchodiskovosti.
„Je to pokus o „vyriešenie“ problémov, resp. pokus o únik od ťaživých a už neznesiteľných pocitov. Mnohokrát človek nechce naozaj zomrieť a je to skôr forma volania o pomoc,“ povedala Brežná. Pocity silného smútku, beznádeje, neschopnosti nájsť iné riešenie na problémy a z toho plynúce samovražedné myšlienky môžu byť podľa nej súčasťou klinického obrazu depresie, závislostí, silných úzkostí či iných duševných porúch.
„Nie vždy však musí samovražedným myšlienkam predchádzať duševné ochorenie. Myšlienky na samovraždu sa môžu vyskytnúť aj u ľudí trpiacich vážnym telesným ochorením či u ľudí po silnom traumatickom zážitku alebo u dlhodobo traumatizovaných,“ zdôraznila psychologička.
V prípade, že má človek samovražedné myšlienky stále častejšie, respektíve okolie vníma, že by si ich blízky mohol ublížiť, podľa Brežnej je potrebné kontaktovať odborníka – psychiatra, ktorý posúdi akútnosť stavu a prípadne pošle pacienta aj na hospitalizáciu.
„Ak blízki aj v domácom prostredí vyhodnotia, že ide o akútne ohrozenie zdravia či života, je potrebné volať rýchlu zdravotnú pomoc či odviesť blízkeho na urgentný príjem,“ uviedla Brežná. Zároveň doplnila, že non-stop sú dostupné linky dôvery, kam môže človek anonymne zavolať či napísať prostredníctvom e-mailu či chatu s akýmkoľvek problémom a bude vypočutý. „To môže priniesť úľavu a veľakrát odvrátiť aj samovražedný pokus,“ dodala psychologička.