Viac

  V Maďarsku sprísnili obmedzenia pre neheterosexuálny obsah

  Maďarská vláda sprísnila nariadenie, ktoré má maloletým osobám zabrániť dostať sa do kontaktu s témami homosexuality a transsexuality. V utorok večer bolo v zbierke zákonov zverejnené nové nariadenie, podľa ktorého sa obmedzenia netýkajú len kníh a filmov, ale aj hračiek, ako sú bábiky či stavebnice Lego. Uviedla to v stredu agentúra DPA s odvolaním sa na maďarské médiá kritické voči vláde.

  --- Reklama ---

  Maďarský parlament schválil 15. júna 2021 vládny návrh zákona o ochrane pred pedofíliou, ktorý sa rôznymi pozmeňujúcimi návrhmi rozšíril aj o zákaz propagácie sexuálnych menšín medzi mladými ľuďmi. Okrem iného zakazuje sprístupňovať deťom a mládeži knihy, filmy a iné dátové nosiče, ktoré zobrazujú sexualitu odlišnú od heterosexuálnej. Zodpovedajúce produkty sa môžu predávať len zabalené v maloobchodných predajniach a nesmú sa ponúkať v detských oddeleniach.

  Nové nariadenie stanovuje, že všetky produkty, ktoré  tematizujú „odchýlku od pohlavia pri narodení, zmenu pohlavia, propagujú homosexualitu alebo samoúčelne prezentujú sexualitu“, sa nesmú predávať v okruhu 200 metrov od kostolov, škôl a iných školských zariadení.

  Zdroj: TASR - Ladislav Vallach

  Nariadenie nekonkretizuje okruh produktov. Provládne médiá  predtým kritizovali, že neheterosexuálny obsah sa už „nasťahoval do detských izieb“, napríklad v podobe bábik, ktorých pohlavie je možné zmeniť alebo ktoré sú rodovo neutrálne, či kociek Lega vo farbe dúhy, symbolizujúcich LGBT komunitu. V týchto médiách sa navyše homosexualita často stotožňuje s pedofíliou, konštatuje DPA.

  --- Reklama ---

  Vláda premiéra Viktora Orbána odôvodňuje takéto nariadenia cieľom ochrany detí. Začiatkom tohto roka však otriasol Maďarskom škandál, keď prezidentka Katalin Nováková udelila milosť mužovi odsúdenému za utajovanie prípadu sexuálneho zneužívania v detskom domove. Kauza vyvolala masové protesty a Nováková bol nútená odstúpiť.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  V českej Poslaneckej snemovni našli kokaín

  Belgicko sa zaviaže, že dodá Ukrajine do roku 2028 30 stíhačiek F-16, pričom prvé jej plánuje dodať už tento rok.

  Belgicko dodá Ukrajine 30 stíhačiek F-16

  Poľsko by nemalo vylúčiť vyslanie vojakov na Ukrajinu, uviedol poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

  Poľsko by nemalo vylúčiť vyslanie svojich vojakov na Ukrajinu, hovorí minister zahraničných vecí

  Takmer polovica Poliakov nesúhlasí so vstupom krajiny do eurozóny. Poukázali na to výsledky prieskumu poľského CBOS.

  Takmer polovica Poliakov nesúhlasí s prijatím eura

  Hokejové zlato oslavujú v Česku všetci. Aj prezident

  Voľby do europarlamentu: Hlas bude platný, aj keď volič odovzdá prázdny lístok

  Český prezident Pavel budúci týždeň navštívi Jordánsko. Privezie aj pomoc obyvateľom Gazy

  Frühauf: Tatar je skvelý kapitán, vplýval v kabíne aj na ľade