Viac

  V Hlohovci zaistili protiprávne chované korytnačky a papagáje

  Protiprávne chované chránené živočíchy zaistili v Hlohovci počas domovej prehliadky príslušníci enviropolície z Nitry. Spoločenská hodnota zvierat bola vyčíslená na takmer 12.000 eur, vo veci je začaté trestné stíhanie za prečin porušovania ochrany rastlín a živočíchov. Informovala o tom Zuzana Hrabovská z odboru komunikácie Prezídia Policajného zboru.

  --- Reklama ---

  V priestoroch sa nachádzalo sedem kusov korytnačky zelenkastej, päť papagájov žako kongo, jeden papagáj a tri kadávery druhu ara marakana, jeden pancier korytnačky. Počas domovej prehliadky bola odobratá vzorka DNA u tridsiatky papagájov žako kongo z dôvodu preverenia pôvodu týchto jedincov chránených druhov živočíchov. „Ich pôvod 51-ročný podozrivý M. P. nevedel v zmysle príslušných právnych predpisov preukázať. V dome sa ďalej našli krúžky na nezameniteľné označenie vtákov a aj rôzne dokumenty k zvieratám,“ doplnila Hrabovská.

  Protiprávne chované chránené živočíchy zaistili v Hlohovci počas domovej prehliadky príslušníci enviropolície z Nitry.Zdroj: TASR

  Polícia v tejto súvislosti upozorňuje, že akékoľvek nakladanie s ohrozenými druhmi živočíchov a rastlín je podmienené povoleniami a rozhodnutiami príslušných štátnych orgánov. „Ak sa takéhoto konania dopustí páchateľ na Slovensku, hrozí mu trest odňatia slobody až do výšky osem rokov, v závislosti od rozsahu zisteného protiprávneho konania,“ uviedla.

  Protiprávne obchodovanie s ohrozenými druhmi rastlín a živočíchov dnes patrí medzi štyri najvýznamnejšie svetové bezpečnostné hrozby z pohľadu obratu finančných prostriedkov. Na jej páchaní sa často podieľajú rozsiahle siete medzinárodných zločineckých organizácií, pre ktoré je táto činnosť lákavá z dôvodu nízkeho rizika odhalenia a nízkych trestov, ktoré sú za takúto trestnú činnosť ukladané.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Polícia obvinila 32-ročného muža z obzvlášť závažného drogového zločinu

  V Bratislave v piatok auto zrazilo vodiča elektrokolobežky

  Pri páde lavíny na Mölltalerelskom ľadovci (Mölltaler Gletscher) v rakúskej spolkovej krajine Korutánsko prišiel v nedeľu o život 40-ročný Slovák.

  Lavíny v slovenských pohoriach môže v sobotu spôsobiť previaty a mokrý sneh

  Slovensko nezaostáva v transformácii automobilového priemyslu. Stavili sme najmä na hybridy

  Dane a rôzne správne poplatky môžeš uhradiť aj platobnou kartou

  Hviezda slovenskej cyklistiky Peter Sagan má vážne zdravotné problémy. Čaká ho operácia v zahraničí

  Slovenky musia pracovať viac, aby zarobili rovnako ako muži. Rozdiel ťa nemilo prekvapí

  Tretina opýtaných Slovákov nepozná právomoci prezidenta. Toto si myslia o funkcii hlavy štátu