Viac

  V Bratislave sa 18. júna bude konať pochod za slobodu a demokraciu

  V hlavnom meste Bratislava sa v utorok 18. júna bude pochodovať za slobodu a demokraciu. Pochod Za slobodu a demokraciu organizujú platformy a iniciatívy zastupujúce značnú časť slovenskej občianskej spoločnosti, ide o dosiaľ najväčšie spojenie týchto platforiem a organizácií. Pochod by mal vyjadriť ich postoj a odhodlanie chrániť slobodu a nezávislosť médií, životné prostredie, kultúru, mimovládne organizácie, ale aj princípy právneho štátu.

  --- Reklama ---

  Organizátormi pochodu sú Otvorená Kultúra!, Platforma pre demokraciu, Klimatická koalícia, Občianske združenie Mier Ukrajine, a tiež organizátori občianskych protestov v rôznych slovenských mestách. Podujatie sa začne o 17:00 na Námestí SNP v Bratislave, pochodujúci odtiaľ zamieria na Námestie slobody. O 18:00 sa tu pripoja ku koncertu Pohody a Rozhlasu a televízie Slovenska na podporu slobody médií.

  „Počas aktuálnej schôdze parlamentu sa rokuje o množstve návrhov zákonov, ktoré podkopávajú slobodu a nezávislosť médií, ohrozujú ochranu životného prostredia a základné občianske práva. Považujeme za nevyhnutné ukázať, že silná občianska spoločnosť je tu a bude chrániť inštitúcie a základné piliere demokracie,” vysvetlili organizátori pochodu.

  Zdroj: Unsplash

  Poukázali napríklad na nový zákon o verejnoprávnom telerozhlase, legislatívu, ktorá upravuje právo na opravu, zákon o slobodnom prístupe k informáciám či zákon povoľujúci výruby stromov, ktorý vetovala prezidentka Zuzana Čaputová.

  --- Reklama ---

  „Zmeny v zákone o posudzovaní vplyvov na životné prostredie či zákon proti mimovládkam síce boli odsunuté na september, ale aj tieto ohrozujú občianske práva a slobody zakotvené v ústave,“ dodali organizátori a podotkli, že k menovaným zákonom sa pridáva aj vládou čerstvo schválený „lex atentát“, ktorý by mohol priniesť zmeny v práve na zhromažďovanie.

  „Pozývame každého, komu záleží na slobodnej a demokratickej budúcnosti Slovenska. Prineste si transparenty, píšťalky, rapkáče a poďte slušne, no dôrazne vyjadriť svoj nesúhlas s tým, ako je aktuálne spravovaný štát patriaci nám všetkým,” uzatvárajú v stanovisku organizátori verejného podujatia,“ uzavreli organizátori pochodu.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Druhá zahraničná cesta prezidenta Petra Pellegriniho viedla do Poľska, kde ho dnes vo Varšave prijal poľský prezident Andrzej Duda.

  Prezident SR odsúdil streľbu na D. Trumpa a prerastanie násilia do politiky

  Po páde stanu na festivale Pohoda zasahovalo 30 hasičov

  Polícia začala pre pád stanu na festivale Pohoda trestné stíhanie

  Slovensko zažíva energetickú kalamitu. Bez prúdu je viac ako 10-tisíc domácností na celom území krajiny

  Pandemická skupina má o zdravotných predpisoch rokovať opäť v auguste

  Hygienickým požiadavkám na kúpanie nevyhoveli 4 vodné plochy a jedno kúpalisko

  Ak potrebujú slovenské domácnosti šetriť, 66 % z nich obmedzí najmä nákupy oblečenia. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KRUK.

  Slováci riešia obsah svojej poistky až, keď je neskoro

  podvodom vylákali takmer 30-tisíc eur

  Viac než polovica zamestnancov považuje možnosť pracovať z domu za samozrejmosť, ukázal prieskum