Viac

  V Bratislave máme unikátnu atrakciu. Slovákov uchvátil náš prvý svetelný park

  Na dostihovej dráhe v bratislavskej Petržalke vznikol prvý svetelný park na Slovensku. Tvoria ho desiatky inštalácií s vyše 400-tisíc LED svetlami. Svetelná výstava s názvom Svetlá rozprávajú otvorila svoje bráni minulý týždeň. Verejnosť ju môže navštíviť do konca januára 2024. Otvorená bude každý deň od 16.00 do 21.00 h, vstup však nie je zadarmo.

  --- Reklama ---

  Cena lístka pre dospelého je v počas novembra 9 eur v týždni a 10 eur cez víkend. Deti, seniori a študenti to majú vždy o 2 eurá lacnejšie. Cena sa však bude v decembri zvyšovať.

  „Svetelnými parkmi sa snažíme v čase tmy priniesť svetlo nielen do bežných dní, keď väčšinu dňa panuje tma, ale aj do našich myšlienok. Cieľom projektu je svet trochu viac rozžiariť,“ približuje Eva Poláčková, majiteľka rodinnej spoločnosti Decoled, ktorá výstavu organizuje.

  Desiatky svetelných inštalácií

  Svetelná expozícia ponúkne návštevníkom viac ako 45 svetelných inštalácií, svetelný tunel či kreslo, interaktívne svetelné fotorámy, ale tiež osemmetrový vianočný strom či dvojmetrového koňa. Nechýba ani anjel ako posol Vianoc, snehové vločky, vianočný darček či rozličné zvieratá. Špecifikom výstavy je v tomto prípade svetelná inštalácia Bratislavského hradu z 13 680 LED svetiel.

  --- Reklama ---
  svetelný park BratislavaZdroj: TASR

  Pri výstave kladie organizátor dôraz na životné prostredie a energetickú úspornosť. Celý svetelný park má preto spotrebu „len“ 7,5 kWh. Pre porovnanie, hodina prevádzky svetelnej expozície sa rovná hodine prevádzky troch bežných rýchlovarných kanvíc bežne používaných v domácnosti. V ekologickom duchu sú vyrábané aj konštrukcie pre svetelné exponáty. Umožňuje to technológia 3D tlačiarne, v ktorej sa využíva výhradne recyklovaný plast.

  „Aj vďaka takýmto aktivitám môžeme odprezentovať dostihovú dráhu nielen ako priestor pre kone, ale aj ako multifunkčný eventový priestor pre podujatia rozličného kultúrno-spoločenského charakteru,“ poznamenal riaditeľ štátneho podniku Závodisko – Dostihová dráha Ladislav Molnár.

  svetelný park BratislavaZdroj: TASR

  Základom vzniku výstavy je tradičná akcia Vánoční dvůr Dobrovíz, ktorú pred Vianocami desaťročie organizovala bývalá profesorka českého jazyka a literatúry Eva Poláčková. Svetelná výstava si získala popularitu, spoločnosť sa ju preto rozhodla rozšíriť. Vlani v Prahe navštívilo svetelný park 100-tisíc návštevníkov.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Druhá zahraničná cesta prezidenta Petra Pellegriniho viedla do Poľska, kde ho dnes vo Varšave prijal poľský prezident Andrzej Duda.

  Prezident SR odsúdil streľbu na D. Trumpa a prerastanie násilia do politiky

  Po páde stanu na festivale Pohoda zasahovalo 30 hasičov

  Polícia začala pre pád stanu na festivale Pohoda trestné stíhanie

  Slovensko zažíva energetickú kalamitu. Bez prúdu je viac ako 10-tisíc domácností na celom území krajiny

  Pandemická skupina má o zdravotných predpisoch rokovať opäť v auguste

  Hygienickým požiadavkám na kúpanie nevyhoveli 4 vodné plochy a jedno kúpalisko

  Ak potrebujú slovenské domácnosti šetriť, 66 % z nich obmedzí najmä nákupy oblečenia. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KRUK.

  Slováci riešia obsah svojej poistky až, keď je neskoro

  podvodom vylákali takmer 30-tisíc eur

  Viac než polovica zamestnancov považuje možnosť pracovať z domu za samozrejmosť, ukázal prieskum