Viac

  Úrady zabezpečili šikmú vežu v Bologni, aby predišli jej zrúteniu

  Úrady v talianskom meste Bologna zabezpečili okolie historickej veže Garisenda z dôvodu obáv, že jej naklonenie by mohlo viesť k zrúteniu. Mesto ešte v piatok oznámilo, že na práce na jej podopretie bolo vyčlenených 4,3 milióna eur. Práce sa uskutočnia v priebehu januára a februára. TASR informáciu prevzala z agentúry AP.

  --- Reklama ---

  Dve šikmé veže – Garisenda a Asinelli – na centrálnom námestí Piazza di Porta Ravegnana patria medzi najznámejšie bolonské pamiatky. Už nejaký čas však vyvolávajú obavy a pozornosť sa sústreďuje najmä na menšiu Garisendu. Veža má výšku 48 metrov a na vrchole sa vychyľuje o 3,2 metra. Veža Asinelli meria 97 metrov.

  šikmá veža, Garisenda, Bologna, Taliansko

  Starosta Matteo Lepore v nedávnej diskusii poznamenal, že veža Garisenda sa nakláňa odkedy bola postavená „a odvtedy vyvoláva obavy“. Ďalšie škody utrpela v stredoveku, keď boli vnútri postavené kováčske a pekárske pece. Starosta sa obrátil na taliansku vládu, aby požiadala o zapísanie veží do svetového dedičstva UNESCO.

  Práce na spevnení oboch veží pokračujú od 90. rokov minulého storočia, pripomína AP. Predbežné práce na veži Garisenda budú zahŕňať vytvorenie ochranného priestoru, ktorý zabráni poškodeniu okolitých stavieb alebo zraneniu okoloidúcich v dôsledku „možného zrútenia“, uvádza sa vo vyhlásení mesta. Dohľad nad miestom budú zabezpečovať videokamery.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  U našich susedov našli v priebehu jedného dňa päť mŕtvych tiel. Išlo o ženy

  Von der Leyenová: Európska komisia uvoľní zmrazené financie pre Poľsko

  Hviezda slovenskej cyklistiky Peter Sagan má vážne zdravotné problémy. Čaká ho operácia v zahraničí

  Maďarský parlament bude voliť nového prezidenta v pondelok

  Británia oznámila nové sankcie proti Rusku. Urobila tak pri príležitosti blížiaceho sa druhého výročia vojny na Ukrajine...

  Demokratická únia Maďarov na Ukrajine (UMDSZ) podporuje rozhodnutie začať prístupové rokovania EÚ s Kyjevom.

  Kto bude ďalším prezidentom Maďarska? Orbánova strana má svojho kandidáta

  Austrálskeho biskupa obvinili zo sexuálnych zločinov. Ide o činy spred desiatich rokov

  Biden sa vulgárne vyjadril na adresu Putina. Nazval ho „šialený s***n syn“