Viac

  Univerzita Komenského slávnostne otvorila 105. akademický rok

  Univerzita Komenského (UK) v pondelok slávnostne otvorila 105. akademický rok. Pri tejto príležitosti rektor UK ocenil Zlatými medailami UK štyri vedecké osobnosti univerzity. Do užívania uviedol aj novú oddychovú zónu pre študentov. TASR o tom informovala hovorkyňa UK Tatiana Zaťková.

  --- Reklama ---

  Medaily si prevzali Darina Tarcsiová za rozvoj špeciálnej pedagogiky a prínos k vytváraniu štandardov inkluzívneho vzdelávania žiakov so sluchovým postihnutím, Daniel Vlček za založenie vedeckej školy zameranej na štúdium DNA opravných mechanizmov u fotoautotrofných mikroorganizmov, Juraj Mokrý za zavádzanie a podporu inovatívnych metód vzdelávania v medicíne a Peter Kúš za zásluhy v rozvoji experimentálnej fyziky na UK.

  Zdroj: TASR
  TASR

  „Rozdiel medzi vedeckým poznaním a dnes, žiaľ, dominujúcim trendom individualizmom podmienenej teórie poznania, je v zdôvodnení. Ťažšia cesta pravdy vedie práve cez zdôvodnenie. A tu je úloha vzdelávacích a vedeckých inštitúcií,“ uviedol pri príležitosti otvorenia akademického roka rektor UK Marek Števček. „V procese vzdelávania budeme musieť stále viac akcentovať ‚4K model‘, teda vychovávať ľudí ku kreativite, kritickému mysleniu, komunikácii a kooperácii, ale nič sa nesmie zmeniť na tom, že vzdelávacie a vedecké inštitúcie musia neúnavne uprednostňovať fakty,“ zdôraznil.

  Na záver slávnostného zhromaždenia sa uskutočnilo hudobné vystúpenie violončelistu Jozefa Luptáka a akordeonistu Borisa Lenka. Doposiaľ sa na štúdium na UK v roku 2023/2024 zapísalo 23.000 osôb, z toho viac ako 3000 zo zahraničia. Takmer dve tretiny z celkového počtu študujúcich tvoria ženy. Konečné počty však budú známe až koncom októbra.

  --- Reklama ---

  Rektor v prvý deň tiež otvoril novú oddychovú zónu pre študentov vo vestibule hlavnej budovy na Šafárikovom námestí. Cieľom je zvýšiť komfort študentov a poskytnúť im priestor na príjemné strávenie času mimo štúdia. V jubilejnom roku univerzita plánuje spoluprácu s medzinárodným festivalom Starmus, kde vystúpia osobnosti z oblasti vedy a umenia vrátane laureátov Nobelovej ceny a hudobníkov.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Peter Strhan
  Peter Strhan
  Na EMEFKA Daily sa venujem predovšetkým aktuálnym správam zo Slovenska aj zo sveta. Je mi blízka história a politika.

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Šéf envirorezortu Tomáš Taraba reagoval podaním trestného oznámenia na generálnej prokuratúre za údajné zneuctenie štátnych symbolov.

  Taraba podal trestné oznámenie v súvislosti s Dúhovým prideom. Údajne došlo k hanobeniu štátneho znaku

  Povolenie na prevádzku má 172 umelých kúpalísk a 536 bazénov. V prevádzke je aj 13 prírodných kúpalísk s neorganizovanou rekreáciou.

  Slovenskí hygienici vydali varovanie. Tieto prírodné kúpaliská nie sú vhodné na kúpanie

  Polícia hľadá svedkov udalosti v Parchovanoch, pri ktorej zomrel muž

  Slovensko podľa NBS starne a naša ekonomika s ním. Výkonnosť zdravotníctva kríva

  Svet zasiahol obrovský výpadok. Pocítilo to aj letisko v Košiciach

  Prvé dve stíhačky F-16 priletia na Slovensko v pondelok

  Poslanca za SNS fyzicky napadli. Polícia začala trestné stíhanie

  Finančná správa prijala historicky najvyšší počet podaných daňových priznaní