Viac

  Ukrajina obnovuje konzulárne služby pre mužov v bojaschopnom veku v zahraničí

  Ukrajina s platnosťou od soboty obnovuje poskytovanie konzulárnych služieb pre mužov v bojaschopnom veku, nachádzajúcich sa v zahraničí, oznámil Kyjev. TASR informuje podľa agentúr AFP a Reuters. Nový zákon o mobilizácii, ktorý ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal ešte v polovici apríla, vstupuje do platnosti v sobotu.

  --- Reklama ---

  Zaväzuje mužov podliehajúcich brannej povinnosti – teda vo veku od 18 do 60 rokov -, aby do 60 dní aktualizovali svoje údaje na vojenských správach, zvyšuje platy dobrovoľníkom a sprísňuje tresty za vyhýbanie vojenskej službe.

  Ukrajinské úrady zablokovali mužom vo veku od 18 do 60 rokov v zahraničí prístup ku konzulárnym službám po tom, čo ich tamojší minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba kritizoval, že doma na frontovej línii za seba nechávajú bojovať krajanov. Tento krok vyvolal vlnu kritiky a ovplyvnil aj žiadosti o obnovenie platnosti cestových dokladov. Všeobecne sa považoval za úsilie prinútiť ukrajinských mužov k návratu domov v dôsledku nedostatku vojakov v armáde.

  Ukrajina obnovuje konzulárne služby pre mužov v bojaschopnom veku v zahraničíZdroj: TASR

  Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí však v piatok uviedlo, že od soboty obnoví konzulárne služby za predpokladu, že muži budú mať aktuálne vojenské doklady. Rezort diplomacie v Kyjeve spresnil, že „inštruoval zahraničné diplomatické misie, aby opäť začali prijímať žiadosti o konzulárne služby od mužov v bojaschopnom veku, ktoré boli prerušené 23. apríla“.

  --- Reklama ---

  Na základe kontroverzného mobilizačného zákona tiež ukrajinskí muži v zahraničí budú mať prístup ku konzulárnym službám len v tom prípade, že predložia aktuálne vojenské registračné doklady, dodalo ministerstvo zahraničných vecí v Kyjeve.

  Milióny Ukrajincov, zväčša žien a detí, z krajiny ušlo po tom, čo Rusko vo februári 2022 vojensky napadlo Ukrajinu. Aj keď existujú isté výnimky, väčšine ukrajinských mužov vo veku od 18 do 60 rokov nebolo umožnené opustiť krajinu na základe stanného práva. Obmedzenie konzulárnych služieb sa však dotklo aj mnohých Ukrajincov, ktorí žili v zahraničí dlhší čas ešte pred začiatkom vojny.

  Za hranicami žijú státisíce Ukrajincov v bojaschopnom veku, kým ukrajinská armáda bojuje s akútnym nedostatkom vojakov, píše Reuters. K januáru 2024 žilo v krajinách Európskej únie približne 4,3 milióna Ukrajincov, z čoho je zhruba 860.000 dospelých mužov, vyplýva z údajov európskeho štatistického úradu Eurostat.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Politológ Koziak: Čaputová zastávala prezidentský úrad dôstojne. Nenechala sa zatiahnuť do nechutných zápasov

  V Bratislave sa 18. júna bude konať pochod za slobodu a demokraciu

  Do Progresívneho Slovenska vstupuje predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič. ako prvý župan.

  Trnavský župan Viskupič vstúpil do Progresívneho Slovenska

  Izrael i palestínske militantné hnutia Hamas sa dopustili v prvých fázach vojny v Pásme Gazy vojnových zločinov.

  Izrael i Hamas sa dopustili vojnových zločinov, vyplýva z vyšetrovania OSN

  Takto bude vyzerať inaugurácia Petra Pellegriniho

  Mesto bude platiť ľuďom, ktorí si adoptujú psy. Dostanú tretinu minimálky mesačne

  Cudzinec, ktorého minulý týždeň zadržala česká polícia, sa pokúšal o podpaľačský útok na autobusy pražskej MHD.

  Česká polícia prekazila plánovaný podpaľačský útok na autobusy pražskej MHD

  Na školách v Bratislavskom, Trnavskom, Žilinskom, Trenčianskom a Nitrianskom kraji nahlásili v utorok ráno bomby.

  Polícia zadržala podozrivého muža, bezpečnostné opatrenia zostávajú