Viac

  Túžiš po vlastnom bývaní? Prieskum odhalil, koľko Slovákov vlastní nehnuteľnosť v porovnaní s Európanmi

  Mnohí Slováci stoja v súčasnosti pred dilemou, či si zabezpečiť bývanie prostredníctvom hypotekárnych úverov, alebo sa uchýliť k alternatíve v podobe prenájmu. Mnohí však ani inú možnosť nemajú vzhľadom k vysokým úrokovým sadzbám k hypotekárnym úverom a nákladom spojených s vlastníctvom nehnuteľností. Sieť realitných kancelárií RE/MAX zaznamenala rast sprostredkovania nájmov o 22 %, v niektorých regiónoch dokonca až o 30 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

  --- Reklama ---

  Pozreli sme sa aj na to, ako sa stavajú Európania k vlastníctvu nehnuteľností, resp. bývaniu v prenájme. Byť vlastníkom alebo nájomcom je niečo, čo sa v jednotlivých členských štátoch výrazne líši. V roku 2022 žilo v EÚ podľa údajov Eurostatu 69 % obyvateľov vo vlastnej domácnosti, zatiaľ čo zvyšných 31 % žilo v nájomnom bývaní.

  Najvyšší podiel vlastníctva je v Rumunsku, kde až 95 % obyvateľov žilo v domácnosti, ktorá vlastnila svoj domov. Slovensko sa umiestnilo na druhom mieste s 93 %. Prvú trojku uzatvára Chorvátsko s 91 %, v Maďarsku vlastní nehnuteľnosť 90 % ľudí. Vlastníctvo bytu či domu je bežnejšie vo všetkých členských štátoch okrem Nemecka. V Nemecku bolo 53 % obyvateľov nájomníkmi. Nasledovalo Rakúsko s 49 % a Dánsko so 40 %.

  S rastom dopytu po prenájmoch však rastie aj ich cena. Najvyššiu cenu za meter štvorcový platia na Slovensku nájomníci v Bratislave, kde vlani vzrástla v priemere o 15 % na cca 15 eur za meter štvorcový.

  --- Reklama ---

  K bratislavským cenám sa však približujú aj ceny za prenájom bytov v Košiciach. „V Bratislave sme zaznamenali nárast cien prenájmu na úroveň tesne nad 1 000 eur v priemere za malometrážny byt na prelome roku 2023 a 2024. Tento nárast spôsobila kombinácia vyšších úrokových mier pri hypotekárnych úveroch a nízkej ponuke nových nehnuteľností na prenájom,“ vysvetľuje Michal Krížik majiteľ realitnej kancelárie RE/MAX 1000 v Bratislave.

  Počas roka 2023 sa v SR dokončilo 20.891 bytov, čo bol len o 3,3 % vyšší počet ako v roku 2022.

  Ako ďalej dodal, cenová hladina rástla pri všetkých druhoch bytov. Najvyšší nárast eviduje pri novostavbách v novovznikajúcom downtowne Bratislavy, ceny však rástli aj v okrajových častiach mesta. Zvyšovanie úrokových sadzieb zasiahlo celé Slovensko čím sa citeľne podľa RE/MAX znížil dopyt po nehnuteľnostiach na predaj.

  Nárast cien sa nevyhýba ani ďalším mestám. V Košiciach a Banskej Bystrici sa ceny prenájmu zvýšili o približne 10 %, v novostavbách dokonca o 20 až 30 %. „Zaujímavosťou je, že aj v prímestských oblastiach Banskej Bystrice sa ceny prenájmov dorovnávajú s cenami v centre mesta. Tento trend ukazuje na zvýšený záujem o nájomné bývanie a jeho stabilizáciu,“ hovorí Peter Kerestény, majiteľ realitnej kancelárie RE/MAX Homecentre v Banskej Bystrici.

  A o aké byty majú Slováci v prípade prenájmu záujem? Preferujú byty v blízkosti centra mesta, škôl a obchodov. Mladí ľudia si vyberajú malometrážne byty, zatiaľ čo manažéri vyžadujú luxusnejšie bývanie ako súčasť svojho zamestnaneckého benefitu.

  Jednoznačne však treba povedať, že od vrcholu v roku 2022 ceny nehnuteľností klesli, v niektorých regiónoch až o 25 %. „Banky začali so znižovaním úrokových sadzieb, čo by mohlo naznačovať pomalú stabilizáciu trhu. Svedčí o tom i fakt, že za prvé dva mesiace tohto roka evidujeme už približne 30 % z celoročného počtu dopytov roku za rok 2023. Toto potvrdzuje celkové ožívanie realitného trhu, a preto očakávame zastabilizovanie cien a oživenie dopytu,“ uzatvára RE/MAX.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Z dôvodu vážnej dopravnej nehody na diaľnici D1 v smere z Trnavy do Trenčína polícia uzavrela diaľnicu D1, a to už od križovatky Trnava.

  Ďalší útok medveďa na Slovensku. Na miesto smeruje záchranársky vrtuľník

  Slovenský hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa podľa parity kúpnej sily bol v minulom roku v rámci EÚ štvrtý najslabší.

  Koľko Slovákov má finančnú rezervu? Toto číslo ťa možno šokuje

  Fico by chcel na poste predsedu parlamentu Andreja Danka

  SNS navrhuje, aby mohli zamestnanci rekreačný poukaz preniesť na rodiča

  Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

  Nominálne mzdy rástli vo všetkých odvetviach. V niektorých však naďalej klesala zamestnanosť

  Vážna autonehoda v Košiciach. Hlásia niekoľko zranených

  Belgicko vyšetruje podozrenia, že Rusko sa snaží ovplyvniť eurovoľby

  Eurokomisia

  Európska komisia má obavy, či bude Slovensko vedieť zaručiť, že sa nebudú rozkrádať financie z Plánu obnovy