Viac

  Trump odkázal do Budapešti, že sa teší na spoluprácu s Orbánom

  Donald Trump sa nevie dočkať, kedy bude „ako 47. prezident Spojených štátov“ opäť úzko spolupracovať s maďarským premiérom Viktorom Orbánom.

  --- Reklama ---

  Vyplýva to z optimisticky ladeného videozáznamu, ktorým bývalý americký prezident a terajší prezidentský kandidát Republikánskej strany pozdravil v piatok účastníkov tretej budapeštianskej medzinárodnej konferencie Conservative Political Action Conference (CPAC). S odvolaním sa na server telex.hu o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.

  Trumpovo videoposolstvo bolo podľa servera kratšie než to vlaňajšie, trvalo iba poldruha minúty. „Prebieha epický boj za oslobodenie našich krajín, pretože isté hrozivé sily nám chcú vziať našu kultúru, suverenitu a náš spôsob života,“ podčiarkol bývalý prezident, ktorý hovoril aj o tom, že bol hrdý na to, ako vo funkcii prezidenta spolupracoval s Orbánom, ktorého považuje za skvelého človeka.

  Trump zdôraznil, že on i maďarský premiér úspešne bojovali proti nelegálnemu prisťahovalectvu a navyše obaja vytvorili pracovné miesta a chránili kultúru svojej krajiny. „Pokiaľ zostaneme verní svojim zásadám a odvážni pri obrane našich hodnôt, my konzervatívci vyhráme boj na obranu našej civilizácie pred komunistami, marxistami a fašistami,“ uzavrel Trump.

  --- Reklama ---
  Zdroj: TASR/AP

  Orbán vo štvrtok v prvý deň dvojdňového podujatia poznamenal, že Maďarsko má v medzinárodnej politike váhu aj napriek tomu, že je malou krajinou. „Je v nás niečo príťažlivé, exotické. Možno jazyk, ktorému nikto nerozumie,“ dodal s tým, že Maďarsko zostáva konzervatívnym ostrovom v progresívno-liberálnom oceáne.

  Na programe podujatia figurujú vystúpenia predsedu holandskej nacionalistickej Strany slobody (PVV) Geerta Wildersa, bývalého šéfa Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) Fabricea Leggeriho, bývalého predsedu vlády Slovinska Janeza Janšu, senátora štátu Oklahoma Markwayneho Mullina, bývalého amerického republikánskeho prezidentského kandidáta Ricka Santoruma, vodcu nacionálno-konzervatívnej strany Vox v Španielsku Santiaga Abascala, bývalého poľského premiéra Mateusza Morawieckého či expremiéra Austrálie Tonyho Abbotta.

  Pravicovú politickú konferenciu CPAC usporadúva každoročne od roku 1974 Americká konzervatívna únia (ACU). V takmer polstoročnej histórii sa z nej stalo podujatie, ktoré mobilizuje desaťtisíce konzervatívcov. V Európe sa prvýkrát uskutočnila v roku 2022 v Budapešti.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Takmer polovica Poliakov nesúhlasí so vstupom krajiny do eurozóny. Poukázali na to výsledky prieskumu poľského CBOS.

  Takmer polovica Poliakov nesúhlasí s prijatím eura

  Hokejové zlato oslavujú v Česku všetci. Aj prezident

  Voľby do europarlamentu: Hlas bude platný, aj keď volič odovzdá prázdny lístok

  Český prezident Pavel budúci týždeň navštívi Jordánsko. Privezie aj pomoc obyvateľom Gazy

  Frühauf: Tatar je skvelý kapitán, vplýval v kabíne aj na ľade

  budúcnosti rímskokatolíckej cirkvi

  Pápež uznal zázrak „Božieho influencera“ a otvoril tým cestu k jeho kanonizácii

  Nórsko

  Nórsko uzavrie svoje hranice pre ruských turistov

  komár

  Na Morave pri slovenských hraniciach sa množia kalamitné komáre. Epidemiólogovia upozorňujú na viaceré riziká