Žraloky kanadské, nenápadní obyvatelia vôd pri pobreží Brazílie, sa stali nedobrovoľnými konzumentmi kokaínu. Táto šokujúca informácia vyplýva z novej štúdie publikovanej v časopise Science of the Total Environment.
Výskumníci z Nadácie Oswalda Cruza sa zamerali na 13 exemplárov tohto druhu žraloka, ktorý trávi celý život v pobrežných oblastiach. Práve táto charakteristika ho robí ideálnym indikátorom znečistenia mora. Pomocou sofistikovaných metód kvapalinovou chromatografiou a hmotnostnou spektrometriou analyzovali vzorky svalov a pečene týchto morských predátorov.
Výsledky analýzy prekvapili aj samotných vedcov. U všetkých skúmaných jedincov boli detekované stopy kokaínu a jeho hlavného metabolitu benzoylekgonínu. Koncentrácie týchto látok dosahovali až stonásobne vyššie hodnoty než predchádzajúce merania u iných morských tvorov. Zaujímavé je, že vyššie koncentrácie sa našli v svalovom tkanive oproti pečeni.
Odkiaľ sa však berú drogy v telách žralokov? Vedci sa domnievajú, že za týmto znepokojujúcim javom stojí nelegálna činnosť pašerákov. Tí údajne vyhadzujú do mora tony narkotík v oblastiach okolo Floridy a v Latinskej Amerike, čím neúmyselne „kŕmia“ morské živočíchy týmito nebezpečnými látkami.
Hoci ide o prvý prípad, kedy bol kokaín zistený u voľne žijúcich žralokov, výskumníci upozorňujú na limitovaný rozsah štúdie. Zároveň priznávajú, že naše poznatky o vplyve týchto látok na morské organizmy sú stále neúplné. Tento objav však nepochybne otvára novú kapitolu v štúdiu znečistenia oceánov a jeho dopadu na morský ekosystém.