Viac

  Študenti vyzývajú Pellegriniho a Fica k verejnému ospravedlneniu sa a prehodnoteniu rétoriky voči novinárom

  Študenti žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského vyzývajú predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas-SD) a predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) k verejnému ospravedlneniu sa a prehodnoteniu rétoriky voči novinárom.

  --- Reklama ---

  V otvorenom liste vysokoškoláci uviedli, že pociťujú narastajúcu nenávisť a cielené útoky voči niektorým médiám, ktoré Fico otvorene nazýva nepriateľskými. Premiérovi zároveň pripomínajú, že členovia kabinetu sú na Úrade vlády hosťami, avšak médiá tam majú svoje legitímne miesto.

  „Je neprijateľné, aby ste im zobrali možnosť byť prítomní pri rozhodovaní orgánov verejnej moci. Úlohou médií je aj konfrontovať ich s otázkami, ktoré im kladú v záujme slovenskej verejnosti. Práve vtedy sú očami, ušami aj hlasom Slovákov,“ vysvetlili študenti žurnalisti.

  Zároveň zdôrazňujú, že takýmto konaním obmedzili právo na informácie, o ktorom hovorí zákon o vydavateľoch publikácií a o registri v oblasti médií a audiovízie. V ňom sa píše, že orgány verejnej moci, nimi zriadené rozpočtové organizácie či príspevkové organizácie sú povinné na základe rovnosti poskytovať vydavateľovi periodickej publikácie, prevádzkovateľovi spravodajského webového portálu i tlačovej agentúre informácie o svojej činnosti a s cieľom pravdivo, včas a všestranne informovať verejnosť.

  --- Reklama ---
  Študenti žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského vyzývajú Pellegriniho a Fica k prehodnoteniu rétoriky voči novinárom.Zdroj: TASR

  Podľa študentov je nepredstaviteľné, aby zo strany politikov počúvali urážky a taktiež, aby ich v práci obmedzovali či „kreslili im na chrbát“ terče svojim osočovaním. „Naším poslaním je informovať verejnosť a tento cieľ by nemal byť v žiadnom prípade sprevádzaný dehonestáciou a strachom o život,“ dodali vysokoškoláci.

  Nesúhlas študenti vyjadrili aj s rozhodnutím predsedu parlamentu, ktorý zmenou smernice obmedzil vyhotovovanie záznamov v priestoroch Národnej rady SR. Novinári na základe toho môžu nahrávať rozhovory len v parlamentnej knižnici alebo tlačovom centre. „Novinári nezodpovedajú za konflikt medzi predsedom hnutia Slovensko Igorom Matovičom a poslancom strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Jánom Mažgútom, čo dokazuje aj videozáznam. Sme toho názoru, že politickú kultúru do parlamentu nie je možné vrátiť zavedením obmedzení pre médiá, ale vytvorením následkov pre politických predstaviteľov, ktorí ju svojím konaním narúšajú,“ myslia si budúci novinári.

  Podľa vysokoškolákov je dôležité si uvedomiť, že demokracia je postavená na pilieroch, medzi ktoré patrí aj sloboda tlače. Útoky na novinárov, opovrhovanie ich prácou a znevažovanie úlohy médií v spoločnosti predstavujú podľa študentov útok na základ demokracie.

  V liste teda Pellegriniho a Fica žiadajú, aby umožnili všetkým akreditovaným médiám slobodne vykonávať svoju činnosť v priestoroch parlamentu tak, ako tomu bolo doteraz a taktiež umožnili vstup na úrad vlády a na všetky verejné vystúpenia koaličných poslancov, na ktoré budú pozvané aj iné. Študenti ďalej žiadajú, aby sa dvaja najvyšší ústavní činitelia ospravedlnili za útoky nasmerované voči novinárom z posledných dní, ale aj z predchádzajúcich rokov a prehodnotili svoju rétoriku voči nim. V nie poslednom rade študenti žiadajú, aby vláda a parlament prijímali transparentné a férové rozhodnutia v oblasti fungovania médií. „Novinári si zaslúžia podporu a rešpekt, nie zastrašovanie a útoky,“ uzavreli.

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Šéf envirorezortu Tomáš Taraba reagoval podaním trestného oznámenia na generálnej prokuratúre za údajné zneuctenie štátnych symbolov.

  Taraba podal trestné oznámenie v súvislosti s Dúhovým prideom. Údajne došlo k hanobeniu štátneho znaku

  Povolenie na prevádzku má 172 umelých kúpalísk a 536 bazénov. V prevádzke je aj 13 prírodných kúpalísk s neorganizovanou rekreáciou.

  Slovenskí hygienici vydali varovanie. Tieto prírodné kúpaliská nie sú vhodné na kúpanie

  Polícia hľadá svedkov udalosti v Parchovanoch, pri ktorej zomrel muž

  Slovensko podľa NBS starne a naša ekonomika s ním. Výkonnosť zdravotníctva kríva

  Svet zasiahol obrovský výpadok. Pocítilo to aj letisko v Košiciach

  Prvé dve stíhačky F-16 priletia na Slovensko v pondelok

  Poslanca za SNS fyzicky napadli. Polícia začala trestné stíhanie

  Finančná správa prijala historicky najvyšší počet podaných daňových priznaní