Viac

  Štátna spoločnosť Slovensko IT bude musieť skončiť pre zlú finančnú situáciu

  Štátna spoločnosť Slovensko IT nie je životaschopná, nemá pridanú hodnotu a bude musieť ukončiť svoju činnosť pre vysokú stratu. Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši (Hlas-SD) o tom informoval v utorok s tým, že stratu bude musieť uhradiť štát. Podľa neho pre chýbajúce účtovníctvo firmy nie je známa presná výška jej straty za minulý rok, ale ako podotkol, je isté, že presiahne 2,8 milióna eur.

  --- Reklama ---

  „Kumulovaná strata spoločnosti od jej vzniku bude sedem miliónov eur. A preto aj na základe toho, že riadené ukončenie spoločnosti bude mať svoje náklady, faktúra za túto spoločnosť bude v objeme minimálne desať miliónov eur,“ povedal Richard Raši, ktorý je ministrom informatizácie takmer pol roka. Ako podotkol, keby firmu nechali ďalej fungovať, uvedená suma by narástla o niekoľko miliónov eur. Za zodpovedných za túto situáciu v Slovensko IT označil bývalé vedenia ministerstva informatizácie na čele s Veronikou Remišovou a neskôr Petrom Balíkom, ako aj vtedajšieho poradcu a štátneho tajomníka pre IT Jána Hargaša (poslanec za Progresívne Slovensko).

  Štátna spoločnosť Slovensko IT nie je životaschopná, nemá pridanú hodnotu a bude musieť ukončiť svoju činnosť pre vysokú stratu.Zdroj: TASR

  Bývalé vedenie Slovensko IT podľa ministra v roku s rekordnou stratou vyplatilo odmeny sebe a zamestnancom za vyše 400-tisíc eur, a to nad rámec zmluvne dohodnutej pohyblivej zložky mzdy. Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) v minulosti zistil vo firme takmer 30 nedostatkov. „Napríklad, osem mesiacov po vzniku tejto spoločnosti chodili zamestnanci do práce, mali plné mzdy a nebola im zadaná žiadna práca,“ pripomenul Raši. Náklady firmy za toto obdobie dosiahli takmer 3 milióny eur, vrátane miezd, odmien a prenájmu priestorov. Dodal, že firma predtým platila za prenájom v lukratívnych priestoroch bizniscentra 240-tisíc eur, nové vedenie dohodlo zľavu na polovicu.

  Predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Peter Kubovič informoval o problémoch s informačným systémom e-Forms, ktorý dodala štátna akciovka. V tejto súvislosti musel viackrát informovať bývalého premiéra, ministra informatizácie a štátnych tajomníkov. „S ťažkosťami sa projekt e-Forms nasadil. Tento projekt nebudeme vedieť zrejme udržať,“ upozornil šéf ÚVO s tým, že si vyžaduje neustále zmeny podľa požiadaviek Európskej komisie. „Celkom reálne nám hrozí, že od septembra tohto roku verejní obstarávatelia nebudú vedieť zasielať oznámenia o zákazkách. Je to kritická situácia aj pre Úrad pre verejné obstarávanie,“ uviedol Kubovič.

  --- Reklama ---

  Cez e-Forms boli prepojené aj všetky staré systémy úradu a hrozí, že nebude môcť napĺňať ani iné svoje kompetencie. Podľa predsedu ÚVO doteraz trvajú reklamácie dodaného informačného systému, s ministrom informatizácie a možno s celou vládou treba hľadať riešenia na záchranu fungujúceho verejného obstarávania. Európska komisia ponúkla svoj informačný systém, ten však nie je prispôsobený pre zaužívané postupy verejného obstarávania v SR.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Uniesol a znásilnil študentku v Bratislave, pred súd sa však nepostaví. Stíhanie únoscu zastavili

  Až 61,6 percenta ľudí si myslí, že k spáchaniu atentátu na premiéra Roberta Fica najviac prispelo správanie opozičných politikov.

  Čo podľa Slovákov prispelo k spáchaniu atentátu na Roberta Fica? Toto sú výsledky prieskumu

  Muž sa viezol v neuzamknutom aute, nabúral do druhého

  Prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila úprimnú sústrasť všetkým pozostalým pondelňajšej tragickej dopravnej nehody.

  Včerajšia nehoda na D1 si vyžiadala život dvoch hasičov vo veku 27 a 43 rokov. Polícia začala vyšetrovanie, kto je vinní...

  Ak sa parlamentné voľby konali najbližší víkend, vyhrala by ich strana Smer-SD, ktorej by dalo hlas 21,8 percenta voličov.

  Voľby by podľa prieskumu vyhral Smer-SD s tesným náskokom pred PS

  Prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila úprimnú sústrasť všetkým pozostalým pondelňajšej tragickej dopravnej nehody.

  Prezidentka vyjadrila úprimnú sústrasť všetkým pozostalým pondelňajšej tragickej dopravnej nehody

  Muž, obvinený z pokusu o vraždu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ostáva vo väzbe. Rozhodnutie je právoplatné.

  Muž obvinený z pokusu o vraždu Fica ostáva vo väzbe

  Slováci sa vyjadrili, či súhlasia s odstrelom medveďov. Výsledky ankety sú jednoznačné