Viac

  Správe TANAP-u bude dočasne šéfovať Peter Olexa. Nahradí Majka, ktorý bol vo funkcii 16 rokov

  Novým povereným riaditeľom Správy Tatranského národného parku sa stal Peter Olexa. Túto pozíciu bude zastávať až do riadneho výberového konania. V piatok to médiám oznámil štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Filip Kuffa. Olexa strieda Pavla Majka, ktorý bol v tejto funkcii od marca 2007. Ten potvrdil, že zo Správy TANAP-u po 30 rokoch definitívne odchádza.

  --- Reklama ---

  Majko verí, že jeho nástupca bude pokračovať v naštartovaných krokoch. „Bolo jasné, že sa to niekedy musí skončiť, došlo k tomu teraz a začína sa niečo nové. Beriem to tak, že som sa o niečo pokúsil, musím sa dať dokopy zdravotne a uvidím, čo bude ďalej. Pre mňa je dôležité, že sa nám podarilo udržať podstatu tohto územia,“ uviedol s tým, že v priebehu budúceho týždňa ukončí svoje pôsobenie v TANAP-e, kde v roku 1993 nastúpil ako zoológ.

  Plány boli veľké, realita každého prekvapí

  Kuffa bližšie nešpecifikoval dôvody, pre ktoré Majka odvolali. Podľa odvolaného riaditeľa je právom nového vedenia aj bez udania dôvodu vymeniť manažment v štátnych podnikoch a odvolanie berie profesionálne.

  „Plány boli veľké, realita potom každého prekvapí a brzdí. Dôležité je, aby moji kolegovia boli húževnatí a dotiahli vízie v prospech územia,“ dodal Majko s tým, že návštevný poriadok je už takmer hotový, dotiahnuť treba len dlhoočakávanú zonáciu TANAP-u a tiež projekty z eurofondov.

  --- Reklama ---
  Zdroj: TASR - Adriána Hudecová
  Peter Olexa

  Kuffa v piatok uvedie nového riaditeľa aj v Správe národného parku Veľká Fatra. „Dočasne sme tam menovali ľudí, ktorí sú mimo štruktúr týchto štátnych podnikov. Boli sme veľkí kritici k reformám a vnímali sme aj negatívny postoj zo strany dotknutých samospráv a ľudí žijúcich v národných parkoch k ich zonácii. Stavili sme na to, že tam dávame ľudí zvonku, ktorí budú schopní komunikovať skrz celým spektrom záujmových skupín, ktoré tam pôsobia,“ uviedol Kuffa.

  Verí, že spolupráca bude lepšia ako doposiaľ, treba podľa neho zlepšiť najmä komunikáciu s neštátnym sektorom.

  Kuffa tiež podotkol, že národné parky na Slovensku nie sú životaschopné. „Vedia využívať projekty, vytvoril sa pre ne mechanizmus čerpania prostriedkov z Envirofondu, ktorý dokáže zabezpečovať ich chod. Bez týchto mechanizmov, ktoré nastavila predchádzajúca vláda, by však neboli schopné prežiť,“ skonštatoval Kuffa. Dodal, že národné parky majú obrovský priestor na to, aby si na svoju činnosť zarábali aj samy.

  Určite sa podľa neho v budúcnosti vytvoria tzv. prírodné parky, kde sa na jednej strane neznížia štandardy ochrany prírody, zároveň však budú rešpektovať hospodársku činnosť človeka.

  Zdroj: TASR - Adriána Hudecová
  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Druhá zahraničná cesta prezidenta Petra Pellegriniho viedla do Poľska, kde ho dnes vo Varšave prijal poľský prezident Andrzej Duda.

  Prezident SR odsúdil streľbu na D. Trumpa a prerastanie násilia do politiky

  Po páde stanu na festivale Pohoda zasahovalo 30 hasičov

  Polícia začala pre pád stanu na festivale Pohoda trestné stíhanie

  Slovensko zažíva energetickú kalamitu. Bez prúdu je viac ako 10-tisíc domácností na celom území krajiny

  Pandemická skupina má o zdravotných predpisoch rokovať opäť v auguste

  Hygienickým požiadavkám na kúpanie nevyhoveli 4 vodné plochy a jedno kúpalisko

  Ak potrebujú slovenské domácnosti šetriť, 66 % z nich obmedzí najmä nákupy oblečenia. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KRUK.

  Slováci riešia obsah svojej poistky až, keď je neskoro

  podvodom vylákali takmer 30-tisíc eur

  Viac než polovica zamestnancov považuje možnosť pracovať z domu za samozrejmosť, ukázal prieskum