Viac

    Správa TANAP-u upozorňuje na klesajúci počet obojživelníkov

    Jar je pre žaby či mloky časom migrácie, hľadania si partnerov, kladenia vajíčok, ale aj kritickým obdobím, počas ktorého križujú frekventované cesty a stúpa ich úmrtnosť. Upozorňujú na to ochranári zo Správy Tatranského národného parku (TANAP) s tým, že svet obojživelníkov sa každým rokom mení a ich stav klesá.

    --- Reklama ---

    „V roku 2008 sme začali pomáhať žabám v najkritickejších úsekoch ich ťahu, aby neskončili pod kolesami áut. V roku 2009 sme preniesli cez cesty viac ako 4700 obojživelníkov, tento rok len 1882,“ porovnáva Správa TANAP-u. Príčinu alarmujúceho stavu je možné podľa ochranárov hľadať predovšetkým v klimatických zmenách, vysychaní vodných plôch potrebných na ich život. Všetky druhy obojživelníkov na Slovensku sú pritom ohrozené a chránené. „V skutočnosti ide o veľmi zaujímavú skupinu, ktorá má v prírode nezastupiteľné miesto,“ upozornila zoologička Správy TANAP-u Erika Feriancová.

    V rôznych vodách prebieha v týchto mesiacoch transformácia z plne akvatických, vo vode žijúcich žubrienok, na terestrické suchozemské formy obojživelníkov. S príchodom jari pôda a vody rozmrznú a zimujúce obojživelníky si hľadajú partnerov a vhodné vodné plochy na kladenie vajíčok. „U žiab môžeme pozorovať samčekov, ako sa pevne držia svojich družiek a snažia sa im odovzdať svoje gény. V ojedinelých prípadoch je ich na jednej samici aj viacero,“ objasnila Feriancová.

    Po zohriatí vôd sa začínajú v mlákach objavovať aj kunky žltobruché, v nižších oblastiach je možné v noci ojedinele počuť hlasité kŕkanie rosničky zelenej. Z mlokotvarých druhov žije v Tatrách vajcoživorodá salamandra škvrnitá, ktorá svoje potomstvo rodí v horských stojatých vodách. „V slnkom presvietených vodách nájdeme pomerne bežne endemit Karpát, mloka karpatského, ktorý často žije spolu s mlokom horským i bodkovaným. Na rozdiel od žiab kladú vajíčka individuálne na vodnú vegetáciu, vzácnejší mlok hrebenatý ich balí do listov,“ dodáva Feriancová.

    --- Reklama ---
    Zdroj: TASR
    TASR

    Z vajíčok sa postupne liahnu žubrienky. Zatiaľ čo u žiab sú všežravé, tie mločie sú dravé a živia sa zooplanktónom. Po niekoľkých týždňoch im začnú rásť končatiny a postupne prechádzajú na suchozemský spôsob života. Feriancová dodáva, že do vôd sa znovu vrátia až po dosiahnutí pohlavnej dospelosti, aby sa tam rozmnožili či v nej prezimovali. „Zatiaľ čo niektoré obojživelníky prečkajú zimu pod vodou, iné druhy, ako napríklad salamandra škvrnitá, sa vo veľkých skupinách schovávajú v jaskyniach. Ďalšie zas dokážu vďaka proteínom v krvi úplne zamrznúť a na jar znova rozmrznúť,“ uzatvára zoologička.

    Zdroj :
    TASR

    Autor

    Peter Strhan
    Peter Strhan
    Na EMEFKA Daily sa venujem predovšetkým aktuálnym správam zo Slovenska aj zo sveta. Je mi blízka história a politika.

    Najnovšie články

    Súvisiace články

    Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

    Finančná správa vyzbierala vyše 90-tisíc eur v pokutách od nepoctivých podnikateľov

    Z dôvodu vážnej dopravnej nehody na diaľnici D1 v smere z Trnavy do Trenčína polícia uzavrela diaľnicu D1, a to už od križovatky Trnava.

    Na Letisku v Bratislave evakuujú ľudí. Niekto tam nahlásil bombu

    Vybrané diaľničné obchvaty miest budú na Slovensku od štvrtka zadarmo

    Na Kysuciach sa zrazil vlak s osobným autom, vodička utrpela zranenia

    Podľa najnovších údajov Slovenskej asociácie pre elektromobilitu sa ku koncu júna 2023 nachádzalo v krajine 2 158 verejných nabíjacích bodov.

    Na Slovensku pribúdajú nabíjačky pre elektromobily. Už je ich vyše 2000

    Polícia zadržala na hranici cudzinca, ktorý mal falošné doklady

    Doručovacia služba Packeta, súčasť medzinárodného holdingu Packeta Group, zaznamenala v uplynulom roku pozoruhodný rast.

    Packeta pripravuje novinku. Mení sa zásadná vec, zásielku si vyzdvihneš jednoduchšie

    Ľudí s arachnofóbiou táto správa nepoteší. Zoológovia objavili tri nové druhy pavúkov