Prvá platba osobitného odvodu pre banky je splatná 31. januára. Platiť sa má na mesačnej báze, najneskôr posledný deň kalendárneho mesiaca. Ako však zistil Denník E, Slovensko nekonzultovalo bankovú daň s Európskou centrálnou bankou, čím porušilo pravidlá EÚ. Slovensko sa tak vystavilo riziku žaloby zo strany európskych inštitúcií a aj tunajších bánk.
Od začiatku januára banky okrem dani z príjmov budú platiť na mesačnej báze špeciálny odvod v celkovej výške 30 % ročne zo zisku, ktorá by sa mala postupne znižovať. Celkové daňové zaťaženie bánk v tomto roku podľa ministerstva financií dosiahne 45 %.
Ako pre agentúru SITA povedala hovorkyňa Slovenskej bankovej asociácie Daniela Gilányi, proces bude fungovať na základe zúčtovania mesačných platieb odvodu za predchádzajúci rok. Má sa vykonať v lehote na predloženie účtovnej závierky. Potrebnou súčasťou je aj vystavenie písomného oznámenia na zúčtovanie odvodov, kde sa vyčísli výška odvodu a poskytnú sa aj podkladové informácie na výpočet odvodu, vrátane celkovej výšky zaplatených odvodov za jednotlivé mesačné odvodové obdobia príslušného účtovného obdobia.
„Veľmi hrubý odhad celkovej výšky osobitného odvodu v roku 2024 pre banky pôsobiace na Slovensku je približne 360 až 400 mil. eur ročne,“ pokračovala Gilányi. Osobitný odvod je zákonne stanovený ako súčin sadzby odvodu a základu odvodu, ktorým je výsledok hospodárenia.
Povinnosť platby odvodu vzniká takým bankám, ktorých výsledok hospodárenia za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie pred 1. januárom 2024 dosiahol sumu najmenej 3 mil. eur, pričom ide o zákonom stanovenú hranicu.
No ako informuje Denník E, Slovensko nekonzultovalo bankovú daň s Európskou centrálnou bankou a vystavilo sa tak riziku žaloby. Extra daň pre banky by tak v krajnom prípade mohla byť neplatná. Banky doteraz nevedeli o tom, že si vláda nesplnila povinnosti a neobrátila sa na ECB so žiadosťou o konzultáciu.
Svoje ďalšie kroky tak ešte len budú zvažovať. „Nesplnenie povinnosti Ministerstvom financií SR k zákonu týkajúceho sa zavedenia bankového odvodu, ktorý má zásadný vplyv na slovenský bankový sektor, je prekvapujúce,“ uviedla pre Denník E Slovenská banková asociácia.
Ministerstvo financií SR sa ostro ohradilo voči tomuto tvrdeniu, denník podľa nich hrubo zavádza, skresľuje a manipuluje s informáciami v neprospech Slovenska. Ministerstvo podľa ich vyjadrení neporušilo v prípade bankovej dane žiadne pravidlá o povinnosti konzultácie daného opatrenia s Európskou centrálnou bankou. Nevidí na to žiaden dôvod.
Konzultovať zavedenie opatrení s ECB vzniká podľa rezortu iba v prípadoch, ktoré sa týkajú meny, spôsobov platby, centrálnej banky, zberu finančnej štatistiky a platobnej bilancie, platobných a zúčtovacích systémov, pravidiel pre finančné inštitúcie, pokiaľ podstatne ovplyvňujú stabilitu finančných inštitúcií a trhy.
Je to uvedené aj v príručke pre konzultácie vnútroštátnych orgánov s ECB. Nenaplnila sa tak žiadna z uvedených podmienok potrebných na konzultovanie, tvrdí rezort.