Viac

  So slovenčinou sa dohovoríš aj v zahraničí. Študenti sa ju učia v týchto štátoch sveta

  Slovenský jazyk sa vyučuje na vyše 20 zahraničných univerzitách v 15 krajinách sveta. Pripomenulo to Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR pri príležitosti 181. výročia stretnutia slovenských dejateľov na fare v Hlbokom, ktoré viedlo k uzákoneniu spisovnej slovenčiny. Vzdelávanie v slovenskom jazyku je najrozšírenejšie v Českej republike.

  --- Reklama ---

  V Českej republike sa slovenčina vyučuje na základných, stredných a vysokých školách. „Najviac študentov slovenčiny je následne na univerzitách v štátoch, kde žije početná slovenská komunita ako napríklad v ukrajinskom Užhorode, srbskom Novom Sade, rakúskej Viedni, chorvátskom Záhrebe či poľských Katoviciach alebo Krakove. Rovnako v regiónoch v Maďarsku a Rumunsku,“ priblížil rezort diplomacie na sociálnej sieti.

  Výučbu slovenčiny ponúkajú podľa MZVEZ desiatky škôl v Spojených štátoch amerických vrátane prestížnych inštitúcií, ako je Stanfordská alebo Yaleova univerzita. Slovenčinu počuť na kanadských univerzitách v Toronte, Montreale a Ottawe, ale taktiež v Austrálii. Vedieť po slovensky láka ľudí aj v Ázii, štúdium slovenského jazyka poskytujú na univerzitách v Pekingu, Tokiu i v Soule.

  Najdôveryhodnejším slovenským politikom je PellegriniZdroj: Shutterstock

  „Mať vlastný jazyk je výsada národa. Slovensko si muselo prejsť viacerými prekážkami k uzákoneniu spisovnej slovenčiny a o to viac si vážim, že záujem o slovenský jazyk prejavujú aj ľudia v zahraničí. Majú záujem vedieť našu reč, zvyky, dozvedieť sa viac o Slovensku. Vďaka tomu rozvíjame naše vzťahy, vzájomnú spoluprácu s blízkymi i vzdialenejšími štátmi. Slováci žijúci v zahraničí môžu zároveň udržiavať svoj rodný jazyk, kontakt s domovom, posilňovať svoju identitu a viesť k tomu i ďalšie generácie,“ uviedol minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD).

  --- Reklama ---

  Na fare v Hlbokom sa 11. júla 1843 stretli slovenskí dejatelia Jozef Miloslav Hurban, Michal Miloslav Hodža a Ľudovít Štúr. „Spoločne prerokovali podobu spisovného slovenského jazyka, ktorého základom sa stalo stredoslovenské nárečie, ktoré v sebe nieslo prvky pôvodnej ľudovej slovesnosti a reprezentovali národného ducha,“ pripomenul na sociálnej sieti Úrad vlády (ÚV) SR. Dodal, že kodifikáciou spisovnej slovenčiny sa podarilo upevniť postavenie Slovákov a stala sa impulzom pre rozvoj slovenskej literatúry.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Druhá zahraničná cesta prezidenta Petra Pellegriniho viedla do Poľska, kde ho dnes vo Varšave prijal poľský prezident Andrzej Duda.

  Prezident SR odsúdil streľbu na D. Trumpa a prerastanie násilia do politiky

  Takto vyzerala streľba na Donalda Trumpa. Útočník je mŕtvy, hlásia zranených

  Po páde stanu na festivale Pohoda zasahovalo 30 hasičov

  Polícia začala pre pád stanu na festivale Pohoda trestné stíhanie

  Slovensko zažíva energetickú kalamitu. Bez prúdu je viac ako 10-tisíc domácností na celom území krajiny

  Pandemická skupina má o zdravotných predpisoch rokovať opäť v auguste

  Hygienickým požiadavkám na kúpanie nevyhoveli 4 vodné plochy a jedno kúpalisko

  Ak potrebujú slovenské domácnosti šetriť, 66 % z nich obmedzí najmä nákupy oblečenia. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KRUK.

  Slováci riešia obsah svojej poistky až, keď je neskoro