Viac

    So slovenčinou sa dohovoríš aj v zahraničí. Študenti sa ju učia v týchto štátoch sveta

    Slovenský jazyk sa vyučuje na vyše 20 zahraničných univerzitách v 15 krajinách sveta. Pripomenulo to Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR pri príležitosti 181. výročia stretnutia slovenských dejateľov na fare v Hlbokom, ktoré viedlo k uzákoneniu spisovnej slovenčiny. Vzdelávanie v slovenskom jazyku je najrozšírenejšie v Českej republike.

    --- Reklama ---

    V Českej republike sa slovenčina vyučuje na základných, stredných a vysokých školách. „Najviac študentov slovenčiny je následne na univerzitách v štátoch, kde žije početná slovenská komunita ako napríklad v ukrajinskom Užhorode, srbskom Novom Sade, rakúskej Viedni, chorvátskom Záhrebe či poľských Katoviciach alebo Krakove. Rovnako v regiónoch v Maďarsku a Rumunsku,“ priblížil rezort diplomacie na sociálnej sieti.

    Výučbu slovenčiny ponúkajú podľa MZVEZ desiatky škôl v Spojených štátoch amerických vrátane prestížnych inštitúcií, ako je Stanfordská alebo Yaleova univerzita. Slovenčinu počuť na kanadských univerzitách v Toronte, Montreale a Ottawe, ale taktiež v Austrálii. Vedieť po slovensky láka ľudí aj v Ázii, štúdium slovenského jazyka poskytujú na univerzitách v Pekingu, Tokiu i v Soule.

    Najdôveryhodnejším slovenským politikom je PellegriniZdroj: Shutterstock

    „Mať vlastný jazyk je výsada národa. Slovensko si muselo prejsť viacerými prekážkami k uzákoneniu spisovnej slovenčiny a o to viac si vážim, že záujem o slovenský jazyk prejavujú aj ľudia v zahraničí. Majú záujem vedieť našu reč, zvyky, dozvedieť sa viac o Slovensku. Vďaka tomu rozvíjame naše vzťahy, vzájomnú spoluprácu s blízkymi i vzdialenejšími štátmi. Slováci žijúci v zahraničí môžu zároveň udržiavať svoj rodný jazyk, kontakt s domovom, posilňovať svoju identitu a viesť k tomu i ďalšie generácie,“ uviedol minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD).

    --- Reklama ---

    Na fare v Hlbokom sa 11. júla 1843 stretli slovenskí dejatelia Jozef Miloslav Hurban, Michal Miloslav Hodža a Ľudovít Štúr. „Spoločne prerokovali podobu spisovného slovenského jazyka, ktorého základom sa stalo stredoslovenské nárečie, ktoré v sebe nieslo prvky pôvodnej ľudovej slovesnosti a reprezentovali národného ducha,“ pripomenul na sociálnej sieti Úrad vlády (ÚV) SR. Dodal, že kodifikáciou spisovnej slovenčiny sa podarilo upevniť postavenie Slovákov a stala sa impulzom pre rozvoj slovenskej literatúry.

    Zdroj :
    TASR

    Autor

    Najnovšie články

    Súvisiace články

    Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

    Finančná správa vyzbierala vyše 90-tisíc eur v pokutách od nepoctivých podnikateľov

    Z dôvodu vážnej dopravnej nehody na diaľnici D1 v smere z Trnavy do Trenčína polícia uzavrela diaľnicu D1, a to už od križovatky Trnava.

    Na Letisku v Bratislave evakuujú ľudí. Niekto tam nahlásil bombu

    Vybrané diaľničné obchvaty miest budú na Slovensku od štvrtka zadarmo

    Na Kysuciach sa zrazil vlak s osobným autom, vodička utrpela zranenia

    Podľa najnovších údajov Slovenskej asociácie pre elektromobilitu sa ku koncu júna 2023 nachádzalo v krajine 2 158 verejných nabíjacích bodov.

    Na Slovensku pribúdajú nabíjačky pre elektromobily. Už je ich vyše 2000

    Polícia zadržala na hranici cudzinca, ktorý mal falošné doklady

    Doručovacia služba Packeta, súčasť medzinárodného holdingu Packeta Group, zaznamenala v uplynulom roku pozoruhodný rast.

    Packeta pripravuje novinku. Mení sa zásadná vec, zásielku si vyzdvihneš jednoduchšie

    V radoch ukrajinských síl bojujúcich proti ruskej invázii pred niekoľkými dňami padol slovenský občan Rastislav Gajdošík.

    Slovenský dobrovoľník padol pri obrane Ukrajiny