Viac

    Slovenský podnikateľ má zvyčajne nižší dôchodok ako zamestnanec. Z čoho žije potom ako senior?

    Takmer vo všetkých krajinách Európskej únie dostane podnikateľ nižší starobný dôchodok ako zamestnanec, aj keď obidvaja platia odvody z príjmu na úrovni priemernej mzdy.

    --- Reklama ---

    Podnikateľ na Slovensku by mal mať podľa teoretického výpočtu Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) o desať percent nižší starobný dôchodok z povinného systému, než rovnako zarábajúci zamestnanec. Budúce dôchodkové zabezpečenie samostatne zarábajúcich je navyše oslabené, ak nie ochromené, nedodržiavaním pravidiel.

    Viac ako na dôchodok z povinného dôchodkového systému sa podnikatelia vo vyspelých krajinách s rozvinutou podnikateľskou kultúrou spoliehajú na predaj svojho podniku. Ten je podľa OECD ich najvýznamnejším zdrojom príjmu na dôchodku.

    Ľudia vo vyššom veku zvyčajne vlastnia etablovanú firmu. Ak začali podnikať v mladšom veku, v preddôchodkovom období môžu mať vybudovanú rastovú spoločnosť s ukotvenými odberateľmi, dodávateľmi a zamestnancami. Medzi podnikateľmi nad 50 rokov je výskyt stabilných firiem častejší ako medzi ostatnými podnikateľmi.

    --- Reklama ---
    Zdroj: Shutterstock

    Platí to aj pre Slovensko, hoci v užšom meradle ako v Európskej únii. V Únii možno každú desiatu firmu staršieho vlastníka považovať za etablovanú na trhu. Znamená to, že firma platí mzdy, odvody a platby obchodným partnerom nepretržite viac ako 3 a pol roka. Slovensko má nižšiu mieru etablovaných firiem starších vlastníkov, ale rozbeh podnikania je častejší ako v Únii.

    Problémom je predaj podnikov. Podľa OECD v krajinách Európskej únie zmení vlastníka približne 450-tisíc malých a stredných podnikov ročne s vplyvom na viac ako dva milióny zamestnancov a na celé odberateľsko-dodávateľské reťazce. Európska komisia odhaduje, že až jedna tretina týchto prevodov končí neúspešne.

    Do prevodu podniku vstupujú okrem pôvodného a budúceho vlastníka aj banky, poisťovne, právnici, regulačné či dohliadacie orgány. Zložitým aspektom prevodu je aj ocenenie podniku. Na zložitosť a pomalosť procesov dlhodobo upozorňuje Európska komisia, OECD a ďalšie medzinárodné inštitúcie, ale vlády reagujú pomaly.

    V Európe je niekoľko podporných neziskových iniciatív, ktoré fungujú na princípe prepájania predávajúcich s podnikateľmi, ktorí chcú prevziať existujúcu firmu. Do siete sú zapojené aj profesijné asociácie a bankové domy. Tie poskytujú školenia, finančnú podporu a iné služby podnikateľom, z ktorých väčšinu tvoria práve starší ľudia, odchádzajúci na dôchodok.

    Zdroj :
    SITA

    Autor

    Najnovšie články

    Súvisiace články

    Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

    Finančná správa vyzbierala vyše 90-tisíc eur v pokutách od nepoctivých podnikateľov

    Z dôvodu vážnej dopravnej nehody na diaľnici D1 v smere z Trnavy do Trenčína polícia uzavrela diaľnicu D1, a to už od križovatky Trnava.

    Na Letisku v Bratislave evakuujú ľudí. Niekto tam nahlásil bombu

    Vybrané diaľničné obchvaty miest budú na Slovensku od štvrtka zadarmo

    Na Kysuciach sa zrazil vlak s osobným autom, vodička utrpela zranenia

    Podľa najnovších údajov Slovenskej asociácie pre elektromobilitu sa ku koncu júna 2023 nachádzalo v krajine 2 158 verejných nabíjacích bodov.

    Na Slovensku pribúdajú nabíjačky pre elektromobily. Už je ich vyše 2000

    Polícia zadržala na hranici cudzinca, ktorý mal falošné doklady

    Doručovacia služba Packeta, súčasť medzinárodného holdingu Packeta Group, zaznamenala v uplynulom roku pozoruhodný rast.

    Packeta pripravuje novinku. Mení sa zásadná vec, zásielku si vyzdvihneš jednoduchšie

    V radoch ukrajinských síl bojujúcich proti ruskej invázii pred niekoľkými dňami padol slovenský občan Rastislav Gajdošík.

    Slovenský dobrovoľník padol pri obrane Ukrajiny