Viac

    Slovensko zápasí s nedostatkom opravárov. Mladí uprednostňujú univerzitné vzdelanie

    Slovensko zápasí s nedostatkom opravárov. Situácia sa pritom môže ešte zhoršiť. Ako upozorňuje Asociácia priemyselných zväzov a dopravy, nová smernica Európskej únie o práve na opravu totiž ukladá výrobcom zabezpečiť cenovo dostupné opravárenské služby v primeranej lehote počas dvojročnej záručnej lehoty, ale i po nej. Cieľom je, aby spotrebitelia nesiahali po nových výrobkoch, ale radšej si svoj pôvodný televízor či práčku nechali opraviť.

    --- Reklama ---

    Na Slovensku však podľa generálneho sekretára asociácie Andreja Lasza právo na opravu narazí na nedostatok opravárov. Opravami spotrebičov sa u nás zaoberajú absolventi odboru elektromechanik – úžitková technika, ich počet však klesá. V školskom roku 2019/2020 evidoval tento odbor 51 novoprijatých prvákov, odvtedy sa ich počet každoročne znižuje a v súčasnom školskom roku je novoprijatých prvákov iba 21.

    Potreba trhu práce je ale každoročne definovaná na minimálne 45 nových absolventov, a to v nej nie je zohľadnená nová legislatíva. „Smernica je teda výzvou nielen pre elektrotechnický sektor, ale aj pre pracovný trh na Slovensku. Nedostatok kvalifikovaných technikov a opravárov sa môže začať prejavovať najmä v regiónoch Bratislavy, Trnavy, Trenčína či Žiliny, kde už dnes vidíme nižší záujem študentov o tieto povolania,“ konštatuje asociácia.

    Poslanci EP prijali rokovaciu pozíciu k opatreniam na posilnenie práva na opravu a zníženie vplyvu masovej spotreby na životné prostredie.Zdroj: Shutterstock

    Práve v spomínaných štyroch krajoch je počet novoprijatých žiakov, a tým pádom aj absolventov, od roku 2019 na úrovni 0. V nitrianskom kraji je záujem o daný odbor na úrovni priemerne 11 žiakov každý rok, v banskobystrickom sú to priemerne 4 žiaci, v prešovskom 8 a v košickom priemerne 9 žiakov. Podľa asociácie to súvisí najmä s nedostatočnou propagáciou uvedených povolaní medzi mladými ľuďmi. Dnes mnohí z nich uprednostňujú univerzitné vzdelanie a zaznávajú odborné a remeselné zručnosti.

    --- Reklama ---

    „Pre zlepšenie situácie musíme zvýšiť propagáciu týchto povolaní ako atraktívnej možnosti kariéry mladých ľudí. Zamerať by sme sa mali aj na spoluprácu a prepájanie škôl s priemyselnými podnikmi, čo zabezpečí študentom nadobudnutie praktických zručností a skúseností,“ zdôraznil Lasz. Zároveň považuje za dôležité podporovať inovácie a technologický pokrok, aby technici a opravári získali prístup k najnovším nástrojom a znalostiam.

    Zdroj :
    SITA

    Autor

    Najnovšie články

    Súvisiace články

    rady ohľadom kúpania

    Väčšina umelých i prírodných kúpalísk na Slovensku je v prevádzke. Kde sa neodporúča kúpanie?

    Súd v Trnave rozhodol. Juraj Csiffary bude vyšetrovaný vo väzbe za vraždu 31-ročnej Cynthie

    Zdanenie obchodných reťazcov by spôsobilo skokové zdraženie potravín, upozorňuje aliancia moderného obchodu

    2023 bude najteplejším

    Dnes bude na Slovensku jasno až polojasno, s teplotami do 32 stupňov Celzia

    Po tejto pracovnej pozícii je na Slovensku veľký dopyt. Najšikovnejší zarobia mesačne aj 1 700 eur

    Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

    Zavádzanie nových selektívnych daní nie je udržateľným spôsobom na riešenie deficitu, hovorí RÚZ

    ŠÚKL sťahuje z trhu jednu šaržu lieku na liečbu hyperkinetickej poruchy

    Manželka s ním odmietla piť, hodil po nej sekeru

    Jeden Slovák vypije ročne priemerne 10,5 litra čistého alkoholu. Z nového prieskumu WHO vyplývajú hrozivé údaje