Viac

  Slovensko zápasí s nedostatkom opravárov. Mladí uprednostňujú univerzitné vzdelanie

  Slovensko zápasí s nedostatkom opravárov. Situácia sa pritom môže ešte zhoršiť. Ako upozorňuje Asociácia priemyselných zväzov a dopravy, nová smernica Európskej únie o práve na opravu totiž ukladá výrobcom zabezpečiť cenovo dostupné opravárenské služby v primeranej lehote počas dvojročnej záručnej lehoty, ale i po nej. Cieľom je, aby spotrebitelia nesiahali po nových výrobkoch, ale radšej si svoj pôvodný televízor či práčku nechali opraviť.

  --- Reklama ---

  Na Slovensku však podľa generálneho sekretára asociácie Andreja Lasza právo na opravu narazí na nedostatok opravárov. Opravami spotrebičov sa u nás zaoberajú absolventi odboru elektromechanik – úžitková technika, ich počet však klesá. V školskom roku 2019/2020 evidoval tento odbor 51 novoprijatých prvákov, odvtedy sa ich počet každoročne znižuje a v súčasnom školskom roku je novoprijatých prvákov iba 21.

  Potreba trhu práce je ale každoročne definovaná na minimálne 45 nových absolventov, a to v nej nie je zohľadnená nová legislatíva. „Smernica je teda výzvou nielen pre elektrotechnický sektor, ale aj pre pracovný trh na Slovensku. Nedostatok kvalifikovaných technikov a opravárov sa môže začať prejavovať najmä v regiónoch Bratislavy, Trnavy, Trenčína či Žiliny, kde už dnes vidíme nižší záujem študentov o tieto povolania,“ konštatuje asociácia.

  Poslanci EP prijali rokovaciu pozíciu k opatreniam na posilnenie práva na opravu a zníženie vplyvu masovej spotreby na životné prostredie.Zdroj: Shutterstock

  Práve v spomínaných štyroch krajoch je počet novoprijatých žiakov, a tým pádom aj absolventov, od roku 2019 na úrovni 0. V nitrianskom kraji je záujem o daný odbor na úrovni priemerne 11 žiakov každý rok, v banskobystrickom sú to priemerne 4 žiaci, v prešovskom 8 a v košickom priemerne 9 žiakov. Podľa asociácie to súvisí najmä s nedostatočnou propagáciou uvedených povolaní medzi mladými ľuďmi. Dnes mnohí z nich uprednostňujú univerzitné vzdelanie a zaznávajú odborné a remeselné zručnosti.

  --- Reklama ---

  „Pre zlepšenie situácie musíme zvýšiť propagáciu týchto povolaní ako atraktívnej možnosti kariéry mladých ľudí. Zamerať by sme sa mali aj na spoluprácu a prepájanie škôl s priemyselnými podnikmi, čo zabezpečí študentom nadobudnutie praktických zručností a skúseností,“ zdôraznil Lasz. Zároveň považuje za dôležité podporovať inovácie a technologický pokrok, aby technici a opravári získali prístup k najnovším nástrojom a znalostiam.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Uniesol a znásilnil študentku v Bratislave, pred súd sa však nepostaví. Stíhanie únoscu zastavili

  Až 61,6 percenta ľudí si myslí, že k spáchaniu atentátu na premiéra Roberta Fica najviac prispelo správanie opozičných politikov.

  Čo podľa Slovákov prispelo k spáchaniu atentátu na Roberta Fica? Toto sú výsledky prieskumu

  Muž sa viezol v neuzamknutom aute, nabúral do druhého

  Prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila úprimnú sústrasť všetkým pozostalým pondelňajšej tragickej dopravnej nehody.

  Včerajšia nehoda na D1 si vyžiadala život dvoch hasičov vo veku 27 a 43 rokov. Polícia začala vyšetrovanie, kto je vinní...

  Ak sa parlamentné voľby konali najbližší víkend, vyhrala by ich strana Smer-SD, ktorej by dalo hlas 21,8 percenta voličov.

  Voľby by podľa prieskumu vyhral Smer-SD s tesným náskokom pred PS

  Prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila úprimnú sústrasť všetkým pozostalým pondelňajšej tragickej dopravnej nehody.

  Prezidentka vyjadrila úprimnú sústrasť všetkým pozostalým pondelňajšej tragickej dopravnej nehody

  Muž, obvinený z pokusu o vraždu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ostáva vo väzbe. Rozhodnutie je právoplatné.

  Muž obvinený z pokusu o vraždu Fica ostáva vo väzbe

  Slováci sa vyjadrili, či súhlasia s odstrelom medveďov. Výsledky ankety sú jednoznačné