Viac

  Slovenskí dôchodcovia majú opäť potvrdiť, že ešte žijú. Týka sa to tých s bydliskom mimo EÚ

  Poberatelia dôchodkov zo Sociálnej poisťovne s bydliskom mimo Európskej únie, Európskeho hospodárskeho priestoru (EÚ/EHP) a Švajčiarska by nemali zabudnúť na povinnosť doručiť tzv. Potvrdenie o žití.

  --- Reklama ---

  Toto tlačivo je potrebné zaslať do 15. júla. Sociálna pripomína týmto dôchodcom povinnosť doručiť uvedené potvrdenie v pravidelných intervaloch, najbližší termín je práve v polovici tohto mesiaca.

  „Sociálna poisťovňa na základe toho môže naďalej bez prerušenia vyplácať poberateľovi dôchodok a predíde sa tak prípadným komplikáciám pri oneskorenom dokladovaní žitia,“ informoval hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr. Ak dôchodcovia nemajú k dispozícii formulár s čiarovým kódom, môžu si ho stiahnuť a doručiť navrhnutým spôsobom.

  Po stiahnutí formulára podľa krajiny, v ktorej žijú, zašlú vyplnené, podpísané a úradne overené potvrdenie poštou na ústredie Sociálnej poisťovne v Bratislava alebo elektronicky na lifecertification@socpoist.sk. Potvrdenia v inom ako anglickom jazyku sú dostupné na webstránke Sociálnej poisťovne.

  --- Reklama ---

  „Sociálna poisťovňa vyplácala v 1. štvrťroku 2024 do cudziny viac ako 36,5-tisíca dôchodkov, z toho do mimo EÚ/EHP 3 840 dôchodkov pre 3 622 poberateľov,“ priblížil Martin Kontúr. „Najviac z nich doručila do Kanady (1 491 dôchodkov), nasledujú USA (1 091 dôchodkov) a Austrália (850 dôchodkov),“ dodal.

  Zdroj: Shutterstock
  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Druhá zahraničná cesta prezidenta Petra Pellegriniho viedla do Poľska, kde ho dnes vo Varšave prijal poľský prezident Andrzej Duda.

  Prezident SR odsúdil streľbu na D. Trumpa a prerastanie násilia do politiky

  Po páde stanu na festivale Pohoda zasahovalo 30 hasičov

  Polícia začala pre pád stanu na festivale Pohoda trestné stíhanie

  Slovensko zažíva energetickú kalamitu. Bez prúdu je viac ako 10-tisíc domácností na celom území krajiny

  Pandemická skupina má o zdravotných predpisoch rokovať opäť v auguste

  Hygienickým požiadavkám na kúpanie nevyhoveli 4 vodné plochy a jedno kúpalisko

  Ak potrebujú slovenské domácnosti šetriť, 66 % z nich obmedzí najmä nákupy oblečenia. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KRUK.

  Slováci riešia obsah svojej poistky až, keď je neskoro

  podvodom vylákali takmer 30-tisíc eur

  Viac než polovica zamestnancov považuje možnosť pracovať z domu za samozrejmosť, ukázal prieskum