Viac

  Slovenskému exportu dominujú autá

  Slovenskému exportu dominujú autá. Dokazujú to čísla exportu do zahraničia, v rámci ktorých tvorí kategória strojov a dopravných prostriedkov až 63 % v celkovom objeme 68 miliárd eur. Ako ďalej uvádza Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA), hlavnou položkou sú pritom automobily, ktorých podiel na vývoze stúpol z 20 % v roku 2010 na vlaňajších 35 %.

  --- Reklama ---

  Na Slovensku sa vyrába približne jeden milión osobných vozidiel ročne. Produkujeme viac áut ako napríklad Francúzsko alebo Taliansko. Z našich susedov vyrába viac áut iba Česko, svetové prvenstvo drží Čína. Po zohľadnení počtu obyvateľov však Slovensku už dlhšie patrí prvá priečka. V roku 2010 sa u nás vyprodukovalo 103 automobilov na 1 000 obyvateľov, v roku 2023 už takmer 200.

  K automobilkám Volkswagen, Stellantis a Kia sa v roku 2018 pridal Jaguar Land Rover. Počet vyrobených áut aj export sa zrejme zvýši po roku 2026, kedy plánuje spustenie výroby na východnom Slovensku aj švédske Volvo. Aj bez áut tvorí kategória strojov a dopravných prostriedkov veľkú časť exportu, a to 28 %. Patria sem napríklad televízory, rádiá a ich súčiastky, elektrické zariadenia a ich súčiastky, stroje používané v priemysle a ďalšie strojárske výrobky.

  Slovenskému exportu dominujú autá. Na Slovensku sa vyrába približne jeden milión osobných vozidiel ročne, čo je viac ako v Taliansku.Zdroj: Shutterstock

  K našim najväčším vývozným partnerom patrí Nemecko, Česko a Poľsko s Maďarskom. Celkovo tvorí vývoz do krajín Európskej únie 77 %. Od roku 2010 výrazne narástol export do USA z 1,5 % na 4,5 % v roku 2023. Významným exportným partnerom je aj Spojené kráľovstvo a Čína. Dlhodobo klesá vývoz do Ruska. Kým v roku 2010 tam smerovali 4 % exportu, v roku 2023 to bolo iba 0,3 %. Naopak, vývoz na Ukrajinu vzrástol z 0,9 % v 2021 na 1,7 % v 2023.

  --- Reklama ---

  Inštitút pre stratégie a analýzy je analytickou jednotkou na Úrade vlády SR, ktorého poslaním je analytická podpora stratégie hospodárskej a sociálnej politiky vlády. Aktuálne sa zaoberá hlavne skúmaním regionálneho rozvoja a efektívnosti využívania Európskych štrukturálnych a investičných fondov.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Peter Strhan
  Peter Strhan
  Na EMEFKA Daily sa venujem predovšetkým aktuálnym správam zo Slovenska aj zo sveta. Je mi blízka história a politika.

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Pri elektronických testoch na vodičský preukaz je neúspešnosť Slovákov vyššia

  banka, výber z bankomatu, peniaze, mBank

  Klienti jednej z najväčších bánk na Slovensku si priplatia. Už čoskoro zmení svoj cenník poplatkov

  Na pozíciu eurokomisára vláda navrhne Maroša Šefčoviča

  Nemôžeme brať na ľahkú váhu, že nás niekto chce dostať z Európskej únie, hovorí Ódor

  Ministrovi práce a sociálnych vecí sa podarilo nájsť zdroje na zvýšenie dodatočného jednorazového príspevku pre všetkých dôchodcov.

  Dôchodcovia ocenili návrh SNS na prenos rekreačných poukazov seniorom

  Poznáme dôvod, prečo sa zrušil príspevok na zuby. Zdravotné poisťovne pripravujú nové benefity

  Väčšina Ukrajincov si myslí, že aj v prípade redukcie pomoci zo Západu, by krajina mala pokračovať v boji za oslobodenie okupovaných oblastí.

  Slováci v priebehu necelých dvoch dní vyzbierali viac ako milión eur na muníciu pre Ukrajinu

  Pod zámienkou investovania peňazí do kryptomien podvodníci pripravili poškodeného o viac ako 100-tisíc eur.

  Polícia vyšetruje kryptomenový podvod, poškodený prišiel o viac ako 100-tisíc eur